IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Тръмп: САЩ може да са изправени пред Голяма депресия

Републиканците ще контролират двете камари на Конгреса от 3 януари

Снимка: БГНЕС/ EPA

Снимка: БГНЕС/ EPA

Новоизбраният президент Доналд Тръмп предположи, че САЩ може да се сблъскат с „депресия“, като атакува споразумението за тавана на дълга, договорено от бившия председател на Камарата на представителите Кевин Маккарти.

По силата на сделката за 2023 г. Конгресът отложи плащането на тавана на дълга до 1 януари 2025 г. Но законодателите ще трябва да предприемат действия през 2025 г. - вероятно след като Тръмп отново встъпи в длъжност - за да повишат отново лимита на дълга, за да предотвратят неизпълнението на задълженията на САЩ.

Тръмп, който не успя да постигне включването на разпоредба за повишаване на тавана на дълга в законопроекта за временните разходи, приет от законодателите по-рано този месец, се възмути от вероятността републиканците да се занимават с този въпрос през следващата година.
Той призова законодателите да се заемат с този въпрос, докато президентът демократ Джо Байдън все още е на поста си.

Законодателите винаги са успявали да вдигнат тавана на дълга навреме, защото в противен случай правителството би изпаднало в неплатежоспособност по задълженията си - което, по общо мнение на икономистите, би имало тежки икономически последици.
Икономистите и преди са предупреждавали, че дори почти пълно неизпълнение на задълженията може да предизвика рецесия.
След седмици на преговори през лятото на 2023 г. законодателите приеха Закона за фискалната отговорност, с който лимитът на дълга на страната беше отложен до 1 януари 2025 г.

Таванът на дълга, или лимитът на дълга, е общата сума пари, която правителството на САЩ може да заеме, за да изпълни съществуващите си правни задължения. По данни на Министерството на финансите понастоящем националният дълг възлиза на около 36 трилиона щатски долара.
След 1 януари Министерството на финансите може да използва така наречените „извънредни мерки“, за да гарантира, че САЩ няма да изпаднат в неплатежоспособност по дълговете си.

В писмо до лидерите на Конгреса в петък министърът на финансите Джанет Йелън заяви, че може да се наложи нейното ведомство да започне да предприема „извънредни мерки“ още на 14 януари, за да предотврати неизпълнението на дълга на САЩ.

Тя призова законодателите да „действат, за да защитят пълната вяра и кредит на Съединените щати“. Някои икономисти изчислиха, че тези мерки биха могли да изместят крайния срок за повишаване на тавана на дълга до юни 2025 г. - нещо, което Тръмп иска да избегне, тъй като това ще стане, когато той е президент и може да повлияе на програмата му.

Той поиска разпоредба за повишаване или спиране на тавана на дълга да бъде включена в законодателството, прието по-рано през декември, за да се предотврати спирането на работата на правителството. Републиканските законодатели се съобразиха с това, но законопроектът не успя да бъде приет при гласуването в Камарата на представителите. В крайна сметка Байдън подписа на 21 декември законопроект, който финансира правителството на сегашното ниво до 24 март без разпоредба за лимита на дълга.

„Това беше проблем на Байдън, не наш. Сега той става наш. Наричам го „1929 г.“, защото на демократите не им пука в какво може да бъде вкарана страната ни“, написа Тръмп в социалната мрежа „Истина“, визирайки годината, в която започва Голямата депресия.

Тръмп и новоизбраният вицепрезидент Джей Ди Ванс заявиха в неотдавнашно изявление:

Увеличаването на тавана на дълга не е чудесно, но предпочитаме да го направим под ръководството на Байдън. Ако демократите не искат да сътрудничат за тавана на дълга сега, какво кара някого да мисли, че ще го направят през юни по време на нашето управление? Нека проведем този дебат сега.“
Йелън в писмото си до лидерите на Конгреса: „Понастоящем Министерството на финансите очаква да достигне новия лимит между 14 и 23 януари, като тогава ще се наложи Министерството на финансите да започне да предприема извънредни мерки. С уважение призовавам Конгреса да действа, за да защити пълната вяра и кредит на Съединените щати“.

В изявление от 21 декември Байдън заяви, че законопроектът за временните разходи „представлява компромис, което означава, че нито една от страните не е получила всичко, което е искала. Но той отхвърля ускорения път към намаляване на данъците за милиардерите, към което се стремяха републиканците, и гарантира, че правителството може да продължи да работи с пълен капацитет.“

Какво следва?


Републиканците ще контролират двете камари на Конгреса от 3 януари, но не е ясно дали ще гласуват тавана на дълга преди встъпването в длъжност на Тръмп на 20 януари.

Йелън заяви, че Министерството на финансите може да започне да разгръща „извънредни мерки“ още в средата на януари, което ще му позволи да изпълнява задълженията си в продължение на няколко месеца, преди Конгресът да се наложи да разгледа въпроса.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата