IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Защо е трудно да бъде арестуван отстранения президент Юн Сук Йол?

Снимка: БГНЕС

Снимка: БГНЕС

Имаше повече от 100 полицаи и те бяха въоръжени със заповед, но южнокорейските власти не успяха да арестуват отстранения президент Юн Сук Йол след шест часа, прекарани пред дома му.

Толкова е продължила конфронтацията с екипа по сигурността на Юн. Бодигардовете на бившия президент са образували човешка стена и използвали превозни средства, за да блокират пътя на екипа за арест, според местните медии.

Това беше един безпрецедентен месец за южнокорейската политика - шокиращата, но краткотрайна заповед за военно положение на Юн беше последвана от гласуване за импийчмънт срещу него. След това дойде криминалното разследване, отказа му да се яви за разпит и по-рано тази седмица заповед за ареста му.

Десният лидер все още има силна подкрепа - като хиляди от тях се появиха пред дома му в петък сутринта, за да се противопоставят на ареста му. Но според много мнения Юн сега е опозорен лидер - отстранен от парламента и отстранен от длъжност, той очаква решението на конституционния съд, който ще затвърди присъдата му.

Тогава защо се оказа толкова трудно за полицията да го арестува?

Въпреки че Юн беше лишен от президентските си правомощия - след като депутатите гласуваха за импийчмънта му - той все още има право на подробности за сигурността. Именно тези мъже изиграха ключова роля в блокирането на ареста в петък.

Службата за сигурност на президента (PSS) може да е действала от лоялност към Юн или поради „погрешно разбиране на тяхната правна и конституционна роля“, казва Мейсън Ричи, доцент в Университета за чужди изследвания Ханкук в Сеул, пред BBC.

Като се има предвид, че Юн е отстранен, PSS трябва да приема указания от действащия президент Чой Санг-мок. „Те или не са били инструктирани от действащия президент Чой да се оттеглят, или отказват заповедите му да го направят“, допълва доц. Ричи.

Някои експерти смятат, че служителите по сигурността са показали „безусловна лоялност“ към Юн, а не към самия офис. Те посочват факта, че шефът на PSS Парк Джонг-йоон е назначен на поста от Юн миналия септември.

„Може да се окаже, че Юн е наситил организацията с твърдолинейни лоялисти в подготовка точно за тази възможност“, казва базираният в САЩ адвокат и корейски експерт Кристофър Джумин Лий.

И този предшественик на Парк беше бившият министър на отбраната Ким Йонг-хюн, който е обвинен, че е посъветвал Юн да наложи военно положение. В момента той е задържан за разпит като част от криминалното разследване срещу Юн.

Риск от ескалация

„Най-простото“ решение, казва Лий, е действащият президент Чой да нареди на PSS да се оттегли временно. „Ако той не желае да го направи, това може да е основание за собствения му импийчмънт от Народното събрание."

Чой, който е министър на финансите, се намеси да ръководи страната, след като депутатите гласуваха за импийчмънт на първия наследник на Юн, премиера Хан Дък Су.

Тази политическа безизходица също отразява поляризацията в политиката на Южна Корея - между тези, които подкрепят Юн и решението му да наложи военно положение, и тези, които му се противопоставят. И разликите не свършват непременно дотук.

По-голямата част от южнокорейците са съгласни, че обявяването на военно положение от Юн на 3 декември е грешно и че той трябва да бъде подведен под отговорност, казва Дюйон Ким, помощник-старши сътрудник в Центъра за нова американска сигурност - но те не могат да се споразумеят за това дали отчетността изглежда така.

„Участниците не са съгласни относно процеса, процедурата и тяхното правно основание, което допринася за настоящата политическа несигурност“, обяснява тя.

Тази несигурност също така създава напрегнати противопоставяния като този, който се разигра в петък в и извън президентската резиденция на Юн, където неговите поддръжници лагеруваха от дни, което доведе до разгорещени речи и дори сблъсъци с полицията.

Органите на реда може да се върнат с повече агенти и да използват сила, но това би било „много опасно“, казва доц. Мейсън.

PSS също така е тежко въоръжен, така че арестуващите служители ще се стремят да избегнат ескалация.

„Какво ще стане, ако полицията се появи с допълнителни заповеди, призоваващи за арестуване на служители на PSS, [PSS] също се противопостави на тези заповеди и след това размаха оръжията си?“, пита Лий.

Полицията вече каза, че разследва директора на PSS и неговия заместник за възпрепятстване - така че може да има още обвинения и заповеди за арест.

Последствията от заповедта за военно положение на Юн също са предизвикателство за Службата за разследване на корупцията (CIO), която го разследва. Тя работи само от четири години, като е създадена в отговор на обществения гняв срещу бившия президент Пак Гън-хе, който беше импийчмънт, отстранен от длъжност и по-късно вкаран в затвора заради корупционен скандал.

Докато президенти на Южна Корея са били арестувани и преди, Юн е първият, който се изправя пред арест преди да се оттегли.

Следователите имат срок до 6 януари, за да арестуват Юн, преди да изтече настоящата заповед.

Те може да се опитат да арестуват Юн отново през уикенда, въпреки че уикендът може да представлява по-голямо предизвикателство, ако тълпите от поддръжници нараснат. Те също могат да поискат нова заповед и да се опитат да го задържат отново.

Като се има предвид колко далеч Южна Корея се е плъзнала в неизследвана територия, несигурността вероятно ще продължи.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата