IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Украйна разработва ракетата "Трембита" за атаки срещу Русия

Администрацията на Байдън все още разполага с няколко милиарда долара за харчене

Снимка: БГНЕС/ EPA

Снимка: БГНЕС/ EPA

Остават броени седмици преди новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп да встъпи в длъжност, администрацията на президента на САЩ Джо Байдън бърза да достави на Украйна възможно най-много оръжия. Байдън очевидно е притеснен, че импулсивният, проавторитарен Тръмп ще направи това, което е заплашил да направи – и ще намали или прекрати помощта на САЩ за Украйна, пише в статия за The Telegraph Дейвид Акс.

Украинското правителство не рискува. То бърза да разработи оръжия, които може да изгради, плати и използва сам – със или без непредсказуемите американци.  

Новата крилата ракета "Трембита" на Украйна може да бъде най-големият символ на нейния стремеж към автономност на огневата мощ. В очакване на деня, в който ще се изчерпят американските боеприпаси по поръчка – най-вече балистичните ракети с армейска тактическа ракетна система (ATACMS) с обсег от 190 мили – Украйна се готви да изгради Трембита и други боеприпаси с голям обсег на дълбоко поразяване.  Много  от тях.

Дълга само седем фута и тежаща 200 паунда, изстреляната от рампата Трембита не е много за гледане. Подобно на миниатюрна модерна версия на бръмчащата бомба V-1 на нацистка Германия – известна още като „дудълбъг“ – Трембита съчетава мощен импулсен реактивен двигател с проста структура – ​​тръбообразен фюзелаж и квадратно крило – и просто насочване. GPS, в този случай.

Тази простота придава на Трембита  най-добрата му характеристика: ниската цена.

Базовата "Трембита", която се разработва от 2023 г., струва само $10 000. Обхватът му е само 90 мили с 40-фунтова бойна глава. PARS, украинската фирма, която изгражда Трембита, работи върху по-голяма, по-далечна версия, която трябва да може да достигне Москва, на 400 мили от украинската граница. Тази версия, която трябва да бъде готова след около година, несъмнено ще струва повече от $10 000 – но все пак ще бъде потенциално най-евтиният боеприпас за дълбоко поразяване в света. ATACMS струва повече от 1 милион долара.

Няма причина Украйна да не може да се сдобие с хиляди трембита, дори без чужда бюджетна помощ. Не може да се каже същото за по-скъпите собствени боеприпаси за дълбоко поразяване, върху които Киев работи: балистични ракети Хрим-2 и крилати ракети Нептун, за да назовем две.

Този мащаб има значение. За да се справи с масираната руска бомбардировка на украински градове, бази, електроцентрали и фабрики – атаки, които убиха или раниха хиляди украинци – Украйна трябва масово да увеличи собствените си бомбардировки на руски градове, бази, рафинерии и фабрики. Малкият брой крилати ракети ATACMS и Storm Shadow/SCALP-EG, които Украйна получи от Съединените щати, Обединеното кралство и Франция, не са достатъчни за интензивна кампания за дълбоки удари.

А „няколкостотин“ ATACMS, които Байдън даде на Украйна, според  The ​​New York Times , може да са  единствените  ATACMS, които Украйна някога получава, ако Тръмп намали или елиминира помощта от САЩ още този месец.

За да бъде ясно, Трембита не е ATACMS, Storm Shadow или SCALP-EG. Липсва му товароносимостта на американските боеприпаси, пробивната сила на британските и френските боеприпаси и точността и на трите. Замяната на по-малки, по-малко прецизни украински боеприпаси с по-големи, по-прецизни чуждестранни боеприпаси би принудило украинците да преосмислят кои цели поразяват – и как.

Бараж от трембита може да работи добре срещу, да речем, разтегнат фабричен комплекс. Може да не работи толкова добре срещу подземните командни бункери, към които украинците са насочили своите Storm Shadows.

Разчитайки повече на собствените си оръжия, украинците може да се наложи да прибегнат до поразяване на различни цели. Но поне можеха да продължат да нанасят удари.

Администрацията на Байдън все още разполага с няколко милиарда долара за харчене, за да предостави нови и излишни оръжия на Киев – и е решена да ги използва. Но боеприпасите, които американците доставят през следващите няколко седмици, няма да издържат вечно. Украинците знаят, че идва денят, в който ще бъдат... ако не сами, то  още повече.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата