Външният министър на Франция Жан-Ноел Баро каза, че ЕС няма да позволи на никоя страна да „напада суверенните му граници“, след като Доналд Тръмп заплаши Дания и отказа да изключи възможността да вземе Гренландия със сила, пише Financial Times.
Френското предупреждение дойде, когато лидерите на ЕС регистрираха нарастващата си загриженост, след като Тръмп изложи плановете си както за Гренландия, така и за Панамския канал на пресконференция тази седмица.
Гренландия, най-големият остров в света, е автономна датска територия, която сама по себе си не е част от ЕС.
„Очевидно не става дума за това ЕС да позволи на други нации в света, които и да са те, и дори бих казал, като започнем с Русия, да атакуват суверенните му граници, каза Баро пред радиостанция France Inter, след като беше попитан за перспективата за САЩ опит да отнеме със сила Гренландия от Дания.
Дания запазва контрола върху външната политика и политиката за сигурност на Гренландия, въпреки напускането на територията от ЕС през 1985 г. след референдум.
Френският външен министър добави, че не очаква Тръмп да нахлуе в Гренландия, но каза, че Европа трябва да се „събуди“ за един по-несигурен свят, повтаряйки коментарите на френския президент Еманюел Макрон по-рано тази седмица.
По време на пресконференцията във вторник Тръмп обеща да „тарифира Дания на много високо ниво“, освен ако страната не се откаже от контрола над Гренландия.
Той също така предположи, че САЩ могат да анексират Канада и призова членовете на НАТО да изразходват 5 процента от БВП за отбрана, повече от два пъти спрямо сегашната цел.
Запитан дали би изключил използването на военна или икономическа принуда за придобиване на Гренландия или за поемане на контрол над Панамския канал, новоизбраният президент каза: „Не, не мога да ви уверя в нито едно от тези двете. Но мога да кажа това, имаме нужда от тях за икономическа сигурност. . . Имаме нужда от Гренландия от съображения за национална сигурност”.
По-рано Тръмп каза, че САЩ трябва да поемат контрола над Гренландия по време на първия му мандат през 2019 г. – предложение, което датският премиер Мете Фредериксен определи по това време като „абсурдно“. Баро каза, че вярва, че "империалистическите" действия спрямо Гренландия, Канада или Панамския канал ще бъдат "много зле приети от американския народ".
Лидерите на ЕС са „дълбоко разтревожени от коментарите на Тръмп“, каза високопоставен служител на блока, пожелал анонимност, който участва в разговори между националните столици през последните дни. Те добавиха, че посещението на сина на Тръмп в Гренландия във вторник е стреснало официални лица, които сега приемат забележките на новоизбрания президент по-сериозно.
„Всеки ден има нова загриженост за нас от Тръмп“, каза високопоставеният служител на ЕС, добавяйки, че лидерите на блока са в постоянен контакт за това как най-добре да реагират колективно.
Договорът на ЕС съдържа клауза за взаимна отбрана, която уточнява, че ако някой член е „жертва на въоръжена агресия на негова територия“, другите държави „имат задължение към него за помощ и съдействие с всички средства, които имат по силите си“. Мярката беше приложена веднъж, от Франция, след терористичните атаки в Париж през 2015 г.
Баро също така призова Европейската комисия да предприеме действия срещу това, което според Франция е намеса в европейската политика от страна на Илон Мъск , шефът на Tesla и довереник на Тръмп, който подкрепи крайнодясната Алтернатива за Германия преди изборите в страната и атакува британското лейбъристко правителство.
„Общественият дебат не може да бъде преместен в големи социални медийни платформи, притежавани от американски милиардери, без никакъв регулаторен надзор“, добави френският външен министър, отбелязвайки скорошното законодателство на ЕС за модериране на онлайн съдържание.
Баро каза, че е „призовавал Европейската комисия няколко пъти да използва по-енергично инструментите, които сме й предоставили демократично, за да възпира подобно поведение“, добавяйки, че ако Брюксел не може да действа, трябва „да върне този капацитет обратно на държавите-членки на Европейския съюз и Франция“.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.