В събота Русия обяви регионално извънредно положение в Крим, който завзе от Украйна през 2014 г., докато работници разчистваха тонове замърсен пясък и пръст от двете страни на Керченския проток след петролния разлив в Черно море миналия месец, предава Ройтерс.
Михаил Развожаев, назначеният от Русия губернатор на полуострова, заяви, че новите следи от незначително замърсяване изискват спешно отстраняване и обяви извънредно положение в град Севастопол - давайки на властите повече правомощия да вземат бързи решения, като например да нареждат на гражданите да се евакуират от домовете си.
Керченският проток минава между Черно и Азовско море и отделя Керченския полуостров в Крим от Краснодарския край в Русия.
Спасителите вече са разчистили над 86 000 тона замърсен пясък и почва, съобщиха от Министерството на извънредните ситуации в събота. Нефтът е изтекъл от два остарели танкера, които са били ударени от буря на 15 декември. Единият потъна, а другият заседна на брега.
Повече от 10 000 души са работили, за да изгребат вискозния и миризлив мазут от пясъчните плажове в и около Анапа, летен курорт. Екологични групи съобщават за смъртта на делфини, морски свине и морски птици.
Министерството на извънредните ситуации съобщи в приложението за съобщения Telegram, че замърсена с нефт почва е събрана в по-широкия регион Кубан в Русия и в Крим, чието анексиране от Русия не е признато от повечето други държави.
Министерството публикува видеоматериал, на който се вижда как десетки работници в защитни костюми товарят чували с пръст на багери, а други с лопати смъкват пръстта от пясъка.
Руското министерство на транспорта заяви тази седмица, че експертите са установили, че в морето са се изсипали около 2400 тона нефтопродукти, което е по-малък разлив от първоначалните опасения.
В понеделник страните, преговарящи по глобален договор за ограничаване на замърсяването с пластмаса, не успяха да постигнат споразумение.
При настъпването на бедствието държавните медии съобщиха, че засегнатите танкери, и двата на възраст над 50 години, са превозвали общо около 9 200 метрични тона (62 000 барела) нефтопродукти.
Разливът е бил свързан с тежък мазут от клас М100, който се втвърдява при температура от 25 градуса по Целзий (77 градуса по Фаренхайт) и за разлика от други нефтопродукти не изплува на повърхността, а потъва на дъното или остава суспендиран във водния стълб. Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.