IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Най-богатият 1% изразходва дела си отровни газове за цялата година само за 10 дни

Подобно замърсяване ще отнеме на един обикновен човек три години

Снимка: Pixabay/dimitrisvetsikas1969

Снимка: Pixabay/dimitrisvetsikas1969

Най-богатият 1% в света вече е изразходвал своя справедлив дял от глобалния въглероден бюджет за 2025 г. На богаташите им отне само... 10 дни от началото на годината.

За по-малко от седмица и половина потребителските навици богатия елит вече са причинили средно 2,1 тона емисии на въглероден диоксид, според анализ на Oxfam GB.

На някой от най-бедните 50% от човечеството ще са му необходими три години, за да създаде същото количество замърсяване.

Въглероден диоксид (CO2) се създава винаги, когато се изгарят въглеродни горива като въглища, газ и нефт – използвани за повечето производство на електроенергия, промишлени процеси, отопление и транспорт.

Когато се натрупва в атмосферата, той има изолиращ ефект, предотвратявайки топлината, достигаща до Земята от слънцето, да бъде излъчена обратно в космоса. Резултатът от нарастващата концентрация на атмосферния CO2 е разпадане на климатичните условия, които са били стабилни в продължение на 10 000 години.

Правителствата обещаха да ограничат глобалното затопляне до 1,5C (2,7F) над прединдустриалните нива, но светът е далеч от постигане на целите, необходими за поддържане на това ниво.

В петък данните от службата на ЕС за изменението на климата Коперник показаха, че 2024 г. е първата година, надхвърлила цифрата от 1,5C.

Повишаващите се температури доведоха до възникваща криза от екстремни метеорологични явления, от суши до урагани до горещи вълни, водещи до повишена хранителна несигурност, загуба на местообитания на дивата природа, изчезващи ледници, покачване на морското равнище и множество други ефекти.

Според анализа най-богатият 1% – около 77 милиона души, включително всички, които печелят над $140 000 (£114 000) годишно – са отговорни за повече от два пъти повече въглеродни замърсявания всяка година от най-бедната половина на човечеството.

Но най-бедните хора са тези, които страдат от най-сериозните последици от срива на климата, като най-лоша е ситуацията в тропическите региони. Те също така разполагат с най-малко ресурси за смекчаване на катастрофалните резултати от внезапната промяна на климата, докато най-богатите 1% живеят климатично изолирани, предимно в глобалния север.

Съвместно разследване на Oxfam и Стокхолмския институт за околна среда през 2023 г. установи, че емисиите само от този 1% богаташи биха били достатъчни, за да причинят смъртта, свързана с повишаването на температурите, на 1,3 милиона души през следващите десетилетия.

"Бъдещето на нашата планета виси на косъм, но на свръхбогатите е позволено да продължат да пропиляват шансовете на човечеството с техния охолен начин на живот и замърсяващи инвестиции", казва Киара Лигуори, старши съветник по политиката за справедливост в областта на климата на Oxfam GB, цитирана от The Guardian. "Правителствата трябва да спрат да угаждат на най-богатите замърсители и вместо това да ги накарат да плащат справедливия си дял за хаоса, който причиняват на нашата планета. Лидерите, които не действат, са виновни за криза, която застрашава живота на милиарди."

Най-богатите живеят живот, който е наистина разточителен в използването на оставащия въглероден бюджет в света. Предишно изследване на неравенството в климата от Oxfam установи, че двата частни самолета, собственост на Джеф Безос, основателят на Amazon, са прекарали почти 25 дни във въздуха за период от 12 месеца, отделяйки толкова въглерод, колкото един служител на Amazon в САЩ би изпуснал през 207 г. години.

Трите яхти на семейство Уолтън, наследници на веригата за търговия на дребно Walmart, имаха общ въглероден отпечатък за една година от 18 000 тона – количество, подобно на това на 1714 стекера в Walmart.

За да изчисли справедливия дял на индивида от оставащия въглероден бюджет на планетата, Oxfam взе прогноза от доклада за емисиите на ООН за нивото на емисиите през 2030 г., съответстващо на 50% шанс за ограничаване на глобалното загряване до 1,5C, и го раздели на 8,5 милиарда , което е прогнозираното население на планетата до тази година.

За да тръгне по пътя към ограничаването на глобалното затопляне до само 1,5C, най-богатият 1% ще трябва да намали нивото на емисиите си от 2015 г. с 97% до 2030 г. Но според анализа на Oxfam, те вероятно ще намалят емисиите само с 5%.

В Обединеното кралство Oxfam призовава канцлера Рейчъл Рийвс да увеличи данъците върху замърсяващите климата примери за изключително богатство, като частни самолети и суперяхти.

Лигуори казва: „Тъй като глобалните температури продължават да се покачват, Обединеното кралство трябва да покаже как ще генерира свой собствен дял от ново, справедливо финансиране, за да отговори на ескалиращите нужди от финансиране на климата и да се бори с неравенството. Значително по-високите данъци върху замърсяващите луксозни стоки като частни самолети и суперяхти е очевидно място, от което правителството да започне.“

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата