Централното правителство на Китай се опитва да ограничи поредицата от арести от местните власти на ръководители на предприятия, която подхранва тревогата сред предприемачите и рискува да подкопае усилията за стимулиране на икономическия растеж, пише Financial Times.
Преглед на документи, извършен от FT, показва, че през 2024 г. са били задържани висши служители в над 80 компании, регистрирани на фондовите борси в Шанхай и Шънджън.
Китайският регулаторен орган за ценни книжа изисква от листваните компании да оповестяват задържанията на контролиращи акционери, председатели, главни изпълнителни директори и други топ мениджъри, а цифрите предполагат много по-широки действия срещу ръководители в цялата страна.
Някои от задържанията изглежда са имали малко или никакво правно основание и в много случаи са били извършени от органи, базирани далеч от бизнес операциите на мишената - практика, която китайските медии нарекоха „риболов на далечни разстояния“. В един изтекъл официален документ от южната провинция Гуандун се казва, че хиляди компании в един град са били обект на действия от страна на властите от други области от 2023 г. насам.
Премиерът Ли Цян този месец призова за по-строг надзор върху прилагането на законите, свързани с компаниите, като заяви, че правителството ще преразгледа регионите с необичаен ръст на приходите от глоби и конфискации или високи нива на прилагане на законите извън тяхната юрисдикция.
Анализатори твърдят, че големият брой арести може да е свързан с влошаването на финансите на местните власти, които страдат от рязко намаляване на приходите от продажба на земя в условията на общонационална криза с недвижимите имоти, която забави и икономическия растеж на Китай.
„Приятелите ми са притиснати от всички страни“, каза един от водещите китайски инвеститори, който твърди, че някои местни власти преглеждат активите на жителите, за да наложат глоби на най-богатите.
Инвеститорът, пожелал анонимност, и който преди около десет години сам е бил принуден да плати на местна власт, за да бъде освободен от ареста, заяви, че някои райони са се превърнали в „риболов на далечни разстояния“.
„Обвинявам ви в нарушения в моя регион, идвам, хващам ви и ви карам да си платите“, каза той, характеризирайки отношението на местните власти. „Това прилича на изнудване в цялата страна.“
Около половината от 82-те изброени задържания, свързани с компании през 2024 г., разгледани от FT, са свързани с органи от друг регион или неуточнено място.
Юджийн Уенг, адвокат в базираната в Шанхай компания Wintell & Co, заяви, че някои от клиентите му са се сблъскали с неправомерно прилагане на закона от страна на властите от други области, като добави, че подобни практики подкопават доверието в бизнес средата.
„Чувството на тревога надмина въображението“, каза Венг. „Предприемачите мислят само за краткосрочен план, като прибират печалбите си възможно най-скоро, вместо да инвестират в бизнеса си и да прехвърлят средства в чужбина възможно най-скоро.
„Това всъщност влошава данъчните приходи и заетостта“, допълва той, “което води до попадане на местните финанси в порочен кръг.“
Във вътрешния доклад, изготвен за ръководителите на провинция Гуандун през април, който по-късно изтече в интернет, се казва, че междуюрисдикционното правоприлагане е вкарало в капана си все повече местни компании.
В доклада се казва, че от 2023 г. насам почти „10 000 предприятия в град Гуанджоу са се сблъскали с правоприлагането от други области, като огромното мнозинство от случаите са свързани с частни предприятия и с доста ясен мотив за търсене на печалба“.
Базиран в Пекин предприемач заяви, че задържанията са създали климат на страх сред основателите. „Става страшно, когато започнеш да познаваш хора, които са били задържани“, каза той. „Правителството трябва да направи нещо.“
Непрозрачната система за правоприлагане в Китай засилва тези опасения. Дружествата заявиха, че те и семействата на задържаните ръководители са получили малко информация за техните случаи.
Миналият месец прокурорите в източен Джъдзян разкриха, че местната полиция е помогнала за осуетяването на отвличането на предприемач с фамилия Шен от служители от друг район.
След като е бил отвлечен от дома си, Шен е избягал от полицията, докато е бил извеждан от провинцията. След това полицията на Джъдзян арестува двамата служители от другия град, които първоначално твърдят, че са действали по заповед на началниците си и в крайна сметка са вкарани в затвора.
В някои случаи задържаните ръководители се оказват в ръцете на властите в райони, в които изглежда не са имали никаква дейност.
55-годишният Джан Джиан е прекарал повече от две десетилетия в превръщането на Aima Technology Group в един от най-големите производители на електрически скутери в Китай. Делът на семейството му от 73% в групата е на стойност около 19,5 млрд. рубли (2,67 млрд. долара), което ги поставя на 247-о място в китайския „списък на богатите“, съставен от изследователската група Hurun.
Но през октомври Aima обяви, че Джан е бил задържан от антикорупционен отряд от Ченгде, град на стотици километри от дома му и централата на компанията в Тиендзин. Според публичните отчети Aima не притежава никакви активи в Ченгде.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.