"Газпром" ограничава доставките за Молдова до нула от 1 януари 2025 г. поради нарушения на договора от страна на Молдова и отказ да уреди дълга за доставки, се казва в изявление на компанията. Така, поради отказа на молдовската страна да уреди дълга за доставките на газ, на 28 декември "Газпром" изпрати уведомление до Молдовагаз, че молдовската страна редовно не изпълнява задълженията си за плащане по настоящия договор, което е съществено нарушение на нейните условия.
„В тази връзка, въз основа на разпоредбите на договора и приложимите норми на руското законодателство, ПАО „Газпром“ от 8:00 московско време на 1 януари 2025 г. въвежда ограничение на доставките на природен газ за Република Молдова до 0 куб. метра на ден“, се казва в изявление на руската компания. В съобщението се отбелязва, че ограничението ще остане в сила, докато Газпром не уведоми писмено Молдовагаз за противното.
"Газпром" си запазва всички права, включително правото да прекрати едностранно договора и правото да изиска от Молдовагаз обезщетение за всички загуби и плащане на глоби за неизпълнение и/или неправилно изпълнение от страна на молдовската компания на задълженията си по договора.
За газовата ситуация в Молдова
Молдова преживява криза заради поскъпването на енергията, което провокира покачване на цените в страната и протести на опозицията. Миналата седмица парламентът на републиката въведе извънредно положение за овладяване на кризисната ситуация поради несигурността около доставките на руски газ през Украйна. Според министър-председателя на Молдова Дорин Речан, в случай на недостиг на енергийни ресурси и спиране на молдовската държавна електроцентрала в Приднестровието, двата бряга на Днестър могат да бъдат снабдени с електричество само от Румъния, която сама е изправена пред недостиг през този период.
От октомври 2022 г. "Газпром", който преди беше единственият доставчик на газ за републиката, намали дневния си обем на доставките с 30%, до 5,7 милиона кубически метра. м. В тази ситуация Кишинев реши да пренасочи тези обеми към Приднестровието, където до 80% от електроенергията, консумирана от Молдова, също се генерира от руски газ. От своя страна ръководството на Газпром препоръча на Молдова да обсъди с Украйна възможността за запазване на транзита на газ, но републиканските власти получиха отказ в Киев. Молдовски експерти също отбелязаха, че Кишинев е нарушил договорните задължения, свързани с уреждането на дълга за газ, така че руският газов холдинг може да прекрати договора по всяко време.