Скорошната мания на Елон Мъск по политиката на Обединеното кралство се подхранва от поредица популярни акаунти в платформата му за социални медии X, към които милиардерът изглежда се обръща за информация относно скандала с груминг бандите и опита на сър Киър Стармър като прокурор.
Анализ на канала на предприемача, направен от Financial Times, установи, че Мъск - чиито нападки срещу британския министър-председател и висши политици станаха по-язвителни през последната седмица - е засилил или отговорил на няколко акаунта в X, които са публикували обширни материали за справянето със сексуални престъпления в страната.
Сред тях са Viségrad 24 - акаунт с над 1,2 млн. последователи, управляван от родения във Великобритания Стефан Томпсън, личността на социалните медии Марио Науфал и малайзийският инфлуенсър Ян Майлс Чонг, наред с няколко по-малко популярни дясноориентирани акаунта, за които се твърди, че са базирани в Обединеното кралство.
Постовете на акаунтите, с които Мъск се е свързал, обвиняват „британския политически елит“ в прикриване на скандала и споменават „ужасяващи провали“ на прокурорите, като твърдят, че те „са си затваряли очите за изнасилването на деца“.
Акаунтите цитираха откъси от репортажи на британски вестници и обобщаваха заключенията от предишни разследвания по въпроса, най-вече без да посочват линкове към изходния материал или да предоставят допълнителен контекст.
Те също така подчертават отделни пасажи от книгата „Лесно месо“: Мултикултурализмът, ислямът и сексуалното робство на деца, без да се посочва името на изданието. Един от постовете съдържаше връзка към свидетелските показания на оцелялата в Телфорд Саманта Смит, според която британската полиция я е попитала дали е съгласна на сексуални действия, въпреки че е била петгодишна, когато е била насилвана за първи път.
Постовете изглежда са насърчили Мъск, който има повече от 211 млн. последователи в Х и е използвал онлайн амвона си, за да подкрепя консервативните културни позиции, да засили атаките си срещу Стармър и британския министър по въпросите на сигурността Джес Филипс през последната седмица, твърдейки, че те не са успели да подведат под отговорност лидерите на банди за сексуално обгрижване в Англия, тъй като извършителите са били от пакистанско потекло.
Постовете на Мъск изстреляха скандала на върха на новинарския дневен ред в Обединеното кралство и доведоха до нови призиви за действие, като депутатите консерватори се опитаха да наложат гласуване за провеждане на ново разследване. Професор Алексис Джей, председател на първоначалното разследване, беше привлечен, като заяви, че би било по-добре да се приложат вече препоръчаните мерки.
В събота Науфал публикува, че Филипс е „занулила по-широко разследване на бандите за изнасилване в Олдъм“, на което Мъск отговори, наричайки я „зла вещица“. Той също така отговори на по-ранна публикация на инфлуенсъра - който често скача на значими новинарски събития и с когото Мъск отдавна е ангажиран - в която се твърдеше, че „културната чувствителност“ е била предпочетена пред търсенето на справедливост, наричайки предполагаемото прикриване „безсъвестно“.
През изминалата седмица Мъск е препубликувал Навфал почти 40 пъти. През същия период 53-годишният милиардер е публикувал или препубликувал 616 пъти в X, като поне 225 от тях са били за политиката на Обединеното кралство, според анализа на FT от сряда сутринта. Като се включат и отговорите, той е публикувал повече от 1180 пъти за седем дни.
Мъск, който похарчи повече от 250 млн. долара в подкрепа на кампанията на Доналд Тръмп, през последните два месеца почти постоянно присъстваше в дома на новоизбрания президент в Мар-а-Лаго, откъдето се включи в разговори със световни лидери и критикува правителствата на Германия и Канада.
Той заяви, че Стармър, бивш директор на прокуратурата в Англия и Уелс, е „дълбоко съучастник в масовите изнасилвания в замяна на гласове“. Също така призова краля да разпусне парламента и да свика нови избори.
Един от хората, които общуваха с Мъск тази седмица, заяви, че не е разчитал на разговори с британски източник за информацията си, а е предпочитал да прави собствени проучвания онлайн. Други бивши близки до милиардера заявиха, че според тях възмущението му до голяма степен е предизвикано от публикации от акаунти в социалните медии, които Мъск не следва пряко, но които се появяват в неговия алгоритмично подбран канал „за вас“ в X.
Въпросите за това кои лица или организации оцветяват отношението на Мъск към правителството на Обединеното кралство също занимават някои британски служители. Няколко от тях смятат, че малка група консервативно настроени британски коментатори и анализатори, базирани в САЩ, оформят възгледите за Обединеното кралство сред по-широката среда от съюзници на Тръмп.
„Има доста дясна либертарианска британска емигрантска мрежа в САЩ, която подхранва много от това“, каза един британски правителствен служител, добавяйки, че това са защитници на свободата на словото, свързани с десни американски мозъчни тръстове, които създават образа на Обединеното кралство като „uber woke“.
Длъжностните лица заявиха, че сред тях са Дъглас Мъри, неоконсервативен автор, написал книги за упадъка на Запада и „ислямофилията“, когото Мъск споменава в туитове по повод скандала с ухажването, и Найл Гардинър, директор на Центъра за свобода „Маргарет Тачър“ към базираната във Вашингтон фондация „Херитидж“.
Втори служител на Обединеното кралство заяви, че разрастването на исляма в Обединеното кралство е друга ключова тема, прокарвана от влиятелни британски коментатори, базирани в САЩ, като подчерта, че историите в британските медии от миналия месец за това, че „Мохамед“ се е превърнало в най-популярното име за момче в Англия и Уелс, са били широко споделяни сред фигурите на Мага в X и други социални медии.
През изминалата седмица Мъск засили и публикациите за скандала с женитбата на бившия министър-председател Лиз Тръс, бившия депутат от Лейбъристката партия Кейт Хоуи, бившия политик от Реформаторския блок Бен Хабиб и хора, свързани с телевизионния оператор GB News. Той е засилил няколко поста на депутата от Реформаторския блок Рупърт Лоу, за когото е предложил да замени Найджъл Фараж начело на партията.
Но Мъск е подкрепил и постове от по-малки акаунти, включително някои поддръжници на крайнодясната фигура Томи Робинсън, в които се твърди, че Стармър „изобщо не симпатизира на английската работническа класа“, наред с други твърдения. Нито един от акаунтите не изглежда да е следван от Мъск.
X позволява на потребителите да превключват между канал само с акаунти, които следват, и алгоритмичен канал, наречен „За вас“, показващ съдържание, което може да отговаря на техните интереси и предишна активност. Според експертите колкото повече Мъск се ангажира със съдържание за Обединеното кралство от крайно десни или нишови източници, толкова повече ще му бъде поднасяно подобно съдържание в страницата му „За вас“.
„Мъск очевидно стана първият технологичен лидер, който падна в заешката дупка на радикализацията чрез собствения си продукт“, каза Брус Дейсли, бивш ръководител на операциите на Twitter в Европа, Близкия изток и Африка.
Той заяви, че TikTok, който също има версия на алгоритмично подбраната страница „За вас“, „е далеч по-оптимизиран за забавление, изненада и развлечение“. В същото време Мъск „едновременно казва „нека публикуваме повече положителни неща“, а след това ретуитва екстремисти от Britain First и Томи Робинсън“, добави той.
Д-р Джен Голбек, професор в Университета на Мериленд в Колидж Парк, който се занимава със социалните медии и екстремизма, заяви, че лекотата, с която потребителите могат да плащат за абонаментната услуга на X и съответно да бъдат показвани по-ярко в каналите на потребителите, е изиграла важна роля за засилването на акаунтите, които публикуват неточна информация.
„От алгоритмична гледна точка мисля, че наистина важна функция е засилването на сините чекове“, каза тя, като имаше предвид потребителите на X с абонамент за X Premium, обозначени със синя отметка в профилите им. Промяната в процеса на проверка на X от страна на Мъск означава, че е по-вероятно той да вижда постове от хора, които „споделят неговата все по-радикална идеология“, добави Голбек.
Във вторник Мъск заяви, че има лична причина да се интересува от Обединеното кралство, публикувайки, че британската му баба, Кора Амелия Робинсън, „е израснала много бедно в Англия“ и е била важна за него като дете.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.