Пушачите са призовани да се откажат от вредния навик до 2025 г., след като нова оценка на вредите от цигарите установи, че те съкращават продължителността на живота дори повече, отколкото смятаха лекарите.
Изследователи от University College London установиха, че средно една цигара отнема около 20 минути от живота на човек, което означава, че типична кутия от 20 цигари може да съкрати живота на човек с близо седем часа.
“Хората като цяло знаят, че пушенето е вредно, но са склонни да подценяват точно колко“, каза д-р Сара Джаксън, главен научен сътрудник в изследователската група за алкохол и тютюн на UCL. “Средно пушачите, които не се откажат, губят около десетилетие от живота си. Това са 10 години ценно време, житейски моменти и крайъгълни събития с любимите хора.“
Тютюнопушенето е една от водещите предотвратими причини за болести и смърт в света, като убива до две трети от дългосрочните потребители. Той причинява около 80 000 смъртни случая годишно в Обединеното кралство и една четвърт от всички смъртни случаи от рак в Англия, пише The Guardian.
Проучването, поръчано от Министерството на здравеопазването, се основава на най-новите данни от проучването на британските лекари, което започва през 1951 г. като едно от първите големи проучвания в света на ефектите от тютюнопушенето, и проучването Million Women Study, което проследява здравето на жените от 1996г.
Докато по-ранна оценка на BMJ през 2000 г. установи, че средно една цигара намалява продължителността на живота с около 11 минути, последният анализ, публикуван в Journal of Addiction, почти удвоява цифрата до 20 минути – 17 минути за мъжете и 22 минути за жените.
“Някои хора може да си помислят, че нямат нищо против да пропуснат няколко години живот, като се има предвид, че старостта често е белязана от хронично заболяване или увреждане. Но пушенето не съкращава нездравословния период в края на живота“, каза Джаксън пред The Guardian. “Най-вече засяга сравнително здравите години в средната възраст, извеждайки началото на лошото здраве. Това означава, че 60-годишен пушач обикновено ще има здравословния профил на 70-годишен непушач.
Въпреки че някои пушачи живеят дълъг живот, други развиват заболявания, свързани с тютюнопушенето, и дори умират от тях на 40-годишна възраст. Вариацията се дължи на разликите в навиците за пушене, като вида на използваната цигара, броя на всмукванията и колко дълбоко вдишват пушачите. Хората се различават и по това колко са податливи на токсичните вещества в цигарения дим.
Авторите подчертават, че пушачите трябва да се откажат напълно, за да получат пълните ползи за здравето и продължителността на живота. Предишна работа показа, че няма безопасно ниво на тютюнопушене: рискът от сърдечни заболявания и инсулт е само около 50% по-нисък за хората, които пушат една цигара на ден, в сравнение с тези, които пушат 20 на ден.
“Спирането на тютюнопушенето на всяка възраст е полезно, но колкото по-рано пушачите слязат от този ескалатор на смъртта, толкова по-дълъг и по-здравословен могат да очакват животът им“, пишат авторите.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.