IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Нахлуването на Тръмп в Гренландия ще бъде "най-кратката война в света"

Дания изчерпа армията си, като изпрати оръжия на Украйна

Снимка: Reuters

Снимка: Reuters

През 1951 г. Съединените щати подписаха споразумение с Дания, в което се ангажираха да защитават Гренландия от нападение. Но сега, 74 години по-късно, заплахата идва от Америка.

Тази седмица бъдещият президент на САЩ Доналд Тръмп предизвика шок в Европа, когато отказа да изключи използването на военна сила за анексиране на най-големия остров в света, автономна територия от 57 000 души, която е част от Кралство Дания.

Тръмп, който също предложи САЩ да поемат Канада и Панамския канал, отдавна е хвърлил око на Гренландия - стратегически разположен остров, богат на минерали и нефт.

Въпреки че няма съмнение коя страна ще спечели в битка, Дания може да има по-добър шанс, ако се обърне към адвокатите

Копенхаген може да ги попита дали от ЕС се изисква по някакъв начин да защитава Гренландия, дали може да се позове на разпоредбите за обща отбрана на НАТО срещу атака от страна на най-големия член на алианса и какви са задълженията на Вашингтон съгласно договора от 1951 г.

САЩ имат - безусловно - най-големият бюджет за отбрана в света, като са похарчили 948 милиарда долара миналата година. Нейните въоръжени сили имат 1,3 милиона служители - някои от тях в момента са разположени в Гренландия. Дания, от своя страна, миналата година е похарчила 9,9 милиарда долара, има само 17 000 войници и по-голямата част от нейното тежко сухопътно военно оборудване е дарено на Украйна.

Ако Тръмп изпълни заплахата си да анексира Гренландия със сила, „това ще бъде най-кратката война в света, в Гренландия няма отбранителен капацитет. Американците управляваха“, каза Улрик Прам Гад, старши изследовател в Датския институт за международни изследвания.

Някои кораби на датската брегова охрана посещават често югоизточна Гренландия, но датската преса съобщава, че софтуерът, необходим за стрелба по мишени, никога не е бил купуван и инсталиран, добави той.

Прам Гад каза, че е объркан от намеренията на Тръмп. „Това бравада ли е? Това дипломация на заплахата между съюзниците ли е? Всъщност не знаем, но това ще бъде режимът през следващите четири години."

Висши официални лица, включително външният министър на Дания Ларс Льоке Расмусен и неговият напускащ американски колега Антони Блинкен, първоначално отхвърлиха коментарите на Тръмп. Датският премиер Мете Фредериксен обаче организира среща с партийни лидери в четвъртък, за да обсъдят въпроса, докато Расмусен отстъпи от първоначалната си безгрижна реакция. „Приемаме това много сериозно, но нямаме амбиция да ескалираме словесна война с президент, който е на път да влезе в Белия дом“, каза той.

Неспособен да се бори с нашествие

Съгласно пакта от 1951 г. САЩ поеха правното задължение да се защитават срещу всяка атака срещу огромния арктически остров, предвид неспособността на датските въоръжени сили да се преборят с потенциален агресор без помощ.

Дания е много наясно, че не може сама да защити Гренландия срещу никого“, каза Кристиан Соби Кристенсен, старши изследовател в Центъра за военни изследвания на Университета в Копенхаген, пред POLITICO. "Ако Тръмп се опита да завземе територията със сила, „въпросът е: С кого американците ще се бият? Тяхната собствена армия? Те вече са там.“

САЩ значително намалиха военното си присъствие на острова след края на Студената война, но радарната станция за ранно предупреждение остава в космическата база Pituffik в северозападната част на Гренландия. Това е ключов актив, който може да забележи космически кораби и балистични ракети, включително потенциални ядрени бойни глави, изстреляни от Москва.

Междувременно въоръжените сили на Дания не са нито оборудвани, нито обучени да устоят на американска инвазия. Те „се грижат за по-обикновени военни дейности в мирно време“, обясни Сьоби Кристенсен, и редовно разполагат морски патрулни самолети и кораби във водите на Гренландия.

През декември миналата година датският министър на отбраната Троелс Лунд Поулсен обяви нов пакет за разходи за отбрана на стойност „двуцифрена сума в милиарди“ в крони за закупуване на два дрона с голям обсег, два патрула с кучешки впрягове и два инспекционни кораба. Парите бяха също така за финансиране на наемането на повече хора за Арктическото командване на Дания в столицата Нуук и модернизация на летище Кангерлусуак, за да стане годно за изтребители F-35.

Този тласък беше предизвикан от исканията на САЩ, включително от Тръмп по време на първия му мандат, според Марк Якобсен, доцент в Кралския датски колеж по отбрана.

Когато Тръмп за първи път изложи идеята за закупуване на Гренландия през 2019 г., „това беше част от стратегията на САЩ да накарат Дания да изразходва повече от военния си бюджет за наблюдение на Гренландия“, каза той.

Писалка срещу меч

Въпреки че въоръжените сили на Дания са много по-малобройни от тези на САЩ, Копенхаген все пак е сред онези европейски столици, които са приели много сериозно необходимостта от засилване на отбраната след началото на войната в Украйна.

Миналата година Дания е похарчила 2,37 процента от своя БВП за военни цели - над целта от 2 процента на НАТО - и планира допълнителни увеличения. Датските военновъздушни сили заменят своя флот F-16 с модерни изтребители F-35, произведени в САЩ, и в момента търси да закупи системи за противовъздушна отбрана.

Дания обаче значително изчерпа собствените си оръжейни запаси, като предостави артилерийски системи и танкове на Киев, твърдейки, че за разлика от украинците, датчаните не са изправени пред пряка заплаха от враждебна империалистическа сила.

Независимо от това, дарената военна техника няма да е от голяма полза при защитата на Гренландия срещу нахлуване на САЩ. „Единственият начин да действаме там е във въздуха или по море. Сухопътната война няма много смисъл в Гренландия“, каза Соби Кристенсен.

Ако Копенхаген се съпротивлява, разчитайки на правила и закони, може да поиска помощ от ЕС.

В сряда френският външен министър Жан-Ноел Баро каза, че Европейският съюз няма да позволи заграбване на земя - но не е ясно дали Копенхаген наистина ще може да разчита на ЕС за военна помощ.

В случай на „изключително теоретично“ нахлуване на САЩ в Гренландия ще се приложи клаузата за взаимопомощ на ЕС в член 42 (7) от Договора, каза говорител на Европейската комисия пред репортери тази седмица. Клаузата обаче „е безсмислена в сегашната си форма, тъй като зад нея не стои истинска военна сила“, пише Даниел Фиот от Центъра за сигурност, дипломация и стратегия в Брюкселското училище по управление.

Също така не е ясно дали Дания, член-основател на НАТО заедно със САЩ, може да се позове на член 5 – клаузата за взаимопомощ на Алианса – срещу друг съюзник.

По същество ще имате член на НАТО, който анексира територията на друг член на НАТО. Така че това би било доста неизследвана територия“, каза Агате Демаре, старши политически сътрудник в Европейския съвет за външни отношения. „Като се замислиш, няма никакъв смисъл.“

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата