Войната с дронове в Украйна достигна безпрецедентни висоти, като само през 2024 г. са произведени 1,2 милиона дронове. Ключовите компоненти включват FPV дронове камикадзе, разузнавателни квадрокоптери и безпилотни летателни апарати с голям обсег на действие като Lyutyy, който може да се похвали с обхват от 600 мили, пише в статия за 19fortyfive Дейвид Хамблинг, базиран в Лондон журналист, автор и консултант, специализиран в отбранителните технологии с над 20-годишен опит.
FPV доминират в арсенала на Украйна , съставлявайки над 90% от производството и се оказват критични в ролята си за борба с бронята. Тежките бомбардировачи, хибридните дронове и UAV с фиксирани крила предлагат гъвкавост за разузнаване, прецизни удари и мисии за дълбоки цели.
Голям брой малки дронове се превърнаха в ключов компонент в наземната война на Украйна . Това развитие беше формализирано миналата година със създаването на Силите за безпилотни системи като отделен клон на въоръжените сили, ход, който по-късно беше копиран от Москва.
Но точният състав на тази сила е мистерия. Знаем състава на един брониран батальон по отношение на танкове, БМП, артилерия и друга техника, но не е публикувана информация за еквивалент без екипаж – досега.
Цифрите, публикувани миналия месец от Министерството на отбраната на Украйна, дават общото производство на безпилотни самолети за 2024 г., давайки представа за пропорциите на различните внедрени безпилотни самолети. Общата сума за годината е зашеметяващите 1,2 милиона дрона, като по-голямата част са малки FPV камикадзета.
Не е изненадващо, че повече от 90% от доставените дронове са малки дронове камикадзе с изглед от първо лице („FPV“), получени от състезателни квадрокоптери.
Това са еднопосочни боеприпаси, които формират гръбнака на противотанковия капацитет на Украйна, както и унищожаващи огневи позиции, артилерия и логистични превозни средства зад линиите. Има огромно разнообразие от дизайни и те обикновено варират от 7-инчови до 12-инчови рамки.
През годината FPVs са станали значително по-големи. Първите модели, видени през 2022 г., обикновено носят бойна глава от 1,5 килограма / 3 фунта. Последните модели са по-значителни, като типичният полезен товар сега е повече от 2-3 килограма / 4-6 паунда, което ги прави по-ефективни срещу по-тежка броня и по-големи цели. Максималният обхват е около 12 мили, въпреки че те се използват главно на 3-6 мили.
Броят на термалните FPV с възможност за работа през нощта не беше посочен, но ако публикуваните видеоклипове на убийства са някаква индикация, те са малка част от общия брой. Тази година Украйна също започна да използва FPV прехващачи за насочване на руски разузнавателни дронове. Броят им не е известен, но те са отбелязали повече от хиляда убийства.
Що се отнася до единичната цена, според Стерненко, FPV-ите, доставени от неговата организация, варират от $300-$460 за дневни модели в зависимост от размера, като нощните версии са $700-$800. Тези, придобити по държавни поръчки, може да са по-скъпи, но в същия общ диапазон.
Квадрокоптери: Очи в небето
Следващият най-често срещан тип са разузнавателните квадрокоптери, клас, който включва леки бомбардировачи, носещи полезен товар под 2 фунта.
Украйна придоби повече от 40 000 от тях, от които повече от 12 000 – малко над една трета – бяха "нощни" дронове с термично изображение, способни да работят на тъмно. По-голямата част са преработени и леко модифицирани търговски дронове.
Квадрокоптерите станаха основни за наблюдение, разузнаване, събиране на разузнавателна информация, оценка на щетите и насочване на артилерийски огън. Те също са полезни като леки бомбардировачи, хвърлящи гранати срещу персонал или разрушаващи изоставени превозни средства.
При военна служба фърмуерът се актуализира – или „хаква“ – за да попречи на дрона да излъчва местоположението си и да премахне ограниченията, наложени от китайските производители. Те обикновено стоят на известно разстояние от руските линии, за да избегнат задръстване, като използват камери с увеличение, за да получат изглед отблизо.
DJI Mavic 3 изглежда е един от най-популярните типове. Предлаган на пазара като „всекидневен комерсиален дрон“, Mavic 3 има 45-минутно полетно време със сложен автопилот, избягване на препятствия и висококачествена 4/3 CMOS камера с 56x хибридно увеличение. Версията Mavic 3T има термовизионна камера с резолюция 640×512. докато е по-нисък от военните модели, но позволява на дрона да продължи да работи през нощта (с намален обхват), когато другите са заземени. Mavic 3T се продава на около $4000.
Фиксирани крила: Разузнаване за дълбок удар
Следващият по значимост тип са разузнавателните БПЛА с фиксирани крила от самолетен тип, от които са доставени 5000, включително Shark, GOR и Furia.
Те имат много по-голям обхват и издръжливост от квадрокоптерите и изпълняват разузнавателни мисии дълбоко в територията, контролирана от Русия . Това са дронове, които намират цели за HIMARS, Storm Shadow и други оръжия с голям обсег, както и артилерия, и записват получените удари в реално време.
A1 -CM Furia има размах на крилете от седем фута и лети до три часа с едно зареждане на батерията. Може да предава данни от разстояние до 30 мили / 50 км. Той може да навигира без сателитна помощ и носи дневни или нощни сензори. Приблизителната цена е около 70 хиляди долара.
Нощни бомбардировачи
Тежките бомбардировачи са сред най-страшните безпилотни самолети в Украйна.
Руснаците ги наричат „Баба Яга“ на името на вещица от славянския фолклор и изпитват почти суеверен страх от тях. Митовете на бойното поле твърдят, че те могат да бъдат унищожени само с огнехвъргачка и че Баба Яга се спуска през нощта, за да отнесе ранени руски войници в металните си нокти.
Украйна придоби повече от 2000 от тези мултикоптери за многократна употреба през 2024 г. Имаше няколко вида от различни производители, включително Nemesis, Kazhan („Прилеп“) и Vampire.
Бомбардировачите са много по-големи от потребителските квадрокоптери и обикновено имат шест или осем ротора, но все пак могат да се носят от един човек. Те обикновено летят през нощта на ниска надморска височина, за да избегнат противовъздушната отбрана, кръжат над цели, за да хвърлят бомби с висока точност. E620 Kazhan може да носи полезен товар от до 44 паунда/ 20 килограма или по-малко на по-големи разстояния (до 8 мили).
Въоръжението обикновено е 82 mm или 120 mm минометни бомби или противотанкови мини TM-62, превърнати в авиационни бомби. Тежките бомбардировачи също се използват като минни заградители, поставяйки противотанкови мини по коловози и пътища, както и запечатвайки пътеки през минни полета. Отчетената цена е около 20 000 долара.
Многофункционални хибриди
Последната тактическа категория е описана като „FPV коптери за многократна употреба“, от които има 5000.
Те попадат някъде между камикадзе FPV и квадрокоптери. При липса на по-скъпа електроника, по-специално камери и други сензори, те могат да бъдат ефективни като бомбардировачи, минни заградители и транспортни средства, превозващи доставки до фронтовите линии, когато войските са откъснати по друг начин.
През 2024 г. за първи път се използват дронове „носител на дронове“, действащи като кораби-майки и комуникационни релета за FPV.
Най-големият известен FPV за многократна употреба е моделът Queen Honet , произведен от Wild Hornets, който има 15-инчова рамка и може да носи полезен товар до 15 паунда, но струва под $2000.
Последната категория дронове е в различен клас от останалите.
Това са ударни безпилотни самолети с голям обсег , всъщност малки крилати ракети с витло, изстрелвани срещу стратегически цели на стотици мили. Това са отговорът на иранските безпилотни самолети Shahed , с които Русия бомбардира Украйна повече от две години, пише още Дейвид Хамблинг.
Министерството на отбраната на Украйна закупи повече от 6000 безпилотни летателни апарата за дълбоко поразяване, отново от няколко типа, включително Лютий („Свиреп“) и Файерпойнт. Анализаторът HI Sutton идентифицира повече от 22 типа украински ударни дронове, които варират от преработени съветски разузнавателни дронове и груби гаражни модели, направени от пластмасови тръби, до модифицирани леки самолети и усъвършенствани модели със сложна електроника. Отново много от тях са направени с частни усилия и вероятно Министерството на отбраната е избрало най-способните за придобиване.
Тези дронове имаха значителен успех при подпалването на руски петролни съоръжения и удрянето на въздушни бази и други стратегически цели. Те все още не се произвеждат в същите обеми като руските Shaheds, но ако плановете за изграждане на 30 000 през следващата година бъдат реализирани, те могат да имат голям ефект върху болната руска икономика.
Дадената разбивка предполага, че една условна компания за дронове би имала около 1000 FPV, 5 дрона за разузнаване на голям обсег, 40 квадрокоптера с по-малък обсег, 5 многоцелеви хибрида и 2 бомбардировача, като ударните дронове с голям обсег са причислени към по-висок ешелон. Това са разходите за хардуер за годината: по-специално FPV са боеприпаси и процентът на изчезване сред другите видове, особено квадрокоптерите, вероятно ще бъде висок.
FPV екипите могат да преминават през дронове с висока скорост. Екстремен случай е операторът Тимофий Орел, удостоен със званието „Герой на Украйна“ за действията си от януари-май 2024 г. , когато унищожи 42 танка, 44 БМП, 10 МТ-ЛБ и 28 БТР/БТР, както и ликвидира над 400 вражески персонал. Този тип успех е възможен само в тясно партньорство с оператори на разузнавателни дронове, намиращи цели.
Намирането на подходящ баланс между евтините системи с малък обсег и по-скъпите разузнавателни и ударни безпилотни самолети с голям обсег е предизвикателство. Дрон технологията се развива бързо. Но формата на бъдещите сили може сега да се очертава. И това ще бъде важно за всяка нация, която иска да актуализира своите безпилотни самолети, включително САЩ.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.