Прекратяването на огъня между Израел и Ливан, което успокои месеци на трансгранично кръвопролитие, се обтяга, докато двете страни се обвиняват взаимно в нарушения, а САЩ се надпреварват да гарантират, че сделката ще се запази, пише The Wall Street Journal.
Израел все още има войски на място в Ливан и продължава редовно да нанася удари по инфраструктурата и оръжейните складове на Хизбула. В жалба до Съвета за сигурност на ООН Ливан обвини Израел в около 800 сухопътни и въздушни атаки от влизането в сила на примирието на 27 ноември.
Израел многократно е обвинявал Хизбула, определена от САЩ терористична група , която контролира голяма част от Южен Ливан, че поддържа бойци и оръжия, включително ракети на юг, които застрашават неговата сигурност, също в нарушение на двумесечното примирие.
Проблемът идва преди крайния срок на 26 януари за израелските сили да напуснат след нахлуванията им в Южен Ливан през почти цялата ивица на границата. Съгласно условията на примирието, подкрепяната от САЩ ливанска армия трябва да се придвижи, когато Израел напусне, и да работи с мироопазващите сили на ООН, за да запази района чист от милицията на Хизбула, определена от САЩ за терористична организация.
Но Израел се тревожи, че ливанската армия с недостатъчен персонал и оръжие не се справя със задачата да попречи на Хизбула евентуално да възстанови близо до граничните райони. Министърът на отбраната Израел Кац каза през уикенда, че ако ливанската армия не наложи споразумението, Израел ще засили военните действия.
„Ако това условие не бъде изпълнено, няма да има сделка“, каза Кац.
Провалът на сделката би рискувал да възобнови боевете, които обезлюдиха част от Северен Израел и според ливанските здравни власти оставиха хиляди ливанци мъртви. Това може също така да подкопае политическо постижение за служители на администрацията на Байдън, които работиха през цялата година, за да предотвратят разпространението на войната, започнала в ивицата Газа, в региона.
Американски служители пристигнаха в Бейрут в понеделник, за да обсъдят напредъка по сделката и казаха, че израелските войски ще се изтеглят от страната на етапи, движещи се от запад на изток. Те казаха, че Израел е започнал да се изтегля от средиземноморския крайбрежен град Накура в понеделник и ще продължи да предава територия на ливанската армия.
Израел също се изтегли от градове, включително Тир и ал-Киям, въпреки че силите му остават в много други области.
Администрацията на Байдън оценява, че израелските сили са на път да напуснат Южен Ливан до крайния срок 26 януари. Повече от една трета от израелските сили в Ливан са напуснали, каза лице, запознато с въпроса. Ливанският премиер Наджиб Микати , говорейки след заседание на кабинета, каза, че страната е решена да изпълни своите отговорности по споразумението и обвини Израел, че измисля ситуации, които застрашават примирието.
Примирието между Израел и Ливан имаше за цел да сложи край на боевете, които започнаха малко след атаките на Хамас срещу Южен Израел на 7 октомври 2023 г., които според израелски официални лица оставиха около 1200 убити и около 250 взети за заложници. Хизбула започна да изстрелва ракети срещу Израел, за да подкрепи Газа, като постави началото на двустранна размяна, продължила месеци.
Хизбула се оттегли, след като беше засегната от интензивни бомбардировки, наземни маневри и разузнавателни операции, започнати от Израел миналата есен. Той направи завоалирани предупреждения, че може отново да предприеме военни действия, ако Израел не спази крайния срок за изтегляне. Някои израелски анализатори коментират, че споразумението е било погрешно от самото начало – трудно за прилагане, с твърде тесни времеви рамки и разчитане на ливанските въоръжени сили, които не успяха да наложат условията на споразумението за прекратяване на огъня, сложило край на враждебните действия между Израел и Хизбула през 2006г.
Междувременно израелските резервисти са уморени след 15-месечна битка на няколко фронта. Израел също се опитва да убеди десетки хиляди евакуирани жители, че могат безопасно да се върнат в домовете си близо до границата с Ливан.
И двете страни също са насочени към допълнителен краен срок - 20 януари, когато новоизбраният президент Доналд Тръмп поема длъжността във Вашингтон. Тръмп не каза много за примирието, освен че иска да се сложи край на битките в Близкия изток. Мишел Фаяд, бивш съветник на министъра на икономиката и търговията на Ливан, каза, че Хизбула се смята за губеща във войната в Ливан и сега търси лостове за влияние, когато Тръмп поеме управлението.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.