Турция има планове за Сирия сега, когато режимът на Башар Асад е свален, а предпазливите Гърция и Кипър търсят подкрепа от Израел, пише Kathimerini. Миналият вторник турският министър на транспорта Абдулкадир Уралоглу спомена по време на среща възможността за меморандум с новото сирийско правителство за разграничаване на морските зони на двете страни. Това незабавно беше подхванато в Атина поради последиците от такова споразумение върху морските права на Кипър. По-малко внимание беше обърнато на съобщението на Уралоглу, че Турция ще възроди сирийския участък от железопътната линия Хиджаз, която свързва Дамаск с Медина в началото на 20 век. Тази железница е затворена след Първата световна война, преди да бъде построено разширение до Мека.
Това желано възраждане на знаков проект на Османската империя е част от голямата нео-османска визия на турския президент Реджеп Тайип Ердоган, съчетаваща експанзия в Средиземно море с разширяване на сухопътното влияние, визия, която изобщо не се споделя от Израел, който установи своя собствено присъствие в южната част на Сирия, отвъд Голанските възвишения.
Това, както и фактът, че Турция е сигурно убежище за хиляди членове на "Хамас" и остър критик на израелските операции в Газа, сочи възможността за бъдещ сблъсък.
Геополитическото значение на Израел за Гърция се засили и израелците не искат новото правителство в Дамаск просто да бъде верен изпълнител на желанието на Анкара. Дори перспективата за сирийско-турски морски меморандум не оставя правителството на Нетаняху безразлично. Неотдавнашното посещение на израелския министър на енергетиката Ели Коен в Атина, посещение, което беше отложено, и срещата с гръцкия му колега Тодорос Скилакакис бяха знак за подкрепа за редица планирани проекти, включително по-специално 2GSI (Great Sea Interconnector), свързваща електрическите мрежи на Гърция, Кипър и Израел, което също накара Турция да изпрати военноморски кораби близо до гръцките острови Карпатос и Касос, в югоизточното Егейско море.
Като бивш министър на външните работи (2022-24) и на разузнаването (2020-21), Коен също е добре запознат с важен аспект на двустранните отношения – сътрудничеството в областта на отбраната. Израел, без ненужно забавяне, даде на Гърция достъп до оръжейни системи, които предлагат на нейните въоръжени сили качествено предимство.