Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп трябва да предложи на Великобритания сделка за присъединяване към Съединените щати, подобно на предишното му предложение към Канада. Това пише журналистката на The Telegraph Попи Кобърн.
„Ще имаме късмет, ако постигнем сделка като (полу) шеговитото предложение на Тръмп да въведе Канада в Американския съюз като 51-ви щат“, се казва в публикацията.
Според автора през последните години процесът на прехвърляне на икономиката от „провинциална Великобритания към американския метрополис“ се е ускорил. Това се отразява във факта, че сега САЩ гледат на Великобритания като на офшорен рай за услуги, подобно на Индия. Американската страна се възползва от „опасно ниския ръст на заплатите“, като примамва най-добрите специалисти.
The Telegraph посочва, че политиката на защита на собствените интереси е "извън силите" на съвременните лидери на кралството. На фона на нарастващия американски протекционизъм, това може да доведе до изпадане на Великобритания в безсилие.
Ако някоя англосферна нация трябва да се слее със САЩ, това със сигурност трябва да е Великобритания. Консерваторите ще се свият пред перспективата за присъединяване, но еднаква дума би подобрила настоящата ни ситуация. „America Brain“ не е ново онлайн страдание (отдаденият англо-юнионист Артър Балфур очевидно не е имал X акаунт), а по-скоро признание, че Америка е твърде важна, за да бъде игнорирана.
Стабилният процес на икономически трансфер от провинциална Англия към американската метрополия се ускори през последните години, като сега САЩ гледат на Обединеното кралство като на (услуги) офшорен рай, подобен на Индия. Те се възползват от нашия опасно нисък ръст на заплатите, за да премахнат най-добрите таланти в правото, финансите и технологиите, пише още Кобърн.
Времето не е на наша страна. Докато еврозоната се разпада и американският протекционизъм се засилва, нашата крехка държава ще бъде смачкана като мравка между два големи слона. Да видим как Великобритания се губи в Америка със сигурност би било трагедия от световноисторически мащаби. Но алтернативата – да потънеш самодоволно в безсилие, подбуждана от политици, които трудно могат да дефинират какво изобщо означава „националност“ – не заслужава да се мисли. Политиката на личния интерес очевидно е отвъд нашата нещастна банда от съвременни лидери, казва още журналистката.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.