По време на предизборната си кампания новоизбраният президент Доналд Тръмп многократно обещаваше да сложи край на войните в света, вместо да разпалва нови. Настоящите конфликти в Близкия изток включват твърде много страни и са много по-сложни от ситуацията в Украйна. Следователно, ако Тръмп иска да изпълни обещанията си, той трябва да се съсредоточи първо върху Украйна. Това пише в статия за 19fortyfive Боаз Голани, почетен професор в Технион, Израелски технологичен институт, където е работил като декан, вицепрезидент по външните отношения и развитието на ресурсите и изпълнителен вицепрезидент и генерален директор, член на Управителния съвет и стратегически консултант на някои компании и организации.
Русия и санкциите
Изминаха почти три години от началото на войната в Украйна, а краят ѝ не се вижда. Политиката, възприета от администрацията на Байдън в отговор на руското нахлуване, включваше строги икономически санкции срещу Русия заедно с масирани и постоянни доставки на оръжия и боеприпаси за Украйна.
Тази политика се провали. Русия намери начини да заобиколи санкциите чрез сделки с Китай, Индия и други държави. Руският президент Путин остава необезпокояван от тежките жертви, които понесе на бойното поле, и изглежда решен да продължи този курс в продължение на години.
Русия продължава военното си участие и на други места - особено в Западна и Субсахарска Африка, където нейните сили „Вагнер“ постепенно набират сила и заместват разположените там от години френски сили. Този ход изглежда отчасти координиран с китайците, които през последните години значително увеличиха позициите си в Африка, като закупиха различни активи като мини, пристанища и др. и поеха много инфраструктурни проекти.
Резервният път за Тръмп е да продължи да налага санкции и да предоставя на Украйна въоръжение, както досега. Не е вероятно това продължаване да отблъсне руснаците. Всъщност всички трябва да се притесняваме от сценарий, при който Русия е на ръба на поражението, тъй като това може да накара Кремъл да използва огромния си ядрен арсенал, а това почти сигурно ще доведе до Трета световна война.
Спиране на оръжията
Встъпващият в длъжност президент Тръмп също така обеща по време на кампанията си да спре притока на въоръжение към Украйна. Има поне два стимула той да направи точно това. Първо, това ще покаже на избирателите му, че се грижи за парите от техните данъци и не ги харчи за безполезни цели, както твърдеше неговият предшественик. Второ, това може да послужи на стремежа му да принуди европейските съюзници от НАТО да увеличат разходите си за отбрана и да престанат да разчитат на САЩ да поемат по-голямата част от бюджетната тежест на тази организация.
Разгледайте сценарий, при който Тръмп предлага на Путин сделка, която ще позволи на последния да задържи Кримския полуостров, който е бил част от Русия в продължение на векове до 1956 г., и Донецката и Луганската област в Украйна, където по-голямата част от населението са етнически руснаци, в замяна на промяна на отношенията на Русия с Китай, Северна Корея и Иран. Ако Путин се съгласи, сделката ще представлява значителна пречка за намеренията на Китай да завладее Тайван, да разшири обхвата си в Азия и Близкия изток, като осъществи своята програма „Пояс и път“, и да контролира все по-голяма част от природните ресурси на Африка. Това ще помогне на света да удържи суровия режим в Пхенян с надеждата, че вътрешен бунт в крайна сметка ще го свали и ще улесни обединението на двете Кореи. И накрая, тя ще нанесе тежък удар върху намеренията на Иран да се превърне в регионална сила в Близкия изток. Той може да проправи пътя към елиминиране на ядрените стремежи на Иран чрез преговори или със сила.
Прекратяването на войната в Украйна и вдигането на санкциите ще открие многобройни възможности за американските и европейските компании да правят бизнес в Русия. То ще даде възможност за връщане на евтиния руски газ в Европа и ще донесе още много икономически ползи за всички участващи страни. На Тръмп няма да му е трудно да убеди поддръжниците си, че ход, който фокусира вниманието на Америка върху най-значимия ѝ глобален съперник - Китай, е по-добър от разпределянето му между множество съперници. Той може дори да спечели уважение и доверие от страна на хората, които му се противопоставят, за това, че е предприел смел ход, който ще има далечни стратегически ползи за САЩ и техните западни съюзници.
Ще се съгласи ли Украйна?
Украинците със сигурност ще се противопоставят на подобна сделка, но може да бъдат убедени да я приемат неохотно чрез подхода на „моркова и тоягата“. Морковът би могъл да бъде щедра икономическа програма от типа на плана Маршал, която ще доведе до бързо възстановяване от щетите от войната и ще даде ясен път към растеж и просперитет. Тоягата може да бъде спиране на цялата военна помощ и оставяне на руснаците да продължат настъплението си в Южна Украйна. По-специално, руснаците могат да решат да завладеят 130-километровата брегова линия от Николаев - която вече са окупирали през март 2022 г. и сега заплашват от изток - до пристанищния град Одеса. Загубата на достъпа до Черно море ще бъде нокаут за украинската икономика, който ще се усеща в продължение на много години.
Дали това е честно и справедливо решение на конфликта? Категорично не. Откъсването на части от Украйна и предаването им на Русия би нарушило някои от основните правила на международното право. Освен това то може да мотивира подобни действия от страна на други агресивни сили на други места. Но това няма да е първият случай, в който подобен изход е регистриран в историята на човечеството, нито пък ще е последният. Понякога може би е по-добре да бъдем умни, отколкото справедливи.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.