IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Ефектът на Мъск: Може ли милиардерът да повлияе на изборите в Германия?

Германското правителство го обвини в намеса

Reuters

Reuters

Коментарите на технологичния милиардер в онлайн пространството накараха правителството на Германия да твърди, че той се е "намесвал" в предстоящите избори в страната, но все още не е ясно дали усилията му ще имат съществено влияние върху резултата от вота.

Роденият в Южна Африка Илон Мъск предизвика смут в германската политика малко преди Коледа, когато смело заяви, че "само AfD може да спаси Германия" – точно в началото на напрегната предизборна кампания за избор на новото правителство на страната.

Въпреки упреците от страна на германски политици, някои от които сравняваха Мъск с руския президент Владимир Путин – собственикът на X, Tesla и SpaceX удвои коментарите си и публикува публикация в подкрепа на партията във вестник Welt am Sontag в страната.

Няколко седмици по-късно той беше домакин на дискусия на живо в социалната мрежа X с кандидата на крайнодясната AfD за канцлер Алис Вайдел.

AfD или Алтернатива за Германия, е официално класифицирана като заподозряна екстремистка организация в Германия. Други партии традиционно го избягват поради крайните възгледи на членовете им и връзката им с неонацистки организации.

Решението да се публикува публикацията на Мъск предизвика ожесточен дебат в Германия, като критиците твърдят, че това е стъпка по-близо до нормализиране на партия, която от години се смяташе за твърде крайна, за да работи с нея, дори сред другите крайнодесни групи в Европа, с които е по-идеологически ориентирани.

Въпреки това други казват, че приносът на Мъск може да не се превърне в повече гласове за AfD на изборите в Германия на 23 февруари, пише Euronews.

Скорошно проучване на Forsa показа, че въпреки че AfD събира над 20%, намеренията за гласуване са стабилни от началото на 2024 г. Анкетата показва, че AfD всъщност е с няколко процентни пункта по-нисък - с 19% - отколкото беше по същото време миналата година.

Има ли право на Мъск да рекламира AfD?

Коментарите на Мъск предизвикаха бурна реакция и дори отговор от самия германски канцлер, който каза пред списание Stern: „Не хранете трола“, докато Мъск насочи порой от обиди към лидера.

В друга реч правителството каза, че коментарите на Мъск представляват “намеса в изборите“.

Въпреки това не е ясно дали популяризирането от Мъск на AfD може да се счита за намеса - поне не по начин, по който може да се предприемат правни действия срещу него. Външно, освен ако изявленията му не включват обиди, клевета или подбуждане към омраза, той ще бъде защитен от свободата на изразяване.

Ситуацията става по-сложна, ако Мъск или притежаваната от него компания X активно рекламират AfD. Според правния експерт Аурел Ешман от неправителствената организация Lobby Control пространството на живо, организирано между Мъск и Уайдел, може да се счита за незаконно партийно дарение.

“Не самото интервю би било незаконно партийно дарение, в противен случай много медийни формати биха били партийно дарение, но обхватът, който дава платформата, тъй като можете да купувате стимули там за собствените си публикации“, каза Ешман пред Euronews.

“Мъск не е просто потребител, който има много последователи в X, той е собственик на платформата. Има много доказателства, че публикациите му изкуствено достигат до всички потребители на платформата, дори и тези, които не го следват”.

Може ли Мъск да направи финансово дарение на AfD?

Мъск насочи милиони в кампанията на новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп чрез неговия супер Комитет за политически действия (PAC). Германският закон обаче би попречил на Мъск да направи значително финансово дарение на AfD, тъй като даренията за германски партии извън ЕС са ограничени до максимум 1000, потвърди говорител на вътрешното министерство пред Euronews.

Освен това партиите в Германия трябва да докладват на президента на германския Бундестаг единични дарения, надхвърлящи 50 000 евро. Големите дарения за кампания като тези в САЩ са необичайни в Германия: AfD не е получила нито едно официално дарение от над 35 000 евро в своята история.

Въпреки това, ако Мъск беше мотивиран да дари финансово на AfD, той може да намери вратичка, като направи дарение на асоциация или “Verein“, на които е позволено да събира дарения с течение на времето и да ги дава на политически партии директно или чрез реклама, каза Ешман .

Може ли да повлияе на избирателите?

Собственикът на социалната мрежа Х има 211,4 милиона последователи в акаунта си и способността да достига до хората по целия свят с мнението си. Експертите си представят, че той би могъл да окаже известно влияние онлайн, като се докосне до гласоподаватели, които са недоволни от сегашното германско правителство; обаче в момента е твърде рано да се каже.

“Мъск може да има известно въздействие, защото в Германия има общо недоволство от липсата на цифровизация, бюрокрацията, икономическата криза“, каза Филип Дейвид Дариус, постдокторантски изследовател в Центъра за цифрово управление.

“Предполагам, че той би могъл да има някакво влияние върху легитимирането на мненията на AfD за тези, които са по-либерални. Може би някои хора ще го видят като притежаващ тази предприемаческа харизма.“

По-критично за промяната на общественото мнение в Германия, каза Дариус, е влиянието на Мъск върху технологични предприемачи като Марк Зукърбърг, който наскоро обяви, че отменя проверките на факти в своите Meta платформи в полза на система за стил на бележки на общността, практикувана на X.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата