IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Безценните обекти на ливанското наследство, унищожени от Израел

Въздушен удар е унищожил „модерна сграда“ в границите на обекта на световното наследство в Тир

Снимка: БГНЕС/ EPA

Снимка: БГНЕС/ EPA

Безценни обекти на наследството в Ливан са претърпели непоправими щети от въздушната кампания на Израел по време на войната му срещу Хизбула, казват експерти, цитирани от Financial Times.

Ливанската организация за опазване на културата Билади каза, че най-малко девет обекта на културното наследство са били напълно унищожени и 15 силно или частично повредени от израелските атаки между септември - когато страната ескалира дългогодишната си война с Хизбула - и прекратяването на огъня през ноември.

Но археологическите експерти също казват, че бомбени експлозии близо до важни обекти, включително римски руини в град Баалбек и разтегнат римски комплекс в Тир, може да са причинили „невидими щети“, които ускоряват деградацията на древни камъни и отслабени структури.

Съкровищата на Ливан са последните в Близкия изток, застрашени от конфликти през този век, вариращи от умишленото унищожаване на храмове от ИДИЛ в сирийската Палмира до щетите на стария йеменски град Сана по време на гражданската война.

Обектите на наследството, които Билади е оценил като заличени или повредени, включват три джамии, религиозно светилище, три исторически значими къщи, пазар и римска стена.

Регионалният офис на ЮНЕСКО в Бейрут съобщи, че въздушен удар е унищожил „модерна сграда“ в границите на обекта на световното наследство в Тир, крайбрежен южен град, известен със своите римски руини и очарователни исторически улици. Той добави, че докато дистанционното наблюдение все още не е открило видими щети в обекта на световното наследство в Баалбек, няколко структури наблизо са били ударени, включително френски мандат и сгради от османската епоха.

Греъм Филип, ръководител в университета Дърам за проекта за застрашена археология в Близкия изток и Северна Африка, каза, че не вярва нито Хизбула, нито израелската армия да имат за цел „умишлено да унищожат наследството по начина, по който го направи Ислямска държава“.

Лиза Мол, професор по геоморфология и наследство в конфликт в Университета на Западна Англия, Бристол, каза, че невидимите щети също са основен риск, тъй като налягането на взрива ускорява ерозията на камъка, дори ако не изглежда веднага да е унищожило нещо. Мол каза, че според нейния опит от работа върху археологически обекти, засегнати от конфликта в Либия и Йемен, „виждаме повече структурен колапс“ в рамките на десетилетие на почти удари.

Ливан

В отговор на въпроси израелската армия каза в изявление, че „няма за цел да причини прекомерни щети на гражданската инфраструктура и нанася удари само поради военна необходимост“ и че има процес на одобрение за удари в близост до „чувствителни структури“. Той обвини "Хизбула" в внедряване сред цивилно население и „дори в близост до обекти на културното наследство“, без да предоставя доказателства или конкретни примери.

Наследството на Ливан е било застрашено и преди, първо от жестоката 15-годишна гражданска война, която започна през 1975 г., а след това от опустошителния взрив в пристанището на Бейрут през 2020 г. Последната война започна, след като "Хизбула" започна да изстрелва ракети срещу Израел след атаката на "Хамас" на 7 октомври 2023 г., което предизвика раздразнителен трансграничен конфликт, който ескалира, когато Израел засили въздушната си кампания и започна сухопътна инвазия през септември. Повече от 4000 души са били убити в Ливан, според здравното министерство, заедно с повече от 140 израелци. След като загуби значителни части от експлозията на пристанището през 2020 г., Надин Панайот, куратор на Археологическия музей към Американския университет в Бейрут, създаде подземен бункер след последната война, за да защити артефактите в колекцията. Агенцията на ООН за наследството ЮНЕСКО може да обяви обекти под засилена защита, както направи с 34 имота в Ливан по време на последния кръг от военни действия.

Ливан, разрушения

Но е много трудно да се търси отговорност от нарушителите на правилата, каза Франческо Бандарин, бивш високопоставен служител на ЮНЕСКО. „Вие наистина имате инструменти, но тези инструменти са слаби и ограничени“, каза той.

За Саркис Хури, генерален директор по антиките в министерството на културата на Ливан, най-болезнените загуби са близо 40-те села в Южен Ливан, напълно разрушени от израелската армия, много от които датират историята си от хиляди години. През седмиците след влизането в сила на прекратяването на огъня израелските военни продължиха да взривяват домове в Южен Ливан.

„Пълното и систематично унищожаване на историческата памет на тези села е най-вредното нещо“, каза Хури. „Когато видите село с маслинови [дървета] и древни руини, това е душата на Ливан. Това е, което се унищожава.”

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата