Въпреки че възгледите на администрацията на Байдън относно енергийната политика вероятно са с бързо намаляващо значение , проучването за американския износ на втечнен природен газ (LNG), публикувано от Министерството на енергетиката (DOE) на 17 декември, ще определи възгледите на демократите по темата по време на предстоящата администрация на Тръмп. Въпреки че не стигна до заключението, че мораториумът върху одобренията на нови проекти трябва да бъде постоянен, той предупреди срещу политика на „ неограничен “ износ на LNG на основание, че това ще увеличи емисиите на парникови газове и ще увеличи разходите за американските потребители. Това поставя отиващата си администрация директно в ъгъла на пронизителното „дръжте го на земята“ прогресивно крило на Демократическата партия. Това пише в статия за The National Interest Грег Приди, старши сътрудник в Центъра за национални интереси и извършва консултантска работа, свързана с политическия риск за енергийния сектор и финансовите клиенти.
Възприемайки този подход, администрацията на Байдън се придържаше към стратегията, която беше преследвала, когато Байдън се кандидатира за повторно номиниране. Това имаше за цел да предотврати основно предизвикателство от левицата чрез спиране на нови одобрения на проекти за износ на LNG. Въпреки това, след като предадоха номинацията на Камала Харис и я видяха да губи от Доналд Тръмп, те трябваше да бъдат освободени от подобни ограничения. Все още няма индикации в данните от социологическите проучвания, че изменението на климата е дори основен проблем за американските избиратели, които са много по-загрижени за работните места и икономиката. Противопоставянето на всички проекти за изкопаеми горива обаче е важен лакмус за малка, но влиятелна група от прогресивни активисти.
Причиненото от човека изменение на климата очевидно е реално и е рационално да се подкрепят политиките за намаляване на парниковите газове. Въпросът е дали ограничаването на производството и износа на природен газ от Съединените щати наистина служи на тази цел. Проучването на DOE направи много съмнителен набор от предположения в подкрепа на мнението, че има значителен компромис между износа на втечнен природен газ от САЩ и възобновяемата енергия – втечненият природен газ от САЩ ще намали енергийното развитие с нулеви въглеродни емисии, а липсата на втечнен природен газ от САЩ ще се увеличи в него. Това предполага, че друг износ няма да стане достъпен - много съмнително в свят с много блокирани находища на газ - и че LNG веднага се използва за производство на електроенергия. Много газ при производството на електроенергия се използва като „укрепващ капацитет“ за възобновяеми енергийни източници, резервно копие за периоди на ниско производство, което прави възможно използването на възобновяема енергия, без да се жертва надеждността на мрежата. Той също така пренебрегва факта, че в много случаи LNG компенсира използването на въглища, позволявайки въглищните централи да бъдат пенсионирани. Той пренебрегва факта, че в най-големия пазар за растеж на LNG, Китай, голяма част от допълнителния LNG се използва за промишлени цели като нефтохимическа суровина, а не за генериране на електроенергия.
The National Interest пише още, че проучването също така настройва геополитическите ползи, които Съединените щати извличат от LNG. Когато Русия нахлу в Украйна, наличието на гъвкави доставки на американски втечнен природен газ компенсира част от руския тръбопроводен газ, който трябваше да бъде ембарго за целите на санкциите. Правилно се посочва, че се очаква търсенето на газ в Европа да се изравни в дългосрочен план, но това може да бъде повлияно сега от последните индикации, че мрежата става все по-малко надеждна , тъй като периодичните възобновяеми енергийни източници се доближават до половината от европейското производство на електроенергия. Тъй като Китай – противник на САЩ – най-големият развиващ се пазар, проучването предполага, че ние ще подхранваме икономическия възход на съперник. И все пак това пренебрегва наличието на други доставки и силата, която Съединените щати печелят над Китай, като ги правят зависими от енергийни и нефтохимически суровини, които трябва да идват по море, като Съединените щати все още са доминиращата военноморска сила извън непосредствената близост до Китай. Разширяването на LNG също укрепва платежния баланс на САЩ като цяло и би помогнало за намаляване на търговския дефицит с Китай.
Спирането на втечнен природен газ в САЩ би изместило други източници на доставка и в някои случаи би довело до повече потребление на въглища. Има смисъл да се опитаме да намалим търсенето на изкопаеми горива, но ограничаването на износа на САЩ няма да принуди други страни да приемат промените в политиката , което ще направи директния компромис между LNG и възобновяемите енергийни източници да работи по начина, по който проучването предполага, че ще работи. Тупането в гърдите на Тръмп за „ енергийното господство “ е преувеличено. И все пак, демократите биха направили по-добре, както политически, така и по отношение на рационалното правене на политика, да спрат да се вслушват в мъничката част от американското обществено мнение, която настоява „да го държи на земята“.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.