IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Южна Корея е изправена пред пълен колапс през 2025 г.

2024 г. беше лоша, но 2025 г. може да бъде по-лоша

Снимка: БГНЕС/ EPA

Снимка: БГНЕС/ EPA

Трудно е да се мисли за някоя азиатска нация, по-щастлива да види гърба на 2024 г. от Южна Корея. Само през последния месец президентът Юн Сук Йол обяви военно положение , отменено шест часа по-късно, беше импийчмънт от парламента на фона на масови улични протести и сега е изправен пред историческа заповед за арест, пише Asia Times.
Ако това не беше достатъчно хаос и мъка, нацията претърпя най-тежката си местна авиационна катастрофа от повече от две десетилетия.
Дори и в най-добрия случай „засилените протекционистични мерки на САЩ да предполагат по-ниски мита върху корейския износ, отколкото върху други търговски партньори“, казва икономистът Брайън Култън от Fitch Ratings, „намаляващото търсене от Китай и САЩ, които заедно представляват около 40% на износа на корейски стоки през 2023 г., ще се отрази негативно на износа.“
Въпреки че заплахите на новоизбрания президент на САЩ за 60% мита са насочени към Китай, Корея ще бъде точно в центъра на зоната на страничните щети от потенциално по-слабото китайско търсене. Япония също, но Токио не е въвлечен в политическа бъркотия, каквато Сеул не е виждал от десетилетия.
Нещо, което Япония и Корея имат общо обаче, е пренебрегнато от Тръмп. След преизбирането си на 5 ноември Тръмп отхвърли многократните предложения на Юн и японския премиер Шигеру Ишиба за мач в Мар-а-Лаго.
Дали това означава, че Тръмп планира да хвърли Сеул и Токио под тарифния автобус, може да се гадае. Или че надеждите на Тръмп за „голяма сделка“ за търговско споразумение с Китай имат предимство.
Тъй като Юн очаква евентуален арест и съдбата си в съдилищата през следващите месеци, разсеяните законодатели в Сеул няма да направят много, за да подобрят конкурентната игра на Корея, пише още изданието.
Дори преди странния указ за военно положение на Юн от 3 декември, неговата Партия на силата на народа не направи много за изравняване на икономическите условия, справяне с почти рекордния дълг на домакинствата, увеличаване на производителността, овластяване на жените или подобряване на корпоративното управление.


Първите 966 дни на поста на Юн бяха всичко друго, но не и реформистка вихрушка. Като такива, шансовете неговата партия да успее да измисли достатъчно политически отговор на шока от Тръмп 2.0 са незначителни.
Това ще остави Банката на Корея още повече на мястото на водача. Сега политическият вакуум в Сеул поставя губернатора Рий Чанг-йонг на горещия стол както никога досега.
Преди краткотрайната акция на Юн с военното положение, Сеул планираше да подкрепи ключови сектори, докато насрещните ветрове от Вашингтон се засилват. Основният сред тях е пакет от мерки за подкрепа на ключовата полупроводникова индустрия.
Дом на водещите производители на чипове за памет Samsung Electronics и SK Hynix, Корея е изправена пред по-голяма несигурност относно плановете на Тръмп за мита, отколкото повечето конкуренти. На 2 декември министърът на финансите Чой Санг-мок каза, че „следващите шест месеца ще бъдат златното време, което ще реши съдбата на нашите индустрии“.
Икономисти от T Rowe Price пишат, че „политическият смут изглежда продължава да тежи върху настроенията на инвеститорите в Южна Корея .“

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата