Учени предупреждават, че човечеството е близо до затопляне на Земята до повече от 1,5 градуса по Целзий след рекордно гореща година през 2024 г. Това съобщават специалисти от службата за наблюдение на климата на Европейския съюз Коперник.
Politico пише още, че през 2024 г. средната глобална температура през последните 12 месеца е надхвърлила прединдустриалните нива с 1,6°C.
"Всяка година от последното десетилетие е сред 10-те най-топли в историята. Сега се люлеем на ръба да надхвърлим границата от 1,5°C, определена в Парижкото споразумение, а средната температура през последните две години вече е над това ниво", каза Саманта Бърджис, ръководител на климатичния отдел в Европейския център за Средносрочни прогнози за времето .
Изгарянето на нефт, газ и въглища води до антропогенно изменение на климата. Миналата година тези цифри счупиха още един "рекорд". С покачване от 1,5°C Земята рискува да премине прагове. Това ще предизвика драматични промени и появата на цикли на климатичната обратна връзка.
Въпреки че естествено затоплящият се феномен Ел Ниньо е допринесъл за по-високите температури през миналата година, учените са категорични, че предизвиканото от човека изменение на климата - предизвикано от изгарянето на нефт, газ и въглища, които отделят въглероден диоксид - е основната причина. Миналата година нивата на CO2 и други затоплящи планетата парникови газове в атмосферата достигнаха нов рекорд, казаха учените.
Последиците от изменението на климата, като по-чести и тежки екстремни метеорологични явления, нарастват с всяка десета от градуса затопляне; над 1,5C, планетата рискува да премине прагове , които могат да предизвикат внезапни промени и обратна връзка с климата.
По-топлият въздух задържа повече влага и учените установиха, че количеството водна пара в атмосферата е достигнало рекорд миналата година с 5 процента над средното за периода 1991-2020 г.
Високата влажност увеличава риска от екстремни валежи и последващи наводнения. Той също така засилва бурите, когато се комбинира с високи температури на океана. Освен това влажното време повишава опасностите, които екстремните горещини представляват за човешкото здраве.
Миналата година видяхме предизвикани от климата бедствия, които отнеха животи и унищожиха поминъка по целия свят , от наводнения в Испания и Бразилия до бури в Съединените щати и Филипините. Докато Коперник публикува откритията си, свирепи горски пожари разкъсваха Лос Анджелис, налагайки евакуацията на десетки хиляди жители.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.