IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

“Мистериозният вулкан“, изригнал през 1831 г., беше идентифициран

След изригването му части от Северното полукълбо се охлаждат с около градус

Ancient Hypotheses, Х

Ancient Hypotheses, Х

Неизвестен вулкан изригна толкова експлозивно през 1831 г., че охлажда климата на Земята. Сега, почти 200 години по-късно, учените идентифицираха “мистериозния вулкан“.

Изригването беше едно от най-мощните за 19-ти век, изхвърляйки толкова много серен диоксид в стратосферата, че средните годишни температури в Северното полукълбо спаднаха с около 1 градус по Целзий (1,8 градуса по Фаренхайт). Събитието се случи по време на последния дъх на Малката ледникова епоха, един от най-студените периоди на Земята през последните 10 000 години.

Докато годината на това историческо изригване беше известна, местоположението на вулкана не беше. Изследователите наскоро разрешиха този пъзел, като взеха проби от ледени ядра в Гренландия, надниквайки назад във времето през слоевете на ядрата, за да изследват изотопи на сярата, зърна пепел и малки парчета вулканично стъкло, отложени между 1831 и 1834 г.

Използвайки геохимия, радиоактивно датиране и компютърно моделиране, за да картографират траекториите на частиците, учените свързаха изригването от 1831 г. с островен вулкан в северозападната част на Тихия океан, съобщиха те в понеделник в списание Proceedings of the National Academy of Sciences.

Според анализа мистериозният вулкан е Заварицки на остров Симушир, част от архипелага на Курилските острови, зона, оспорвана от Русия и Япония. Преди откритията на учените последното известно изригване на Заварицки е било през 800 г. пр. н. е.

“За много от вулканите на Земята, особено тези в отдалечени райони, имаме много лошо разбиране за тяхната еруптивна история“, каза водещият автор на изследването д-р Уилям Хътчисън, главен научен сътрудник в Училището по науки за Земята и околната среда към Университета на Сейнт Андрюс в Обединеното кралство.

“Заварицки се намира на изключително отдалечен остров между Япония и Русия. Никой не живее там и историческите записи са ограничени до шепа дневници от кораби, които са минавали през тези острови на всеки няколко години“, каза Хътчисън пред CNN.

С малко налична информация за дейността на Заварицки през 19 век, никой преди това не е подозирал, че може да бъде кандидат за изригването от 1831 г. Вместо това изследователите разглеждат вулкани, които са по-близо до екватора, като вулкана Бабуян Кларо във Филипините, според проучването.

“Това изригване имаше глобални климатични въздействия, но беше погрешно приписвано на тропически вулкан за дълъг период от време“, каза д-р Щефан Брьониман, ръководител на отдела по климатология в университета в Берн в Швейцария.

Изследването на гренландските ледени ядра показва, че през 1831 г. серните валежи, признак за вулканична дейност, са били около 6½ пъти повече в Гренландия, отколкото в Антарктида.

Краят на ледниковия период
 
Заедно със Заварицки между 1808 и 1835 г. изригват три други вулкана. Те отбелязват края на Малкия ледников период - климатична аномалия, продължила от началото на 1400 г. до около 1850 г.

През това време годишните температури в Северното полукълбо спадат средно с 0,6 градуса по Целзий. На някои места температурите са били с 2 градуса по Целзий по-ниски от нормалните, като застудяването се е запазило в продължение на десетилетия.

След изригването през 1831 г. в Северното полукълбо се появяват по-хладни и сухи условия. Бързо последват съобщения за широко разпространен глад и лишения, като гладът обхваща Индия, Япония и Европа и засяга милиони хора.
Ако има поука от изригването през 1831 г., то тя е, че вулканичната активност на отдалечени места може да има опустошителни глобални последици - с които хората може да не са подготвени да се справят.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата