IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

НАТО няма да подкрепи новата цел на Тръмп за разходи за отбрана

Но някои са готови да повишат целта над сегашните 2%

Снимка: Reuters

Снимка: Reuters

НАТО няма да се вслуша в предложението на Доналд Тръмп за мащабно увеличение на разходите за отбрана, но вероятно ще се съгласи да надхвърли сегашната си цел, според официални лица и анализатори, пише Ройтерс.

Новоизбраният президент на САЩ обяви във вторник, че членовете на военния съюз трябва да харчат 5% от брутния вътрешен продукт (БВП) за отбрана – огромно увеличение от настоящата цел от 2% и ниво, което никоя страна от НАТО, включително Съединените щати, в момента достига.

Коментарите на Тръмп, по време на пресконференция , която също предизвика виелица от заглавия за Гренландия, Канада и Панама – бяха напомняне за неговия фокус върху разходите на НАТО по време на първия му мандат и заплахите му да не защитава съюзниците, които не успеят да постигнат целта.
Официални лица от страните от НАТО казаха, че са съгласни, че разходите за отбрана трябва да нараснат още, но не одобриха цифрата от 5%, която според анализатори би била политически и икономически невъзможна за почти всички членове. Това ще изисква стотици милиарди долари допълнително финансиране.

Нова цел обаче вероятно ще бъде договорена на срещата на върха на НАТО в Хага през юни, подтикната от опасения, че Русия може да атакува страна от НАТО след Украйна и от увещанията на Тръмп, казаха официални лица.

Ключовите отворени въпроси са каква ще бъде тази нова цел и дали ще бъде достатъчна, за да удовлетвори Тръмп. Някои очакват 32-те членки на НАТО да се съгласят след много спорове за целта от около 3% от БВП. Но дори това би било трудно за мнозина, които едва изпълняват или не успяват да постигнат целта от 2% сега – десетилетие след нейното поставяне.

"Изглежда, че ще има промяна", каза италианският министър на отбраната Гуидо Крозето пред Ройтерс. "Не мисля, че ще бъде 5%, което би било невъзможно за почти всяка нация в света в момента, но... няма да бъде два (процента), които вече се борим да достигнем, но ще бъде повече от две".

Италия, с разходи за отбрана около 1,5% от БВП, е сред осемте членки на НАТО, които не изпълняват настоящата цел.

Полша, която граничи с Украйна, е членът на НАТО, който харчи най-висок дял от БВП за отбрана – 4,12% миналата година, показват оценки на алианса. Следват Естония с 3,43% и САЩ с 3,38%.

НАТО оцени общите разходи за отбрана на своите членове на 1,474 трилиона долара през 2024 г. - около 968 милиарда долара от Съединените щати и 507 милиарда долара от европейските нации и Канада. Общата средна стойност е около 2,71% от БВП на НАТО.

Някои длъжностни лица и анализатори виждат предложението от 5% на Тръмп като умишлено висока начална оферта за начало на месеци на преговори и очакват, че той може да се задоволи с нещо по-близо до 3%.

По време на миналогодишната кампания за президентските избори в САЩ Тръмп предложи цел от 3%, като добави, че това би означавало увеличение на бюджета за отбрана с около 30% за повечето страни от НАТО.

Шокирани от войната на Русия в Украйна, много европейски страни увеличиха разходите за отбрана през последните години.
Но с ограничените публични финанси и разходите за отбрана, които не са политически популярни в някои страни, няма да е лесно за правителствата да намерят допълнителните милиарди, които дори ходът да се изразходват 3% от БВП за отбрана би довел до себе си.

Въпреки че Тръмп сравни разходите за отбрана на НАТО с членски внос в алианса, те отразяват бюджетите, определени от националните правителства.
Фенела Макгерти, експерт по икономика на отбраната в мозъчния тръст на Международния институт за стратегически изследвания, каза, че последните увеличения са били „забележителни“, но са необходими години, преди държавите да започнат да постигат нови цели.

"Дори ако Европа продължи този темп на доста изключителен растеж – над 10% в реално изражение през 2024 г. – пак ще са необходими още 10 години, за да стигне дори до 3% от БВП", каза тя.

Много европейски правителства обаче казват, че континентът трябва да направи повече, за да се защитава и да разчита по-малко на Съединените щати.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата