Всяко справедливо и трайно мирно споразумение за конфликта в Украйна трябва да отчита Крим, свободен от руска окупация в името на регионалния мир и сигурност. Крим, под контрола на Путин, вероятно ще превърне Черно море в руско езеро, отделяйки Кавказ и Централна Азия от Европа и пряко заплашвайки членовете на НАТО Румъния и България и ефективно възпрепятствайки връзката между Балтийско и Черно море, пише The National Interest.
Руски Крим застрашава смъртоносно Одеса и цялото южно крайбрежие на Украйна, посявайки семената за траен тлеещ конфликт Украйна-Русия, подхранван от опасения за националната сигурност, суверенитет и гордост. Руският контрол би върнал Крим към неговата многовековна история на насилие: огнище на регионална нестабилност и конкуренция за власт между всички заинтересовани от достъп до Черно море. Освен това руското господство в района значително би засилило китайското и иранското влияние в Черно и Каспийско море и по-широка Централна Азия в по-широк план, подкопавайки американските, европейските и по-широките интереси на свободния свят .
Путин е кукловод, който бързо изчерпва куклите, конците и сценичното пространство. Неговата военна икономика подхранва неустойчива инфлация у дома и не е в състояние да замени хората и материалите на бойното поле. Според скорошна статия във Foreign Policy , Русия произвежда двадесет артилерийски и танкови оръдия на месец, за да замени над 300 изгубени през същия период. Руската армия губи над 40 000 войници на месец и набира около 20 000–30 000 през същия период въпреки доходоносните бонуси. В резултат на това севернокорейски войници се бият в Курск, а нещастните работници мигранти се оказват откарани на фронтовата линия.
Според настоящите показатели Украйна може да издържи по-дълго с по-силна съюзническа подкрепа, отколкото Русия се надява. Надеждата на Путин може да бъде, че американската подкрепа за Украйна пресъхва, за да може Русия да консолидира своите придобивки на бойното поле под прикритието на прекратяване на огъня или мирно споразумение. Следователно Путин хвърля топката към Украйна в очакване на прекратяване на огъня по съществуващите линии скоро след като президентът Тръмп положи клетва. Всяко признаване на руския Крим като част от (временно) мирно споразумение би било голяма победа за Путин и за по-голяма загуба за Съединените щати, Европа и по-широкия регион.
Кримският полуостров, разположен в северния център на Черно море, доминира в географията на региона – оттук и незаконното завземане от Путин през 2014 г. С Крим Русия на практика контролира северната половина на Черно море, от Грузия до Румъния. Това стратегическо предимство позволява на Русия да потвърди господството си в региона, като консолидира влиянието си в Молдова , Грузия и Кавказ, задушавайки морския достъп на Украйна и заплашвайки критичния Дунавски транспортен коридор на Румъния , простиращ се до Южна Германия и свързващ се през канала Рейн-Майн-Дунав с северозападна Европа.
Румъния, в партньорство с американската индустрия, е готова да разработи своите значителни офшорни находища на природен газ. Предвижда се до 2027 г. Румъния да стане най-големият производител на природен газ в Европа. България и Турция също напредват в своите офшорни газови разработки. Всички тези проекти са изправени пред сериозна опасност, ако Крим бъде официално предаден на Путин.
Руски Крим застрашава европейската енергийна независимост, застрашавайки не само енергийното развитие на Черно море и транзитните тръбопроводи от Кавказ и Централна Азия, но също така и свързаността на Балтийско и Черно море. Инициативата на трите морета , подкрепена от тринадесет източноевропейски държави и президента Тръмп, призовава за подобрена цифрова, енергийна и транспортна свързаност между Адриатическо, Балтийско и Черно море. Стабилното изпълнение на инициативата е ключът към икономическия просперитет и устойчивостта на Източна Европа, готовността за мобилност на НАТО и интеграцията на Украйна в Европа. Руската хватка на Черно море от Крим представлява непреодолима бариера пред изпълнението на Инициативата на трите морета.
Руското господство над Крим също застрашава трансатлантическите инициативи за създаване на цифрова и физическа инфраструктура, свързваща Европа, Кавказ и Централна Азия през Черно и Каспийско море. Подводните фиброоптични и енергийни кабели на ЕС през Черно море биха били уязвими на индустриален саботаж, подобно на заплахите в Балтийско море .
От своята крепост в Крим Путин може да наложи вето на всякакви икономически дейности в Черно море (като Средния коридор ), които противоречат на руските интереси. Тази де факто блокада ще задуши морската икономика на Украйна и бавно ще задуши Одеса. Това експоненциално би засилило натиска върху Молдова с възможността за подновяване на руското присъствие в Приднестровието и би изпълнило целта на Русия да превърне републиката във васална държава.
Крим под руски контрол представлява сериозна заплаха за Румъния, най-близкия черноморски съюзник на Съединените щати и член на НАТО. Приемането на анексирането на Путин би позволило по-нататъшна териториална агресия, следвайки модела на Южна Осетия и Абхазия през 2008 г. и Украйна през 2014 и 2022 г. С обезпечаването на Крим Путин вероятно ще премине през река Днепър към Одеса, давайки енергия на подкрепяните от Русия сили в Приднестровието и да подтиква призовава гагаузкото малцинство в Молдова за руска намеса. Руската игра на измислени „патриотични“ интервенции, наблюдавана в Донбас и другаде, вероятно ще се повтори в Молдова, довеждайки руските войски до границата с Румъния. Това би направило румънската граница от 420 мили втората по дължина граница между НАТО и Русия след Финландия.
Стратегически жизненоважният Змийски остров в устието на делтата на река Дунав също би бил застрашен. Въпреки че украинската съпротива досега държеше руските военноморски сили на разстояние, един прибързан мир би отворил отново пътя за подновени руски усилия за превземане на острова. Това би позволило на Русия да запуши портата на река Дунав, втория по големина морски път към Черно море след Дарданелите. Това на практика би блокирало Украйна, Молдова и голяма част от Румъния, провокирайки продължителен тормоз и нестабилност в региона. В момента 4500 американски войници са разположени във военновъздушната база Михаил Когълничану, само на 100 мили от Змийския остров.
Турция, доминиращата черноморска сила, ще загуби най-много, ако морето се превърне в руско езеро. За съжаление, въпреки публичната си подкрепа за Украйна в знак на солидарност с кримските татари , Анкара е съучастник в пълзящото господство на Русия, като настоява за твърдо тълкуване на Конвенцията от Монтрьо, която ограничава военноморското присъствие на НАТО в Черно море. Като член на НАТО Турция трябва да признае, че руската хегемония представлява много по-голяма заплаха от присъствието на НАТО в региона.
Всяко мирно споразумение, което оставя Крим под руски контрол, би било победа за експанзионистичните амбиции на Путин да възстанови руската имперска сфера на влияние. Историята показва, че подобно споразумение би довело само до по-кървави и по-широки конфликти в близко бъдеще, значително увеличавайки вероятността от пряко участие на НАТО.
За Съединените щати допускането на мирно споразумение, което оставя Крим на Путин, би представлявало стратегическа грешка, сравнима с хаотичното изтегляне от Афганистан . Историята може да съди за подобно споразумение заедно със скандалния Мюнхенски пакт от 1938 г. , който се опитва да успокои Хитлер чрез отстъпване на Судетска област, с катастрофални последици. Мюнхен определи и опетни наследството на британския премиер Невил Чембърлейн за умиротворяването на Хитлер. Историята ще бъде също толкова неблагосклонна към тези, които умилостивяват Путин.
Според много мнения новоизбраният президент Тръмп е по-близък до Чърчил, отколкото до Чембърлейн. Той трябва да отхвърли всяко недалновидно мирно споразумение , което оставя Крим в ръцете на Русия и вместо това да направи свободен Крим централно място за справедлив и траен мир. Със своя фокус върху бизнеса и инфраструктурата и превръщането на Америка отново във велика, Тръмп може да използва свободен Крим, за да превърне региона в бъдеще на мир и просперитет, подкрепени от американската индустрия и изобретателност. Подобно на президента Хари Труман и генерал Джордж Маршал преди него, Тръмп може да остави наследство в прекрояването на Източна Европа, Кавказ и Централна Азия. Тези, които го подценяват — и потенциала за подобна визия — го правят на свой риск.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.