IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Как колата се превърна в любимото оръжие на джихадиста?

При поредна атака десетки загинаха в Ню Орлиънс

Снимка: Reuters

Снимка: Reuters

През 2016 г. джихадистката групировка "Ислямска държава" беше във възход, превземайки огромни части от Близкия изток. Но недоволна от териториалните си придобивки, групировката искаше да посее терор в западния свят.

Най-добрият начин да се направи това, смятат неговите лидери, е да се радикализират колкото се може повече последователи на Запад, като същевременно се предложат методи за атака, които не изискват много умения, обучение или финансиране.

„Ако не можете да намерите импровизирано взривно устройство или куршум, тогава изберете невярващия американец, французин или някой от техните съюзници. Заколете го с нож или го прегазете с колата си“, се казва във видео съобщение на Абу Мохамед ал Аднани, говорител на групата по това време.

В ранно издание на списанието на терористичната група Rumiyah нейните лидери дори уточняват идеалния тип, тегло и скорост на превозното средство, за да създадат „крайната кървава баня“.

Атакуването на места като пазари на открито и празнични събирания, би позволило на нападателите да наранят много хора наведнъж и да предизвикат масова тревога, предполага списанието.

„Посещавайте големи конгреси и тържества на открито, претъпкани с пешеходци улици, пазари на открито, фестивали, паради и политически митинги“, пише Ислямска държава в Rumiyah.

Това, което последва, беше безпрецедентна вълна от нападения с превозни средства.

В най-смъртоносния по рода си Мохамед Лахуайей-Булел, роден във Франция жител на Тунис, караше нает камион повече от една миля по претъпкана крайбрежна алея в Ница на празника за Деня на Бастилията през 2016 г., убивайки 86 души и ранявайки повече от 400. Ислямска държава пое отговорност.

Месеци по-късно друг тунизиец, Анис Амри, умишлено се вряза с камион в коледен базар в Берлин, убивайки 12 души и ранявайки 67 други. По-късно "Ислямска държава" пусна видео, на което Амри се врича във вярност на своя лидер Абу Бакр ал Багдади. Във Великобритания Халид Масуд блъсна SUV в хора на Уестминстърския мост през юни 2017 г., убивайки четирима, преди да намушка до смърт полицай, охраняващ сградата на парламента.

Между 2014 г. и края на 2017 г. терористите са извършили 17 известни атаки с превозни средства по целия свят, довели до 173 смъртни случая и 667 ранени.

Колата изведнъж се превърна в любимото оръжие на джихадиста

Колата е едно несложно и нискотехнологично тактическо нововъведение, а атаките с блъскане на превозни средства в тълпи обикновено са успешни, тъй като минимизират потенциала за откриване от правоприлагащите органи. Достъпът до кола или камион не вдига същите червени знамена като опит за придобиване на незаконни огнестрелни оръжия или материали за изграждане на бомби. Наричано е „оръжието на бедния човек за масово унищожение“.

Използването на превозни средства за умишлено блъскане, нараняване и убиване на пешеходци датира от средата на 20 век.

Един от първите регистрирани инциденти е от 1964 г. Той включва шофьор на автобус, който блъсна четирима души по улиците на Тайпе, Тайван, преди да се намушка при опит за самоубийство. През 1973 г. психически нестабилна 21-годишна жена, живееща в Чехословакия, се блъсна с камион в хора, чакащи трамвай в Прага, убивайки осем и ранявайки 12.

Модерното използване на тактиката от ислямистите може да бъде проследено до израелско-палестинския конфликт, по-специално през лятото на 2008 г., когато превозни средства бяха използвани три пъти за умишлен удар върху пешеходци.

Те са станали много по-чести и по-смъртоносни от 2014 г. насам - като 70 процента от подобни инциденти се случват само през последното десетилетие, според изследване на държавния университет в Сан Хосе.

Повече от половината от атаките са извършени в развити страни като САЩ, Обединеното кралство и в Европа.

От 2003 г. насам са извършени 41 атаки в икономически напреднали държави. САЩ водят в списъка с общо 13 атаки, следвани от Франция с десет атаки и Обединеното кралство с пет.

Много от тях бяха вдъхновени от ислямски бойни групи като Ал Кайда и Ислямска държава, но други бяха свързани с психични заболявания и крайнодесен екстремизъм.

При последния инцидент преди атаката в Ню Орлиънс 50-годишен гражданин на Саудитска Арабия, който пристига в Германия през 2006 г., се вряза в тълпа на коледния базар в Магдебург миналата седмица, уби петима и рани до 100. Талеб ал-Абдулмохсен изрази антимюсюлмански възгледи и подкрепа за твърдо дясната партия Алтернатива за Германия (AfD).

По време на митинг „Обединете десните“ в Шарлотсвил, Вирджиния, през 2017 г. Джеймс Алекс Фийлдс младши умишлено се вряза с колата си в тълпа от протестиращи от движението Black Lives Matter, като уби една жена и рани десетки хора.

Крайнодесните създадоха редица мемета, прославящи атаки с превозни средства срещу протестиращи, което предполага, че те заслужават да бъдат жертви на насилие за демонстрации по улици и магистрали.

В Сиатъл служител беше пуснат в административен отпуск, след като публикува снимка на превозно средство, блъснало някого под често споделяната фраза „Всички животи пръскат“.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата