Прекъсванията на електрозахранването ще продължат и в събота в сепаратисткия молдовски регион Приднестровие, който остана без доставки на руски газ след решението на Украйна да не удължава договора за транзит на руски газ, съобщиха местните власти, цитирани от Ройтерс.
Потокът на руски газ през Украйна за Централна и Източна Европа беше спрян на Нова година след изтичането на споразумението за транзит между враждуващите страни, а Киев отхвърли по-нататъшните си контакти с Москва.
Представители на Приднестровието съобщиха, че първите подвижни прекъсвания на електрозахранването са влезли в сила в петък вечерта.
Основно рускоезичният регион, който се намира по протежение на молдовско-украинската граница и който се отдели от Молдова през 90-те години на миналия век, получаваше руски газ през Украйна и го използваше за производство на електроенергия.
По-рано самопровъзгласилият се президент на анклава Вадим Красноселски заяви, че прекъсването на електрозахранването е неизбежно. Той заяви, че регионът разполага със запаси от газ, които могат да покрият 10 дни ограничено използване в северната част и два пъти повече в южната. Той не каза дали има планове за осигуряване на доставки след този период.
В събота Красноселски заяви в Telegram, че прекъсването на електрозахранването може да се удължи до четири часа в неделя.
Русия отрича да използва газа като оръжие за принуда на Молдова и обвинява Киев, че отказва да поднови споразумението за транзит на газ.
Самата Молдова получава около 60 % от необходимия ѝ газ от Румъния, а останалата част произвежда сама. Но прекъсването на електрозахранването в Приднестровието е проблем за Молдова, особено защото в анклава се намира електроцентрала, която осигурява по-голямата част от електроенергията за контролираните от правителството райони на Молдова на фиксирана и ниска цена.
В петък министър-председателят Дорин Речан заяви, че страната му е изправена пред криза в сигурността след налагането на плаващо прекъсване на електрозахранването от страна на Приднестровието, но също така заяви, че правителството в Кишинев е подготвило алтернативни мерки, включващи комбинация от местно производство и внос на електроенергия от Румъния.
Молдова твърди, че руската газова компания „Газпром“ е могла да доставя газ, заобикаляйки Украйна, но умишлено е избрала да не го прави. Още преди спирането на доставките през Украйна, на 28 декември „Газпром“ заяви, че ще спре износа за Молдова на 1 януари заради неплатени според Русия молдовски дългове в размер на 709 млн. долара.
Молдова оспорва това и определя сумата на 8,6 млн. долара. Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.