IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Когато Илон срещна Алис: 9 странни момента от разговора на Мъск с Вайдел

Снимка: Reuters

Снимка: Reuters

С много смях, искрено съгласие и експанзивна взаимна признателност, всичко започна като обещаваща среща между двама нервни тийнейджъри (тя дори му прости, че е сбъркал името й). Но до края на вечерта разговорът на живо на Илон Мъск с крайнодесния германски политик Алис Вайдел се отклони от релсите – и всъщност напълно от планетата – в разсеян диалог за Хитлер, съществуването на Бог и защо "бъдещите марсианци" един ден ще спасят Земята.

Решението на Мъск миналия месец да подкрепи Алтернатива за Германия (AfD) предизвика буря от критики от европейски политици. Но той отхвърли това - въпреки заплахата от регулаторно разследване - и предложи своята платформа X, известна преди като Twitter, за да може тя да говори с избирателите преди изборите в Германия на 23 февруари.

Вайдел може да наследи Олаф Шолц като германски канцлер и макар това да изглежда като нещо далечно, нейната партия привлича значителна подкрепа и в момента е на второ място с около 20% според статистиките.

В криволичещия, понякога сюрреалистичен, 85-минутен разговор, любимият предприемач на Доналд Тръмп, който е шеф на Tesla, ентусиаст относно космическите пътувания и най-богатият човек в света, повтори искрената си подкрепа за Вайдел, твърдейки, че нейната партия е най-добрата надежда за спасяване Германия.

Тогава стана странно. Ето резюме на най-странните части от разговора между собственика на X и съпредседателя на AfD:

1. Вие казвате „Вайдел“, аз казвам каквото и да е

„Добре дошли в разговора с Алис Вайдел, която в момента е водещият кандидат да управлява Германия, мисля“, заяви Мъск, когато разговорът X отвори. За съжаление, той произнесе името й неправилно като „Veedle“. Той на няколко пъти сбърка името й, но крайно дясната лидерка като чели не се засегна от това.

2. Хитлер е бил комунист

Мъск реши да покаже познанията си по германска история, включително „Хитлер и какво ли още не“. Той помоли Вайдел да обърне внимание на медийното представяне на AfD като „по някакъв начин свързан с нацизма или нещо подобно“.

„Хм, хм“, отвърна тя. „Благодаря ви за този въпрос.“

„Той беше комунист и се смяташе за социалист. Най-големият успех след тази ужасна епоха в нашата история беше етикетирането на Адолф Хитлер като десен и консервативен. Той беше точно обратното. Той не беше консерватор. Той не беше либертарианец. Той беше комунистически социалист. Точка. Без повече коментар за това. А ние сме точно обратното.”

3. Хитлер цензурира медиите, за да успее

Вайдел направи доста странния аргумент, че Хитлер „никога не би имал успех“, ако първо не беше „изключил свободата на словото“. Неговата партия печели най-много места на изборите в Германия през 1933 г. След това той трябва да работи върху това, което Мъск, фундаменталист на свободата на словото, нарича „екстремна цензура“.

4. Спасете Германия, гласувайте за AfD

Вайдел цитира материал на POLITICO, разкриваща как 150 служители на ЕС ще наблюдават разговора им, за да видят дали Мъск нарушава цифровите правила на блока, като дава предимство на партията й в социалната си мрежа. Мъск очевидно не е притеснен.

„Американският народ настоява за промяна“, каза той. „Моята препоръка към хората в Германия е да направят същото... Наистина силно препоръчвам хората да гласуват за AfD.“

В случай, че тези брюкселски служители не са разбрали напълно мисълта, той добави: „Мисля, че Алис Уайдел е много разумен човек. И се надяваме, че хората могат да разберат само от този разговор, че не се предлага нищо възмутително, просто здрав разум. Така че всъщност, както казах публично, мисля, че само AfD може да спаси Германия."

5. Всички ще умрем!

Вайдел се възползва от шанса си да попита мозъка на SpaceX защо фокусира толкова много пари и внимание върху разработването на планове за пътуване до Марс. Няколко светлинни години по-късно той стигна до нещо като отговор: защото динозаврите „не са имали космически кораби“.

„Много хора смятат, че трябва да има извънземни, но аз не съм виждал никакви доказателства за извънземни“, обясни Мъск. "Има голяма вероятност да се случи събитие, което ще сложи край на човечеството - като „гигантски метеор“, който се разбива в Земята като този, който се е разбил с динозаврите, или ядрена война. Има известен риск."

„За да бъде ясно, ако ние сме един вид планета, е само въпрос на време да бъдем унищожени.“

Това е типът неблагоприятен коментар, който може да бъде истински убиец на настроението по време на среща. Вайдел слушаше мълчаливо. Бързо обаче Мъск се опита да се поправи с малко по-дългосрочна позитивност.

„Мисля, че можем да изпратим кораби без екипаж до Марс след приблизително две години.“

6. О, и ние се нуждаем от друга планета

Все пак ще има много работа, ако искаме да спасим човешката раса, каза Мъск. Той изчисли, че ще са необходими около 1 милион тона материал и 1 милион хора, за да се направи животът на червената планета самоподдържащ се. Но след като това малко препятствие бъде преодоляно, човечеството ще се смее - почти толкова много, колкото се смяха Вайдел и Мъск, пишат от POLITICO.

„Моето предположение е, че ще има случаи, в които бъдещите марсианци действително идват и ни помагат и спасяват, когато има извънредна ситуация, точно както Америка помогна за спасяването на останалия свят в Първата и Втората световна война и Студената война", допълни той. „Що се отнася до човечеството, ние не искаме да бъдем една от онези куци цивилизации с една планета. Всяка уважаваща себе си цивилизация трябва да има поне две планети."

7. Вярвате ли в Бог?

Вайдел последва разпръснатия риф за края на човечеството с класически дълбок и смислен въпрос, подходящ за късен вечерен разговор. „Вярваш ли в Бог?“ – попита тя.

„Отворен съм да вярвам в неща, които са пропорционални на информацията, която получавам“, отговори той, като посочи, че е „отворен към идеята“ за Бог. „Опитвам се да формирам мнението си въз основа на това, което научавам. И докато научавам повече, се стремя да променя възгледите си.“

Отново въпросът на Вайдел може би не заслужаваше дълбоката поезия. Но тя нямаше нищо против. „Да, аз също“, каза тя. „Честно казано, все още съм в търсене.“

8. Животът, Вселената и всичко

Мъск имаше още какво да каже по екзистенциалистката тема. „Любопитен съм за природата на Вселената. Бих казал, че съм абониран за Училището по философия на Дъглас Адамс, описано в „Пътеводител на галактиката на стопаджия“. В тази книга Земята беше нещо като гигантски компютър, който се опитваше да отговори на въпроса "какъв е смисълът на живота?" Всичко се свеждаше 42 и какво означава 42?

„И всъщност отговорът е лесната част, а въпросът е трудната част. Това всъщност беше доста просветляващо нещо за мен, защото имах нещо като екзистенциална криза, когато бях на 12 или 13 относно смисъла на живота. Чета религиозните текстове и философията на книжарницата. Четях Шопенхауер - каза той, - което е малко депресиращо, ако трябва да го четеш като дете."

9. Война. За какво е полезна?

Не всичко беше пяна и несериозност. Мъск и Вайдел също обсъдиха конфликта в Близкия изток и как войната в Украйна може да ескалира в ядрен Армагедон.

„Искам да имам силни лидери в Германия“, каза лидерката на AfD. „Моята надежда е в Доналд Тръмп и във вашата администрация, че ще сложите край на тази ужасна война [в Украйна], това безполезно умиране на млади хора всеки ден, възможно най-бързо, защото европейците не могат.“

Мъск я успокои: „Мисля, че президентът Тръмп ще разреши този конфликт много бързо. Както посочвате, сега е в някаква патова ситуация от няколко години. И всичко, което се случи през последните няколко години, е смъртта на стотици хиляди хора, но без никакви печалби. И колкото по-дълго продължава този конфликт, толкова повече Украйна отслабва спрямо Русия. Украйна е много по-малка държава. Тя просто не може да си позволи загубите спрямо Русия... колкото повече се проточи това, толкова по-зле е за Украйна."

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата