Китай пусна на вода най-големия десантен кораб в света, в най-новата демонстрация на това как индустриалният капацитет на Пекин укрепва военната му мощ на фона на нарастващото геополитическо напрежение със САЩ, пише Financial Times.
Съчетавайки елементите на десантните кораби, които са предназначени да превозват и поддържат инвазивни сили - с тези на самолетоносач, корабът значително засилва способността на Пекин да проектира мощ в световен мащаб. Той също така увеличава възможностите на Китай в случай на нахлуване в Тайван.
Представители на китайските военноморски сили кръстиха кораба „Съчуан“ на церемония в петък в корабостроителницата „Худун“ в Шанхай, докато докът му бавно се пълнеше с вода, съобщават китайските официални медии.
Пускането на вода стана ден след тестовите полети на прототипи на нов китайски изтребител. Според видеоклипове, публикувани онлайн от китайски интернет потребители, самолетите са били забелязани над североизточния град Шенян и югозападния град Чънду в четвъртък. В двата града се намират институти, които разработват конкурентни проекти за нов стелт изтребител.
Макет на модела от Ченду беше показан на провеждащото се два пъти годишно китайско авиационно изложение в Джухай миналия месец, където Китай дебютира с най-новия си стелт изтребител J-35.
Въпреки че точните спецификации на прототипите на изтребителя остават неясни и до влизането му на въоръжение може да минат години, тестовите полети и пускането на вода на десантен кораб подчертаха бързото производство на нова военна техника от страна на Пекин. Това се случва и в момент, в който ограниченията в капацитета започнаха да ограничават разширяването на военния арсенал на Вашингтон.
Народноосвободителната армия започна търг за проектиране и строителство на новия десантен кораб, който се нарича Type 076, само преди четири години. Военноморските сили на НОАК разполагат с три десантни кораба, първият от които влезе на въоръжение едва през 2021 г.
Новият клас е не само много по-голям от тези на предшественика си Type 075, но и може да превозва повече самолети или десантни кораби на по-ниска палуба. Той е оборудван и със система за електромагнитно изстрелване, което предполага, че от палубата му могат да излитат големи безпилотни самолети и дори изтребители с екипаж. Традиционните амфибийни десантни кораби обикновено носят само хеликоптери.
Китайският военен коментатор Сун Чжунпин нарече новия клас „лек самолетоносач“. С дължина 260 м той е по-дълъг от клас „Америка“, най-големия десантен кораб на ВМС на САЩ, и от японския клас хеликоптероносачи „Изумо“.
Американският мозъчен тръст CSIS изчисли през август, че новият китайски кораб ще има водоизместимост от 50 000 тона, в сравнение с 45 000 тона на клас „Америка“. В официалните китайски доклади от петък се посочва, че водоизместимостта му е „над 40 000“ тона.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.