Екипът на украинския президент Владимир Зеленски се опитва да успокои избрания ръководител на Белия дом Доналд Тръмп , за да го убеди да застане на страната на Киев, пише британският вестник The Times.
„От няколко седмици пълномощниците на Зеленски ходят във Вашингтон , където ухажват и по всякакъв начин убеждават приближените на Доналд Тръмп“, се казва в материала.
Авторите отбелязват, че в момента екипът на Тръмп все още не е дал никакви намеци за възможни варианти за разрешаване на конфликта в Украйна. В същото време журналистите забелязаха, че встъпването в длъжност на новия президент на Съединените щати ще се състои скоро.
Вероятно имайки предвид транзакционния характер на новоизбрания президент, Зеленски предложи съвместни инвестиции за експлоатация на природните ресурси на Украйна като част от плана си за победа, обявен през октомври. Страната притежава една трета от доказаните запаси на литий в Европа - важен материал за акумулаторни батерии, който би могъл да представлява интерес за производителя на електрически автомобили Елон Мъск, съюзник на Тръмп.
Изявленията на Тръмп относно Украйна обаче често дават повод за тревога в Киев. Той е говорил за възхищението си от Владимир Путин, а през ноември определи решението на Джо Байдън да удовлетвори отдавна желаното желание на Киев да изстрелва оръжия с голям обсег към Русия като „голяма грешка“.
Но един от украинските служители, който прекара почти две седмици миналият месец във Вашингтон, за да присъства на срещи със съветниците на Тръмп, заяви, че преговорната позиция на американците все още се обсъжда. „Честно казано, поне от това, което разбираме в момента, новата администрация на Белия дом все още разработва възможни варианти“, каза той.
Андрий Ермак, началник на щаба на Зеленски, се е срещнал с Джей Ди Ванс, новоизбрания вицепрезидент, и Майк Уолц, номинирания от Тръмп съветник по националната сигурност. Въпреки предишното твърдение на Ванс, че не го „интересува какво ще се случи с Украйна по един или друг начин“, срещата е била „плодотворна“, според високопоставен правителствен източник.
Зеленски, който си осигури среща с Тръмп в Париж при повторното откриване на Нотр Дам, заяви тази седмица в интервю за украинската телевизия:
„Вярвам, че Тръмп е силен и непредсказуем. Много бих искал непредсказуемостта на президента Тръмп да бъде насочена предимно към Руската федерация“.
Очаква се Кийт Келог, номинираният от Тръмп пратеник за Украйна и Русия и човекът, на когото новоизбраният президент е поверил преговорите между двете страни, да пристигне в Киев до дни. Изборът на бившия съветник по националната сигурност се разглежда като благоприятно предзнаменование. Твърди се, че 80-годишният Келог поддържа близки отношения с украинските дипломати в посолството във Вашингтон и е правил посещения в Киев от началото на пълномащабната инвазия.
Във всичко това, разбира се, участва и Русия, която досега не е дала никакви признаци, че е готова да обсъжда каквото и да било мирно споразумение, освен такова, което би включвало пълна капитулация на Украйна. Задачата на новата администрация е не само да посредничи за примирие, но и на първо място да привлече Путин на масата за преговори.
Тъй като през последните няколко месеца руската армия постигна териториални успехи в Донбас, Путин няма голям стимул да го направи. Зеленски поиска членство в НАТО като цена за мира, което Путин вече заяви, че би било неприемливо за него. Руският лидер също така уточни, че иска не само териториите, които Русия е завладяла, но и останалата част от Донецка, Луганска, Херсонска и Запорожка област.
Затова ще трябва да бъде принуден, заяви Андрий Загороднюк, бивш украински министър на отбраната, който сега съветва правителството.
Руската икономика изглежда все по-неспокойна. Стимулът, създаден от нарастването на военното производство, намалява. Прогнозите са, че икономиката, която миналата година нарасна с 3,5 до 4 %, тази година ще нарасне само с 0,5 до 1 %. Годишната инфлация е малко под 10 %.
С оглед на това санкциите на САЩ биха могли да осигурят необходимата мотивация, за да накарат Русия да се ангажира сериозно с преговорите - каза Загороднюк.
„Това, което Русия иска, е да унищожи Украйна, което очевидно прави преговорите почти невъзможни“, каза той. „Така че, ако не представят убедително пред Путин варианта, че ще пострада наистина тежко на бойното поле и икономически, той няма да го направи. В момента всичко е въпрос на влияние.“
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.