IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Европа е изправена пред тежка битка за доставките на руски газ

Запасите намаляват бързо, нестабилността вероятно ще продължи

Снимка: БГНЕС/ EPA

Снимка: БГНЕС/ EPA

Европа е на път да загуби част от газовите си доставки, тъй като ключовото транзитно споразумение между Москва и Киев изтича на 31 декември, пише Bloomberg. Освен ако не може да се постигне алтернативно споразумение в последните дни на годината, спирането на руските потоци през Украйна ще представлява набор от предизвикателства пред вече стегнатия пазар:

Съхранение на газ

Най-голямото безпокойство за търговците е темпът на изтегляне от складовете, тъй като запасите в Европа се изчерпват бързо. Те са се свили до около 75% пълни, ниво, достигнато месец по-рано от миналата зима. Това е тревожен знак не само за това, което остава от отоплителния сезон, но и за усилията за натрупване на запаси по-късно през 2025 г.
Вероятно е нестабилността да се запази. Договорите за следващото лято наскоро скочиха над тези за зимата 2025-2026 г., което ще направи по-скъпо попълването на складовете преди следващия отоплителен сезон.
„Пазарът ще бъде изправен пред предизвикателството да се върне към удобните нива на съхранение през зимата на 2025-2026 г.“, каза по-рано този месец Анатол Фейгин , главен търговски директор на американския износител на газ Cheniere Energy Inc.

европа, газ

Руско снабдяване

Дори със загубата на доставките през Украйна, Русия все още може да доставя газ за Европа през Турция, въпреки че капацитетът по този маршрут не може напълно да компенсира вероятния недостиг през следващата година.
Русия доставя и втечнен природен газ. Всъщност Европейският съюз грабна рекордно количество руски втечнен природен газ тази година и докато някои служители в блока призоваха за ембарго, все още няма забрана за целия регион.
От март обаче руските кораби за втечнен природен газ вече няма да имат право да използват европейските пристанища, за да прехвърлят товара си на други кораби, пътуващи извън ЕС. Това може да означава, че повече руски LNG остава в Европа, според BloombergNEF.


Европа все повече ще трябва да се конкурира с Азия за товари на LNG от световни производители. Когато цените на газа падат, нововъзникващите азиатски пазари увеличават покупките.
За да привлече повече доставки, Европа може да прибегне до гъвкав американски LNG, който не е ограничен по дестинация, каза Фейгин от Cheniere.
Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп този месец призова ЕС да купува повече американски газ , като каза, че ще наложи мита на блока, ако не го направи. Президентът на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен също каза, че американският втечнен природен газ може да помогне за замяна на товари от Русия.
Но няколко проекта за разширяване на LNG по света, включително в САЩ, са изправени пред забавяния. Собственото ново начинание на Cheniere в Тексас ще бъде „сравнително бавно да се развива“ до 2025 г., каза Фейгин.

Големите залози на хедж фондовете

През последните години хедж фондовете разшириха присъствието си на газовия пазар в Европа. Те се насочват към края на 2024 г. с рекордни обеми дълги позиции — на практика залог, че цените ще се покачат. Няколко търговци изразиха опасения, че концентрацията на такива залози може да доведе до разпродажба, разтърсвайки и без това крехкия пазар.
Икономиката на региона се възстановява бавно от енергийната криза от 2022 г. и продължаващата нестабилност на цените на газа ще затрудни бизнеса и домакинствата да планират бъдещето.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата