Съпредседателят на германската Социалдемократическа партия (SPD) Ларс Клингбайл сравни технологичния милиардер Илон Мъск с руския президент Владимир Путин, като каза, че решението му да се намеси в германската политика седмици преди предсрочните избори в страната е пример за „чужда намеса“ .
Мъск предизвика възмущение в Германия миналата седмица, като публично подкрепи екстремната партия Алтернатива за Германия (AfD) в социалната си медийна платформа X. Въпреки пороя от критики, които последваха, той повтори своя коментар в събота в текст, публикуван в националния вестник Welt am Sonntag.
„Представянето на AfD като десен екстремистки проект е очевидно невярно, като се има предвид, че Алис Вайдел, лидерът на партията, има партньор от същия пол от Шри Ланка!“, пише Мъск. „Това прилича ли ви на Хитлер?“
Когато публикацията беше публикувана, един от редакторите на изданието, който отговаря за колоната с мнения, Ева Мари Когел, подаде оставка в знак на протест.
В интервю за Funke Mediengruppe в понеделник Клингбайл оприличи Мъск на Путин, като каза, че „и двамата искат да повлияят на нашите избори и съзнателно подкрепят AfD, враговете на демокрацията. Те искат Германия да бъде отслабена и да бъде потопена в хаос“.
„Трябва да бъдем много по-проактивни и ефективно да ограничим силата на големите интернет платформи, като услугата за кратки съобщения на Мъск, X. Един технологичен милиардер се опитва да използва влиянието си, за да повлияе на хода на световната политика.“
Съпредседателят на SPD на Клингбейл, Саския Ескен, също осъди Мъск като намесник.
„Всеки, който се опитва да повлияе на нашите избори отвън, който подкрепя антидемократична, мизантропска партия като AfD, независимо дали влиянието е организирано от държавата от Русия или от концентрираната финансова и медийна мощ на Илон Мъск и неговите приятели милиардери в бордът на Springer трябва да очаква нашата твърда съпротива“, каза тя пред Reuters в неделя.
Фридрих Мерц, който ръководи най-голямата опозиционна партия в страната, ХДС, описа Мъск като "натрапчив и самонадеян" и го нарече безпрецедентен пример за намеса в изборите между "приятелски" страни.
Мерц каза, че Мъск е пренебрегнал няколко от политиките на AfD, когато е изготвял своята публикация, включително заявеното желание Германия да напусне Европейския съюз, нещо, което Мерц и много други твърдят, че би било изключително вредно за икономиката на страната.
Мъск многократно е казвал, че AfD е последната надежда на Германия, твърдейки, че други политически партии са провалили страната и са довели до нейната „икономическа стагнация“ и „разрушаване на националната идентичност“.
Но докато Вайдел наистина е в еднополов граждански съюз, AfD е един от най-шумните гласове срещу правата на ЛГБТК+ обществото в германския парламент. През 2019 г., преди регионалните избори в своята крепост Тюрингия, партията подаде предложение за отмяна на еднополовите бракове.
На същата страница като публикацията на Мъск, номинираният за главен редактор на Welt am Sonntag, Ян Филип Бургард, призна, че публикацията ще бъде противоречива, пишейки в отговор, че „диагнозата на Мъск е правилна, но неговият терапевтичен подход, че само AfD може да спаси Германия, е фатално погрешен“.
В момента AfD е на второ място след CDU преди федералните избори в Германия. Всички други големи партии обаче отхвърлиха възможността за коалиране с нея.
От 2021 г. вътрешното разузнаване класифицира AfD като заподозряна екстремистка организация, наименование, срещу което партията се бори в съда. Някои части на AfD, включително цялото й младежко крило, се смятат за особено крайни и няколко високопоставени членове бяха осъдени за използване на забранени лозунги от нацистката ера по време на кампания.
Тази седмица членовете на Зелената партия подновиха призивите за забрана на AfD, след като разследващият издател Correctiv разкри подробности за среща в средата на декември между партийни фигури и членове на забранени екстремистки движения по темата за "ремиграцията".
„Ремиграция“ е неясно формулирана стратегия за масово депортиране на мигранти от Германия и „неасимилирани“ законни германски граждани. Тази стратегия беше рекламирана от членовете на AfD наред с други твърдолинейни антиимиграционни идеи.
Мъск многократно е изразявал подкрепа за подхода на AfD към имиграцията, както и вицепрезидентът Джей Ди Ванс, който изрази по-мълчаливо одобрение на AfD в X, казвайки саркастично „Толкова е опасно за хората да контролират границите си“.
Все още не е известна официалната позиция на бъдещата администрация на новоизбрания президент Доналд Тръмп относно AfD.
Онлайн, Мъск се сблъска с подигравки, когато публикува коментара си в X, като погрешно нарече изданието „Weld“ вместо „Welt“, привличайки коментари, че му липсват познания за вътрешната политика на Германия, за да оправдае коментара си върху нея.
Това не е първият път, когато Мъск се обявява в подкрепа на радикална дясна европейска партия. По-рано този месец той се срещна с лидера на крайната десница на Великобритания Найджъл Фараж, повдигайки спекулации, че ще направи значително финансово дарение на партията.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.