Руските въоръжени сили разположиха единствения си полк от системи за противовъздушна отбрана С-500 с голям обсег за защита на моста през Керченския пролив, свързващ Кримския полуостров с континенталната част на Русия, отразявайки опасенията в Москва, че Украйна и нейните западни поддръжници могат да се стремят да я атакуват, докато ескалира ударите по-дълбоко в Русия.
Докладите за това развитие следват потвърждението в края на декември, че въоръжените сили са сформирали първия си пълен полк, оборудван със системи за противовъздушна отбрана с голям обсег С-500 , отбелязвайки важен крайъгълен камък в плановете за разполагането им в цялата страна, пише MWM. Въпреки че всеки полк от по-старата система за противовъздушна отбрана S-400 разполага с 16 пускови установки за ракети земя-въздух заедно със свързани мобилни радари и командни центрове, броят на пусковите установки във всеки полк С-500 остава неизвестен. С-500 влезе в експлоатация през 2021 г., след повече от половин десетилетие закъснения. Това е първата в света мобилна ракетна система земя-въздух с противосателитни и анти-ICBM възможности и е ценена за мощните си сензори, улесняващи обхвата на откриване от 800 km, ненадминатия обхват на задействане от 600 km и способността му да прихваща цели при високи хиперзвукови скорости.
Изданието пише още, че през юни ръководителят на украинската дирекция за разузнаване на отбраната генерал-лейтенант Кирило Буданов съобщи, че руските въоръжени сили са разположили елементи от системата С-500 в град Керч близо до спорния Кримски полуостров. След зелена светлина от Вашингтон за нанасяне на удари по-дълбоко в територията, за която претендира Русия, имаше широко разпространени спекулации, че украинските сили, действащи със значителна подкрепа от западни съветници на земята и средства за събиране на разузнавателна информация във въздуха и космоса , ще се опитат да атакуват Мостът през Керченския пролив с използване на балистични ракети с малък обсег на армейската тактическа ракетна система (ATACMS), доставени от САЩ. Вариант с по-голям обсег на ATACMS, използващ единична силно експлозивна бойна глава, вместо касетъчни бойни глави, наскоро беше започнал да се използва и би бил особено подходящ за такива удари. Елементите от системата С-500 се очаква да служат като умножители на силата за съществуващите средства за противовъздушна отбрана, включително множество батальони от C-400.
Концентрацията на системи С-500 за защита на моста през Керченския пролив подчертава въздействието, което са имали сериозните забавяния на доставките, като първоначално е предвидено системите да защитават големи градове и стратегически места в Арктика и Тихия океан до средата на 2020-те години.
Като инфраструктурен проект на стойност 4 милиарда долара, мостът през Керченския пролив е основна потенциална цел за украински и съюзнически атаки както поради символичната си стойност, свързваща Крим с континентална Русия, така и поради военното му значение, което позволява на руските сили да се преразпределят. Докато западни източници призоваваха за атаки срещу моста, тъй като малко след построяването му през май 2018 г., бомбен атентат на 8 октомври 2022 г. го извади от експлоатация за няколко часа и причини трима смъртни случая, което бързо беше отбелязано в Киев с празнична пощенска марка . Това беше последвано от нападение на украински дрон срещу моста през юли 2023 г., което също причини щети, които бяха бързо отстранени. Европейските държави лобираха силно за неограничени ракетни атаки много дълбоко в Русия, като Лондон и Париж бяха сред най-активните в това отношение и започнаха атаки срещу международно признатата руска територия с украинските сили на 20 ноември.
Ракетните атаки, започнати от ноември, представляват голяма ескалация и са ръководени от обширни мрежи от западни сателити и са подкрепени от големи разполагания на съветници от Западния блок и други специалисти на място. Съобщава се, че ракетните удари са постигнали значителни успехи срещу руските сили в района на Курск, включително унищожаването на компоненти на системата за противовъздушна отбрана С-400 в края на ноември. Има някои спекулации, че разполагането на С-500 може да има за цел да използва способностите си за противосателитна война за потенциално насочване към сателити на Западния блок, използвани за насочване на атаки срещу Крим и по-специално моста през Керченския пролив, ако те ескалират с неговото разполагане по този начин има за цел да възпре Киев и неговите западни поддръжници от преследване на подобни стъпки.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.