IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Идва ли краят на 40-годишния военен конфликт с кюрдските бойци в Турция?

Повече от 40 000 души са били убити в конфликта

Снимка: БГНЕС/ EPA

Снимка: БГНЕС/ EPA

Преговорите, целящи да сложат край на 40-годишен военен конфликт, насърчиха надеждите за мир в Турция, но несигурното положение на кюрдските сили в Сирия и несигурността относно намеренията на Анкара накараха много кюрди да се тревожат за пътя напред, пише Ройтерс.

Абдуллах Окалан, намиращ се в затвора ръководител на бойната групировка Кюрдска работническа партия (ПКК), е цитиран да изразява готовност да призове ПКК да сложи оръжие в рамките на мирен процес, за да се сложи край на въстанието, което той започна срещу членката на НАТО Турция през 1984 г.

Конфликтът отне живота на повече от 40 000 души, забави развитието на предимно кюрдския югоизток и предизвика дълбоки политически разделения.
Прокюрдската партия ДЕМ на Турция се срещна с Оджалан в края на декември и оттогава проведе разговори с други партии, включително с АК партията (ПСР) на президента Тайип Ердоган, за да обсъдят предложението на Оджалан, като и двете страни определиха разговорите като "положителни".

Двама източници от ДЕМ съобщиха на Ройтерс, че партията е готова да посети отново Оджалан още на 15 януари в затвора му на остров Имрали в Северозападна Турция, където 75-годишният Оджалан е държан от 1999 г. Те очакват на тази среща да бъде изготвен конкретен план за мирни преговори.

"Очакваме на втората среща с Оджалан процесът да придобие форма и да бъде определена ясна пътна карта за установяване на правната рамка", заяви пред Ройтерс заместник-председателят на парламентарната група на Партията на демократичните сили Гюлистан Килич Кочигит. ДЕМ е третата по големина партия в парламента.

Не е ясно какво ще търси Оджалан в евентуално споразумение, но ДЕМ го цитира да споменава усилията за „демократична трансформация“ в Турция. Кюрдите отдавна се стремят към повече политически и културни права, както и към икономическа подкрепа. ДЕМ също така настоява за освобождаването на Оджалан.

Динамиката на всеки мирен процес се промени след свалянето на Башар Асад в Сирия, което остави сирийските кюрдски сили на заден план, като срещу тях се изправиха подкрепяни от Турция сили, а новите управляващи в Дамаск са приятелски настроени към Анкара.

Турция предупреди, че може да предприеме трансгранична военна офанзива в Северна Сирия срещу кюрдската милиция YPG, ако тя не се разформирова. Тя твърди, че те са терористи и са част от ПКК, но също така са съюзници на САЩ в борбата срещу „Ислямска държава“, което допълнително усложнява въпроса.

Засега не е ясно как падането на Асад може да повлияе на перспективите на ПКК да сложи оръжие. Водеща фигура от ПКК посочи в интервю тази седмица, че групата подкрепя усилията на Оджалан, но не коментира въпроса за разоръжаването.

Лидерът на сирийските кюрдски сили предложи чуждестранните бойци, включително от ПКК, да напуснат Сирия като част от споразумение с Турция, за да се избегне по-нататъшен конфликт в страната.

Анкара не каза почти нищо за преговорите с Оджалан, започнали след предложение на основния съюзник на Ердоган през октомври, но една от основните фигури на ПСР се изказа оптимистично след среща с делегация на ДЕМ.

"Виждаме добронамерените усилия на всички да допринесат за процеса", заяви във вторник Абдуллах Гюлер от ПСР, добавяйки, че целта е въпросът да бъде решен тази година. „Процесът, който предстои, ще доведе до съвсем различно развитие, което никога не сме очаквали“.

Той не уточни какви са тези развития, но друг депутат от ПСР заяви, че до февруари може да бъде създаден климат, при който ПКК да сложи оръжие. Запитан дали може да има амнистия за членовете на ПКК, Гюлер заяви, че общата амнистия не е на дневен ред.

Лидерът на основната опозиционна Републиканска народна партия Озгур Озел заяви, че трябва да бъде създадена парламентарна комисия с участието на всички партии, която да се занимае с проблемите на кюрдите.

В югоизточната част на страната кюрдите са скептични по отношение на перспективите за мир след предишните неуспехи. Тази несигурност е отразена в проучванията на общественото мнение. Неотдавнашно проучване на SAMER сред около 1400 души, проведено в югоизточната част на страната и в големите турски градове, показа, че само 27 % от анкетираните очакват първоначалният призив към Окалан да прекрати конфликта да прерасне в мирен процес.
Последните мирни преговори се провалиха през 2015 г., предизвиквайки вълна от насилие и репресии срещу членове на прокюрдската партия. Гюлер заяви, че сегашният процес по никакъв начин няма да прилича на тези преговори отпреди десет години, като посочи, че ситуацията се е променила.

Досега Ердоган поддържаше твърдата си реторика срещу ПКК, като след заседание на кабинета тази седмица заяви, че „тези, които избират насилието, ще бъдат погребани с оръжията си“ и повтори често използваното си предупреждение за военни действия срещу сирийските кюрдски сили: „Една нощ може да дойдем внезапно“.

Ердоган заяви, че вярва, че „в крайна сметка братството, единството, сплотеността и мирът ще победят“, като същевременно предупреди, че ако този път бъде блокиран, „няма да се поколебаем да използваме железния юмрук на нашата държава, обвит в кадифена ръкавица“.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата