IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Полша поема председателството на ЕС с акцент върху сигурността

Германия, най-голямата икономика в Европа

Снимка: Reuters

Снимка: Reuters

Полша започна своето председателство на Съвета на Европейския съюз в петък, затънала в дипломатически спор с Унгария, който подчерта задълбочаващото се усещане за политическо разединение в цяла Европа, точно когато тя е изправена пред куп големи глобални предизвикателства, пише Ройтерс.
Обременен с бавна икономика, ЕС се подготвя за завръщането на Доналд Тръмп в Белия дом този месец на платформата „Америка на първо място“ и възможното налагане на американски мита върху европейския износ.
Той също така е изправен пред влошаване на търговските отношения с Китай и тежката война на Русия в Украйна, и всичко това в момент, когато двете водещи сили на ЕС, Франция и Германия, са разсеяни от вътрешни политически катаклизми.
На този мрачен фон Полша търси водеща роля в оформянето на европейската политика, особено по отношение на сигурността.
Ако Европа е безсилна, тя няма да оцелее… Нека направим всичко така, че Европа и Полша да не трябва да плащат най-високата цена за свободата, за силата, за суверенитета. Нека направим всичко, за да направим Европа отново силна“, каза полският премиер Доналд Туск по време на гала вечер във Варшава.
Към него се присъедини и президентът на Европейския съвет Антонио Коста, който подчерта важността на продължаващата подкрепа за Киев.
„Тази година трябва да продължим да подкрепяме Украйна – толкова, колкото е необходимо, толкова дълго, колкото е необходимо, за да спечелим цялостен, справедлив и траен мир“, каза Коста.
„За тази цел трябва да продължим да разглеждаме отбраната като стратегически приоритет за Европейския съюз.“

Полски амбиции


Туск се надява „да води прегрупиране в ЕС, когато става въпрос за изграждане на коалиция около подкрепата за Украйна и смислен мир, който е в полза на Киев, а не на Москва“, каза Едит Згут-Пшибилска, асистент в Института по философия и социология в Полска академия на науките.
Туск, бивш президент на Европейския съвет, който преди това е бил и ръководител на дясноцентристката Европейска народна партия, е фигура с добри връзки на сцената на ЕС.
Но тъй като европейските столици са изправени пред трудни решения по въпроси като това как да укрепят и финансират разходите за отбрана, анализаторите казват, че Варшава едва ли ще може да води сама.
Пьотр Бурас, ръководител на офиса на Европейския съвет за външни отношения във Варшава, каза, че предизвикателствата, пред които е изправен ЕС, надхвърлят капацитета и времевия хоризонт на всяко едно шестмесечно председателство.
„Това е ключов момент за Европа преди всичко поради пристигането на Тръмп и ситуацията в Украйна, но също и проблеми, свързани с по-широката икономика, конкурентоспособността и вероятно търговската война с едновременна слабост на лидерството и момент на преход в самия ЕС“, - каза Бурас.
По отношение на колективната сигурност на Европа и подкрепата за Киев, някои анализатори казаха, че Германия, най-голямата икономика в Европа, може да поеме по-голяма роля след националните избори на 23 февруари, които в момента се очаква да спечелят консерваторите.
„Единствената надежда е, че новото германско ръководство ще реши да заеме много по-активна и настоятелна позиция“, каза Петер Батор, бивш словашки посланик в НАТО, който сега е главен анализатор в опозиционната партия Прогресивна Словакия.

Дипломатически спорове


Полското правителство каза, че пратеникът на Унгария не е добре дошъл на церемонията, за да отбележи, че Варшава поема ротационното шестмесечно председателство на ЕС, много публично пренебрежение, което следва месеци на политическа търговия между лидерите на двете страни.
Унгария вбеси Полша миналия месец, като предостави политическо убежище на бивш полски заместник-министър на правосъдието, който е разследван у дома за предполагаема злоупотреба с обществени средства, което той отрича. Варшава нарече този ход „враждебен акт“ в противоречие с принципите на ЕС и отзова своя посланик в Будапеща.
Унгарският външен министър Петер Сиярто определи пренебрежението от петък като „детско“, съобщи новинарският уебсайт HVG.hu.
Полският ход само добави към умножаващите се признаци на европейска дисхармония.
Словакия, която заедно с Унгария се стреми да поддържа известни връзки с Русия, заплаши в четвъртък ответни мерки срещу Украйна, след като тя спря транзитните потоци на руски газ, докато в петък преговорите за съставяне на ново правителство в Австрия претърпяха удар, когато ключова партия напусна разговорите.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата