IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Германците са световните шампиони в отпуските по болест

Работниците ползват два пъти повече болнични дни от средното за ЕС

Снимка: БГНЕС/ EPA

Снимка: БГНЕС/ EPA

Германците са „световни шампиони по отпуски по болест“, според ръководителя на най-големия застраховател в страната, който беше критикуван за това, че изисква работниците без лекарска бележка да не получават заплащане за първия си почивен ден, пише  The Times.

В условията на забавяща се икономика и натиск върху социалната система Германия не може да си позволи да ползва средно по 20 дни болнични на работник годишно, заяви Оливер Бате, главен изпълнителен директор на Allianz SE. Средната стойност за ЕС е осем.

Цифрата от 20 дни, базирана на проучване на здравната застрахователна компания ДАК, допълнително влошава репутацията на Германия по отношение на работната етика. През април миналата година Кристиан Линднер, тогавашен министър на финансите, призна, че французите, италианците и други националности работят „много повече от нас“, след като данни на ОИСР показаха, че германците полагат значително по-малко работни часове годишно от своите съседи от ЕС и Великобритания.

ДАК обвини за рязкото нарастване на броя на дните в отпуск по болест в страната от 2022 г. насам отчасти студените и коварни вълни и предупреди за „културата на недоверие“ на работното място. Федералната статистическа служба на Германия има по-ниска стойност от 15,1 средни дни болнични през 2023 г. По-трудно е да се намери надеждно международно сравнение на отпуските по болест след пандемията.

Работодателите са платили 77 млрд. евро под формата на заплати по време на отсъствие от работа по болест, което в допълнение към 19 млрд. евро, внесени от здравните застрахователи, възлиза на 6% от националните социални разходи, каза Бате пред вестник Handelsblatt. Той предложи да се въведе отново системата, отменена през 1970 г., според която работниците губят заплатата си за първия ден на боледуване, освен ако не представят лекарска бележка. В други страни, включително Швеция, Испания и Гърция, тази разпоредба все още съществува.

„В страни като Швейцария и Дания хората работят средно с един месец повече на година - при сравнимо заплащане“, посочи той.
Предложението му беше похвалено от други бизнес лидери, включително от ръководителя на Mercedes Ола Калениус, който заяви, че процентът на отпуските по болест в Германия оказва икономическо въздействие. То обаче доведе до протести сред синдикатите и лявоцентристките партии, които заявиха, че то издава липса на вяра в работниците и само по себе си ще подхрани болестите.
Мерцедес е сред тежките индустриални играчи, които наскоро обявиха съкращения на работни места в Германия
„Дръзко и катастрофално е да се обвиняват служителите, че симулират болест“, заяви Ханс-Юрген Урбан, член на управителния съвет на инженерния профсъюз IG Metall. Той заяви, че възстановяването на практиката работниците да плащат за първия ден от болничния отпуск е посегателство срещу социалната държава и ще доведе до продължителни боледувания.

Германската икономика няма да се възстанови с болни служители, а напротив - с по-добри условия на труд“, каза той.
Тино Зорге, говорител по въпросите на здравната политика на парламентарната група на ХДС/ХСС, заяви: „Само много малко хора се разболяват за удоволствие.“ Денис Радтке, член на Европейския парламент от ХДС, нарече предложението „класова война отгоре“.
Ян ван Акен, лидер на Лявата партия, призова водещите кандидати на ХДС, социалдемократите и Зелените да се обявят в подкрепа на ненамаленото заплащане на болничните преди изборите.

Германското законодателство дава право на служителите да получават шест седмици пълно заплащане, ако не могат да работят. След това те получават намалено възнаграждение, този път от своя здравен осигурител. През последните месеци германската икономика беше засегната от почти ежеседмични съобщения за съкращения на работни места в тежки индустриални предприятия като VW, Mercedes, Bosch, Continental и Thyssenkrupp.

Германия беше единствената икономика от Г-7, която се сви през 2023 г., а Международният валутен фонд очаква тя да остане най-зле представящата се икономика в групата през 2024 г. с нулев растеж. На хоризонта не се очертават икономически реформи или пакети за стимулиране на икономиката заради изборите и продължителните коалиционни преговори, които могат да последват.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата