IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Джордж Буш вярвал, че е на "божия мисия" срещу бунтовниците в Ирак

Снимка: БГНЕС

Снимка: БГНЕС

Високопоставен американски служител е предупредил, че Джордж Буш вярва, че е на "божия мисия" да смаже иракските бунтовници, според наскоро публикувани правителствени файлове на Обединеното кралство.

Ричард "Богатият" Армитидж, бившият заместник държавен секретар, е казал на британския посланик по това време сър Дейвид Манинг, че на президента трябва да се даде "доза реалност", след като държавният глава поискал от американските сили да "разбият задника" в лицето на надигащия се иракски съпротива.

В изключително откровен разговор Армитидж отхвърлил твърденията на американския командващ в Ирак, че може да потуши голямо въстание в град Фалуджа в рамките на дни, като "глупости" и "политически безсмислени".

Документите, предоставени на Националния архив в Кю, западен Лондон, показват, че Армитидж е призовал бившия премиер Тони Блеър да използва влиянието си върху Буш и да го убеди, че трябва да има по-широк "политически процес", за да се възстанови редът .

През май 2003 г. президентът обяви, че "мисията е изпълнена" след свалянето на иракския диктатор Саддам Хюсеин от коалиционните сили на САЩ и Великобритания. По-малко от година по-късно голяма част от страната беше в плен на жестоки бунтове, като американските войски участваха в кървава битка във Фалуджа, където бойци устроиха засада и убиха четирима частни военни.

След като техните изгорени и осакатени тела бяха показани висящи от мост над река Ефрат, САЩ стартираха операция "Бдителна решимост", за да си върнат контрола. В рамките на една седмица американските войски превзеха около една трета от града, но тактиката им предизвика ужас сред политиците в Управителния съвет на Ирак (IGC), който беше създаден от коалицията след падането на Саддам.

В лична среща с тогавашния британски посланик на 14 април 2004 г. Армитидж – заместник на държавния секретар Колин Пауъл – казва, че подстрекаван от своите генерали, Буш първоначално е "искал да ритне задника" с американските морски пехотинци, окупиращи целия град. Но той е бил предупреден от Пол Бремър, лидер на временната коалиционна власт, че подобен курс на действие ще доведе до разпадането на IGC, накърнявайки надеждата за установяване на независима иракска администрация.

"Изправен пред тази „доза реалност", Буш се отдръпна“, съобщава сър Дейвид. "Рич обобщи всичко, като каза, че Буш все още смята, че е на някаква мисия от Бог, но последните събития са го направили "доста по-трезвен".

Армитидж бил язвителен за главния американски командир, генерал Джон Абизаид, който твърдял, че има около 1000 бунтовници във Фалуджа, с които все още трябва да се „разправи“, след като неговите сили задържаха 200 иракчани и 100 чужденци. Той беше казал на Буш, че може да свърши работата „за два или три дни“, ако бъде упълномощен да използва „прецизни атаки“, последвани от морски пехотинци, извършващи обиски от къща на къща и налагане на военно положение.

"Рич каза, че Абизаид е говорил глупости. Той не би могъл да знае колко бунтовници има във Фалуджа, нито как да ги открие", пише сър Дейвид. "Идеите за прецизно насочване и морска окупация бяха политически груби".

Като цяло сър Дейвид казва, че Армитидж вярвал, че САЩ "постепенно губят на бойното поле" и че е "неизбежно" администрацията да трябва да изпрати повече войски, което би било „политически грозно“ за г-н Буш.

Той казал, че президентът е все пак е стигнал до констатацията, че ООН и нейният пратеник Лахдар Брахими сега предлагат единствената „стратегия за излизане“ за САЩ, въпреки че са обект на „постоянен аргумент“ от вицепрезидента Дик Чейни, че те „допринасят за проблемите”.

„Рич каза, че от това следва, че се надява министър-председателят да настоява Буш да се справи с Фалуджа като част от внимателно преценен политически процес и че той също така ще подчертае критичното значение за всички нас на Брахими и ООН“, отбелязва сър Дейвид . Две седмици след срещата им САЩ, под натиска на IGC, най-накрая прекратиха офанзивата във Фалуджа.

САЩ загубиха 27 войници, докато около 200 бунтовници и около 600 иракски цивилни се смятаха за убити.

Коалиционните сили превзеха града при втора офанзива, започнала през ноември 2004 г. Американските войски останаха в Ирак до 2011 г.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата