Учените алармираха още преди края на миналата година, че 2024 г. ще се превърне в най-горещата година в историята и почти със сигурност ще бъде първата, която ще надхвърли лимита от 1.5°C на глобално затопляне, чието избягване беше заложено като цел в Парижкото споразумение. Сега и двете тези постижения се очаква да бъдат официално потвърдени в четвъртък и петък с публикации от научни агенции, включително Националната океанска и атмосферна администрация на САЩ (NOAA) и Метеорологичната служба на Обединеното кралство.
Това, което озадачава учените, е очевидното ускорение на покачването на температурите, дори когато доказателствата за бързо затоплящата се атмосфера станаха невъзможни за пренебрегване.
Най-горещият ден, регистриран някога, беше 21 юли 2024 г. — рекорд, който се задържа до 22 юли. Според изследователи глобалният температурен пик беше 2.5 пъти по-вероятен заради парниковите газове. Тайфунът “Гаеми” в Азия и ураганите “Хелийн” и “Милтън” в САЩ, също подсилени от климатичните промени, убиха стотици хора и причиниха колосални щети. Наводнения обхванаха регионал Сахел в Африка и югоизточна Испания; суша удари южна Италия и басейна на река Амазонка; горски пожари бушуваха в централно Чили; а свлачища разрушиха северна Индия.
Статутът на „най-гореща година“, който чака потвърждение, ще постави 2024 г. сред изключителна компания. Най-топлата година досега с голяма преднина - предходната 2023-та.
Въпреки че горещината е очевидна, учените се затрудняват да обяснят скоростта на този скорошен скок. Нещо покачва температурите по-бързо от очакваното и климатичните изследователи все още не са стигнали до консенсус какво е то. След месеци на изследвания и дебати, те са събрали списък със „заподозрени“ — и вече са отхвърлили някои от тях — в това, което се превърна в най-голямата климатична мистерия за последните 15 години.
"Науката ни казва, че трябва да очакваме изненади като тази", каза София Менеменлис, докторант в катедрата по атмосферни и океански науки в Принстънския университет. "Това не е нещо, което трябва напълно да ни изненадва в бъдеще, като се има предвид това, което знаем за глобалното затопляне".
Рекордът през 2024 г. може да се обясни отчасти с първите пет месеца, които съвпаднаха с „Ел Ниньо“ — естествен топъл цикъл, който засилва глобалните метеорологични условия. Но планетата се затопля толкова бързо, че дори години с охлаждащи тенденции, известни като "Ла Ниня", се нареждат сред най-горещите. Всъщност последните 10 години са сред най-горещите в историята, а всички освен една от 24-те най-топли години са от 2000 г. насам.
Има прост принцип, че парниковите газове в комбинация с „Ел Ниньо“ водят до изключително гореща година. Но учените се съмняват, че тези два фактора са достатъчни, за да обяснят скорошния скок в затоплянето. Те дебатират дали това е временен пик или начало на по-дълготрайно ускорение.
Целият анализ - на сайта на Bloomberg TV Bulgaria
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.