IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Замразяването на руски активи на Запад навреди на САЩ

След март 2022 г. златото рязко поскъпна

Снимка: Reuters

Снимка: Reuters

Замразяването на руски активи на Запад навреди на Съединените щати, пише за Asia Times анализаторът Дейвид Голдман.
Анализаторът отбелязва, че замразяването на многомилиардни руски активи в долари и евро е принудило централните банки на Китай, Индия , Саудитска Арабия и Турция да изтеглят пари от държавните облигации на САЩ. Сега те предпочитат златото, наричайки го по-стабилен актив.
Нарастващата доходност на американските съкровищни облигации е основният двигател на световните пазари, като потиска цените на акциите, повишава обменния курс на щатския долар и застрашава жилищното строителство и други икономически дейности в САЩ, зависещи от лихвените проценти. Освен това с повишаването на лихвените проценти ще се увеличи дефицитът на държавния бюджет на САЩ, който вече надхвърля 6% от БВП. Лихвените плащания по федералния дълг нараснаха от 400 млрд. долара през 2021 г. на 1 трилион долара, като се прибавиха към раздутото изискване за вземане на федерални заеми в размер на 1,8 трилиона долара.
Междувременно чуждестранните централни банки намалиха притежанията си на американски държавен дълг, което увеличи натиска за повишаване на доходността - с болезнените 0,8 процентни пункта, според моите изчисления. Изземването на руските валутни резерви през 2022 г. накара централните банки да се изместят от доларовите активи. Изземването на резервите вероятно нанесе повече щети на икономиката на САЩ, отколкото на тази на Русия.
Със сигурност Федералният резерв причини по-голямата част от скока на курса, като повиши ставката, по която таксува банките за овърнайт пари. Но значителното нарастване на т.нар. реална доходност на съкровищните облигации - в случая лихвеният процент по инфлационно индексираните съкровищни облигации - се дължи на намалените покупки на американски дълг от чуждестранни централни банки. Приблизително 80 базисни пункта (8/10 процентни пункта) се обясняват с намаленото държане на американски държавен дълг от чуждестранни централни банки, пише още анализаторът за Asia Times.
Чуждестранните централни банки, включително тези на Китай, Индия, Саудитска Арабия и Турция, започнаха да прехвърлят валутните си резерви в злато и извън Treasuries, след като САЩ и техните съюзници конфискуваха половината от руските валутни резерви в размер на 600 млрд. долара в началото на 2022 г., след нахлуването на Русия в Украйна.
Графиката по-долу показва колко голямо е било въздействието на продажбите на американски държавен дълг от чуждестранни централни банки.
Докато изискването за заемане на средства от американското държавно съкровище рязко се повиши, притежаваните от чуждестранните централни банки американски държавни ценни книжа намаляха. Това рязко контрастира с периода 2007-2012 г. (включително Световната финансова криза), когато Министерството на финансите се намеси в подкрепа на банковата система с (тогава) безпрецедентна помощ от 800 млрд. долара. Чуждестранните централни банки, сред които и Китай, се намесиха в подкрепа на Министерството на финансите, като удвоиха притежаваните от тях американски държавни дългови инструменти до 4 трлн. долара спрямо 2 трлн. долара през 2007 г. По време на кризата в Ковида през 2020 г., напротив, чуждестранните централни банки (особено в това число Китай) намалиха притежаваните от тях държавни ценни книжа.
Това оказа съществено и измеримо въздействие върху доходността на американските държавни ценни книжа.
Сравнението на водещите и изоставащите показатели ясно показва, че промените в притежаваните от чуждестранните централни банки съкровищни облигации водят до промени в доходността на TIPS.


Това обяснява и откъсването на цената на златото от реалната доходност на американските държавни ценни книжа. Златото и доходността на TIPS се търгуват в тандем през 15-те години от 2007 г. до 2022 г. И двата актива играят сходна роля в портфейла: Те предлагат форма на застраховка срещу неочаквана инфлация и обезценяване на долара.
След март 2022 г. златото рязко поскъпна въпреки повишаването на доходността на TIPS. При положение че всички големи западни икономики в света имат големи дефицити, стабилността на държавния дълг е под въпрос и стойността на златото като хедж срещу обезценяване на валутата се повишава.
Подобно на други санкции срещу руската търговия, конфискуването на руския резерв от Вашингтон даде обратен резултат.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата