Мохамад Шафамер, учител по гражданско образование от арабския град Тамра в Северен Израел, миналата година организира протест срещу войната на Израел с Хамас в Газа. Шафамер беше получил разрешение за демонстрацията и тя премина мирно. Но часове по-късно той беше задържан и обвинен в организиране на незаконен протест и нарушаване на обществения ред. Той беше държан в затвора две нощи, преди най-накрая да бъде освободен, след като съдия отхвърли обвиненията.
„Третираха ме като че ли съм голям престъпник – и всичко това за организиран протест, за който всъщност имахме разрешение“, каза той. „Винаги е имало усещане за различно отношение към палестинците и израелците. Но от началото на войната околната среда е много по-електризирана.“
Гледната точка на Шафамер се споделя широко сред 2-милионното арабско малцинство в Израел, което съставлява една пета от населението на страната и са потомци на палестинците, останали в границите на новосъздадената израелска държава след войната от 1948 г., пише Financial Times. Други 5 милиона палестинци живеят в окупирания Западен бряг и Газа.
След нападението на Хамас от 7 октомври 2023 г. израелските власти твърдо ограничиха палестинско-израелските изрази на несъгласие относно войната в Газа, докато правителството на Бенямин Нетаняху – широко считано за най-дясното в историята на страната – придвижи набор от закони, които правозащитни групи казват, че е дискриминационно и нарушава правата на палестинците.
Израелски официални лица казват, че мерките са част от по-широк опит за борба с екстремизма и гарантиране, че ужасите на атаката на Хамас - при която бойци убиха 1200 души, според израелски официални лица, и взеха 250 за заложници - никога няма да се повторят.
Но палестинските граждани на Израел казват, че мерките са опит да се заглуши критиката срещу опустошителната ответна офанзива в Газа, която уби повече от 45 500 души, според палестински служители, и подхранва хуманитарна катастрофа в анклава. Те твърдят, че това утвърждава система, която отдавна ги третира като граждани втора класа и като заподозрени.
„Частта, която е ужасяваща, е, че това не е просто ръката на държавата, която се стоварва върху вас“, каза Даяна Буту, палестинско-израелски адвокат. „Това също изпраща съобщение до израелските евреи, че трябва да ни наблюдават и да докладват за нас, че трябва да се бият и срещу нас.”
След 7 октомври израелските власти потиснаха палестинските протести и засилиха разследванията на подстрекателство по начин, който според активистите обхваща не само речта на омразата, но и легитимните мнения. Според правозащитната група Adalah през шестте месеца след 7 октомври са повдигнати два пъти повече обвинителни актове за предполагаеми престъпления, свързани с говорене, отколкото през петте години от 2018 до 2022 г., като „почти всички“ са насочени към палестински граждани на Израел и палестински жители на Източен Йерусалим.
Има и други ограничения върху палестинското изразяване, като властите искаха да забранят прожекциите на палестински филми, разказващи за войната от 1948 г. - известна от палестинците като Накба или катастрофа - по време на която стотици хиляди палестинци избягаха или бяха прогонени от градовете си и села от настъпващите израелски войски.
Ноа Сатах, директор на Асоциацията за граждански права в Израел, правозащитна група, каза, че взети заедно, мерките представляват опит за „заглушаване на палестинците и заглушаване на палестинския разказ“.
През последните месеци този натиск беше придружен от законодателство, което според правозащитни групи задълбочава системните неравенства, пред които вече е изправено арабското малцинство в Израел. Сред най-противоречивите е законът, приет през ноември, който позволява на вътрешния министър да депортира членове на семействата на хора, осъдени за терористични престъпления, ако са знаели за нападение и не са предприели необходимите мерки за предотвратяването му или ако изразят подкрепа или съчувствие към атакуват, дори ако притежават израелско гражданство, пише още FT.
Други закони, приети в края на 2024 г., ще позволят на властите да задържат плащания на обезщетения от родители на непълнолетни, осъдени за престъпление срещу сигурността, ако израелски съд го счете за терористично престъпление, и ще позволят на деца на възраст до 12 години да бъдат вкарани в затвора, ако бъдат осъдени за убийство, което се счита за терористичен акт.
Привържениците казват, че промените ще възпрат бъдещите терористи. Но правни анализатори казват, че те дискриминират палестинците - тъй като израелските евреи обикновено са обвинени по наказателни, а не по закони за борба с тероризма - и допълнително затвърждават двустепенния характер на правната рамка на Израел. Сатах каза, че законите са създадени, за да „маркират арабските граждани и жители като нелоялни“ и че законът за депортациите е особено отвратителен. Може би най-експлозивното предложение обаче е изменение на основния закон на Израел, което би улеснило дисквалифицирането на арабски кандидати и партии от участие в избори.
Израелският закон вече позволява дисквалификация на кандидати, които изразяват подкрепа за „въоръжена борба срещу държавата Израел” — разпоредба, която според правните анализатори засяга само палестинците, тъй като еврейските атаки срещу палестинците не се определят като „срещу държавата Израел”.
Върховният съд на Израел по-рано беше постановил, че за да бъде направена дисквалификация, трябва да има доказателство, че подобни чувства са били изразени за продължителен период от време. Но поправката би позволила дисквалификации въз основа на един израз, дори и да е бил в миналото.
Хасан Джабарийн, генерален директор на Adalah, каза, че комбинацията от репресиите срещу несъгласието и хаосът на законодателството изпраща послание до палестинските граждани на Израел, че тяхното гражданство е „безсмислено“.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.