По време на сталинските чистки в Съветския съюз през 30-те години на миналия век едно момче на име Павел Морозов става национален герой. Твърди се, че той изобличава баща си, а след това е убит като отмъщение от роднини.
Твърди се, че Морозов, известен като Павлик, е издал собствения си баща за продажба на държавни документи на „бандити и врагове на съветската държава“. Дълбоко митологизираната история на момчето беше използвана, за да насърчат други деца от съветския блок да информират за родителите си.
Почти век по-късно практиката на доносничество претърпява значително възраждане в Русия на президента Путин.
Миналата седмица руски антрополог, лингвист и руската служба на BBC обявиха, че са установили самоличността на „сериен доносник“, който се похвали, че е изпратил 1357 доноса само между февруари и септември 2023 г., изпращайки ги до Главната прокуратура, военни прокурори, федералната служба за сигурност, затворническата служба и министерството на правосъдието.
Доносникът се представи за жена на име Анна Коробкова, патриотка, която особено обича да докладва хора за „дискредитиране на руските въоръжени сили“ – престъпление по закон, одобрен от Путин след нахлуването му в Украйна през февруари 2022 г.
Антропологът Александра Архипова започна разследване на „Коробкова“, след като последната писа до работодателя си, университет в Москва, с искане той да бъде уволнен за споменаване на „войната“ в Украйна по време на телевизионно участие, вместо да използва евфемизма на Путин „специална военна операция”. Малко след това Архипова напусна Русия и отива във Франция. Коробкова обаче се похвали през ноември 2023 г., че шестима души са били уволнени от работа, а на други 15 са повдигнати административни обвинения и са били глобени в резултат на „нейните“ доноси, които продължават и до днес.
Използвайки сравнителен анализ на езика, който плодовитият информатор използва в 74 доноса и други съобщения, Архипова и лингвистът Даниил Скоринкин заключиха, че „Коробкова“ е Иван Абатуров, бивш преподавател в колеж в Екатеринбург в Урал и почитател на Йосиф Сталин . BBC пише, че потвърждава, че писмо от Абатуров и донос от „Коробкова“ са изпратени от един и същ IP адрес, уникален номер, който идентифицира устройство.
Предполагаемите мишени на Абатуров включват учители, академици, професори, правозащитници, лекари и адвокати, но самият той твърди, че не е замесен. На 29 декември той отхвърли обвиненията в публикация в социалните мрежи, че разследващите са сгрешили, и добави: „Не признавам, че съм написал текст от името на Анна Коробкова.“
Истинността на историята на Павлик Морозов и предполагаемият му героизъм бяха поставени под въпрос с перестройката през 80-те години. Оказва се, че той може изобщо да не е бил информатор. Но култът към разобличаването все още води до изпращането на стотици хиляди хора в ГУЛАГ.
Откакто нахлуването в Украйна започна преди две години, работата на информатора отново се превърна в повод за гордост.
Доносът не трябва да бъде анонимен. Путин призова „изметта и предателите“ да бъдат „изплюти като комар“ като част от „необходимата самодетоксикация на обществото“ и има много желаещи доброволци.
46-годишната Анна Александрова, фризьорка от Санкт Петербург, беше преследвана за „публично разпространение“ на невярна информация за руската армия в онлайн съобщения, след като съседка написа жалба до властите. Твърди се, че съседът, който е свидетел на обвинението, бил в спор с Александрова за парцел. Анализаторите казват, че злобата често е храна за стукачите, или чукачите, както се наричат доносниците на руски.
В друг случай 68-годишен педиатър в Москва беше изпратен в наказателна колония за пет години през ноември, защото се твърди, че е казал на майката на пациент, че съпругът й „е бил легитимна мишена на Украйна“, след като е загинал в битки там. Жената подала сигнал на лекаря, който отрекъл коментара.
Подобно на Морозов през 30-те години, децата доносници също са добре дошли. Ирина Ген, учителка по немски и английски език в град Пенза, получи петгодишна условна присъда и й беше забранено да работи в училищата, след като беше докладвана за „разпространение на фалшиви новини“ от своите 13 и 14-годишни ученици. Те я попитаха защо на руските спортисти е забранено да участват в международни състезания и след това записаха отговора й, в който тя каза, че това е наказание за тоталитарен режим, който се опитва да свали Украйна, суверенна държава.
Икономистът и политически коментатор Константин Сонин от Чикагския университет, казва пред The Times, че разследването на Архипова за Коробкова е „удивително“ и може да показва, че феноменът на доносничеството е бил по-организиран, отколкото се предполагаше преди.
„Има един прост извод – доносите се пишат не от всички или от много руснаци, а от малка група активисти“, каза той.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.