Западните рейтингови агенции, банки и пенсионни фондове постъпват „глупаво“, като избягват инвестициите в отбраната, предупреди един от най-високопоставените служители на НАТО, като призова финансовите институции да се адаптират към нарастващите заплахи за сигурността. Адмирал Роб Бауер, председател на военния комитет на алианса, заяви пред Financial Times, че неразбирането на ролята на инвеститорите в „колективната отбрана“ означава, че те рискуват да пропуснат значително държавно финансиране след пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна през 2022 г.
„Защо не сте убедени от трилиони долари? Какво се е случило с бизнес инстинкта ви? Глупави ли сте? И това казвам и на пенсионните фондове. Глупави ли сте?“ - каза Бауер. „Ако гледате възвръщаемостта на инвестициите. Има толкова много пари, които трябва да бъдат похарчени през следващите 20 години.“
Молбата на Бауер идва в момент, когато европейските правителства се борят да увеличат военните си поръчки и производство, за да продължат да въоръжават Украйна, и само няколко седмици преди встъпването в длъжност на новоизбрания президент Доналд Тръмп, който поиска Европа да разчита по-малко на САЩ за своята сигурност.
"Става въпрос за възстановяване на баланса на силите между Китай и САЩ. Ако тектоничните плочи се разместват, се получават земетресения. Ако плочите на геополитическата сила се разместят, имате войни“, каза той. „Не мисля, че ще има световни войни сами по себе си, но регионалните войни, каквито виждаме сега, вероятно са част от близкото ни бъдеще.“
Акциите на много големи европейски компании в областта на отбраната, включително германската Rheinmetall и норвежката Kongsberg Gruppen, се покачиха през изминалата година, тъй като държавните поръчки за танкове, ракети и артилерия нараснаха, а инвеститорите заложиха, че превъоръжаването на НАТО ще увеличи приходите през следващите години.
Но някои европейски банки все още не са склонни да отпускат заеми на производителите на оръжие, за да им помогнат да увеличат производството си. Проблемът е особено актуален за по-малките производители, които са от ключово значение за по-широката верига на доставки. Макар че инвестициите на рисков капитал в стартиращи предприятия в областта на отбраната в страните от НАТО са се увеличили четири пъти от 2019 г. насам, на няколко институционални фонда в Европа все още е забранено да инвестират в оръжейни продукти поради опасения, свързани с околната среда, социалната сфера и управлението (ESG).
В общия бюджет на ЕС също има забрана, свързана с преки инвестиции в отбраната. Бауер, нидерландски военноморски офицер, който се оттегля от поста си в НАТО по-късно този месец, след като изкара тригодишния си мандат, заяви, че тези политики са остарели. „Все още има пенсионни фондове и банки, които казват, че не е етично да се инвестира в отбранителни способности, защото те убиват хора“, каза той. „И след това има въпрос за целите на устойчивостта и на тях казвам: идете и посетете Газа. Отидете и посетете Украйна. Идете и посетете Йемен. Отидете и посетете Сирия и погледнете. Ще видите какво прави войната“, добави той. „Инвестирането в отбрана с цел възпиране всъщност е най-добрата мярка за устойчивост.“
През последните седмици Европейската комисия и повече от дузина правителства от ЕС засилват натиска си върху Европейската инвестиционна банка, кредитния орган на блока, да прекрати почти пълната си забрана за финансиране на оръжия, за да подпомогне укрепването на европейската отбранителна индустрия. Бауер също така посочи, че на някои източни членки на НАТО „се дава по-нисък [суверенен] рейтинг, защото са по-близо до Русия, по-близо до заплахата. Човек би предположил, че ако си част от НАТО, ще получиш бонус, вместо да бъдеш наказан“.
Когато през май миналата година S&P Global Ratings понижи рейтинга на Естония, Литва и Латвия, тя се позова на икономическото въздействие на войната в Украйна върху трите балтийски държави. Рейтинговите агенции взеха предвид ползите от членството в НАТО, но трябваше да разгледат и фискалните последици, като например по-високите разходи за отбрана, в това, което в крайна сметка беше оценка на способността на държавите да изплащат дълга, казаха хора, запознати с техните методологии. НАТО стартира свой собствен фонд за инвестиции в стартиращи предприятия в областта на отбраната, докато ЕИБ, която се управлява от всички държави-членки на ЕС, е подложена на натиск от някои столици да разшири кредитирането си за проекти в областта на отбраната. „Липсата на стратегическо мислене понякога е учудваща... Не е достатъчно предприятията да гледат само следващото тримесечие“, каза Бауер. „За голяма част от бизнесмените [заплахата за сигурността] все още е нещо далечно. Но това не е така.“ Бауер каза, че е бил шокиран, след като миналата година е присъствал на финансова среща, организирана от американски финансист в Лос Анджелис, където той е бил единственият, който е носил военна униформа, а отбраната не е била в полезрението на никого.
„Цялата тази идея, че парите са откъснати от сигурността, е обезпокоителна, защото икономиките процъфтяват само в стабилна и сигурна държава. А тази стабилност и сигурност са гарантирани от 75 години от НАТО.“ Бауер добави: „Отбраната не е разход. Тя е инвестиция. И именно това трябва да се промени в главите на много, много хора. Изглежда, че това не е автоматична връзка в главите на инвеститорите, рейтинговите агенции и т.н. [този процес] е дразнещо бавен.“