Жителите на Гренландия се присмиваха на Йорген Боасен заради подкрепата му към Доналд Тръмп. На място, където хората обикновено се интересуват повече от лов на елени и кучета за впряг, отколкото от американската политика, това беше самотно занимание.
"Хората ми се подиграваха", казва 50-годишният зидар в кафене в Нуук, столицата, миналата седмица, пред The Times. "Много ми се подиграваха в социалните медии".
След това, през 2019 г., Тръмп обяви, че иска да купи Гренландия. "Беше много вълнуващо", спомня си Боасен. "Бях много щастлив."
Сега, когато Тръмп предстои да бъде встъпен в длъжност за втори мандат като президент и отново хвърля жадни погледи към датската автономна територия, Боасен прави всичко възможно, за да се възползва от момента.
Той се очертава като ключов компонент в плана на Тръмп да придобие Гренландия - с военна сила, ако е необходимо. Гамбитът изглежда се изплаща в събота със съобщения, че Дания е изпратила лични съобщения до новата администрация, изразяваща готовност да засили сигурността в Гренландия или да увеличи американското военно присъствие там.
Дългата преданост на Боасен към каузата му донесе могъщи съюзници в света на Тръмп. В понеделник той лети за Америка за аудиенция с новоизбрания президент в Мар-а-Лаго, неговото имение във Флорида. Гренландецът дори е получил и покана за встъпването в длъжност на Тръмп.
Този мургав бивш боксьор беше поканен в Америка и в заключителните етапи на изборите миналата година, за да води кампания от врата на врата в Пенсилвания. А миналата седмица му беше поверено да помогне за организирането на посещение в Нуук от най-големия син на Тръмп, Доналд младши.
"Получих WhatsApp съобщение от Чарли Кърк с молба за помощ", разказва той, имайки предвид войнствения активист на Тръмп и основател на Turning Point USA, младежка организация.
Боасен приел, че предложението на Тръмп да превърне огромната, замръзнала суша в 51-ия щат на Америка, може да бъде сложно, дори ако поне географски столицата й е малко по-близо до Вашингтон, отколкото до Копенхаген. Но купуването му - или нахлуването - може да не е необходимо.
"Америка вече има голямо присъствие тук", казва Боасен, имайки предвид военната база, която Америка поддържа в северната част на страната от Втората световна война, когато беше създадена, за да помогне да се предпазят от нацистите, които са окупирали Дания. "Америка е единственият партньор, на който можем да разчитаме".
Това, което той се надява да насърчи, е някаква форма на по-тясно сътрудничество с Америка. "Трябва ли да хвърлим датската крона срещу долара? Ще обсъдя всички тези неща с Тръмп."
Предложението на Тръмп от 2019 г. да купи Гренландия от Дания беше отхвърлено от Мете Фредериксен, датският премиер, който го нарече "абсурдно". Миналата седмица президентът на САЩ повиши залога, отказвайки да изключи насилственото анексиране на най-големия неконтинентален остров в света, който е част от американската суша. Това предизвика глобална дипломатическа буря с изразяване на тревога от Париж до Москва.
57 000 жители на Гренландия не са показали голям апетит да станат американци. Повече от 80% са от инуитски произход и мечтаят за независимост един ден.
"Ние, инуитите, живеем тук от 4000 години, това е нашата земя, нашият дом, някой ден ще бъдем независими, но не и американски щат", казва 50-годишният Джон Ланге, бивш ловец на тюлени, превърнал се в музикант.
От 2009 г. на гренландците е разрешено да управляват делата си под собствения си министър-председател. Но това не им попречи да негодуват срещу Дания. Много местни жители си спомнят принудителната контрацепция, която беше наложена на местните жени над 14 години през 60-те и 70-те години на миналия век на основание, че скокът в раждаемостта оказва натиск върху ограничените ресурси за здравеопазване.
"Беше жестоко. Ао не беше това, щяхме да имаме много по-голямо население – това беше геноцид", твърди Инутек Крийгъл, местен журналист.
Датското правителство обеща референдум. Но дори и най-ревностните поддръжници на независимостта приемат, че няма да могат да финансират нова държава без приблизително 600 милиона британски лири всяка година под формата на субсидии от Копенхаген.
Намесата на Тръмп може да е променила динамиката: жителите на Гренландия вярват, че Дания може да е по-отворена за развод, ако той включва плащания от Америка.
"Дания внезапно е по-наясно с нас, това е, което повечето хора харесват в цяла тази работа", казва Аварак Олсен, кмет на Нуук.
Тръмп определи Гренландия като решаваща за националната сигурност на Америка. Това не е само заради изобилието от редкоземни минерали и други природни ресурси. Изменението на климата и топящият се лед също увеличиха геостратегическото значение на Арктика, отваряйки нови търговски пътища в близост до Америка и поставяйки Гренландия в центъра на засилващото се състезание за полярно влияние между Китай, Русия и Америка.
Китай беше особено настоятелен, като проведе най-големите си военноморски учения от десетилетия и пусна най-големия военен кораб-амфибия в света.
Дания контролира външните работи и отбраната на Гренландия. В действителност обаче Америка е истинският гарант за сигурността. Дом на 200 американски военни, космическата база Pituffik в далечния север - част от системата за ранно предупреждение за ракети на Вашингтон - изглежда по-стабилно присъствие от шепата кораби, патрули с кучешки впрягове и единичен самолет за наблюдение, управляван от Дания. Боасен със сигурност е съгласен с това.
Той носи тениска с надпис „American Badass“, показващ как Тръмп вдига юмрук, след като оцеля при опит за убийство миналата година. От най-ранните си години той е привлечен от Америка, фен е на Роки и Роналд Рейгън.
"Гледахме американски филми и слушахме американска музика", спомня си той. "Беше славно време за Америка при Рейгън".
Той беше започнал да подкрепя Тръмп преди първата му изборна победа през 2016 г.
"Бях разстроен от това, което Барак Обама направи на страната и знаех, че Тръмп ще оправи нещата", казва той. "Публикувах много в социалните медии и се ядосах на всички подигравки, които получих. Трябваше да се науча да управлявам гнева".
Сега тази здрава фигура с къса, разресана назад коса се превърна в главния човек на новата администрация за Гренландия: докато разговаря с The Times, той поглежда телефона си и казва, че трябва да бърза до летището, за да вземе Том Данс, американски инвестиционен мениджър и Бившият американски комисар по изследванията на Арктика на Тръмп, който току-що е долетял от Исландия.
Десет минути по-късно той отново е в кафенето с Данс. В Нуук има малко движение и има само четири комплекта светофари.
Данс, чийто дядо е помогнал за създаването на базата Pituffik, е ключова фигура в кампанията в Гренландия и иска да помогне за финансирането на изграждането на повече американски ледоразбивачи за използване в Арктика: „Китай има пет, а ние имаме един и половина“, казва той, докато поръчва закуската си.
Запитан дали смята, че Гренландия може да стане част от Америка, той отговаря: "Всичко е възможно. Хората на Гренландия трябва да решат. Тръмп, добавя той, "е много решителна личност".
Боасен беше този, който уреди група гренландци, носещи червени бейзболни шапки „Make America Great Again“ – предоставени предварително от Кърк – да поздравят Тръмп-младши във вторник на летището. Много други жители на Гренландия отидоха на летището само за да зърнат Trump Force One, самолетът, с който пристигна Доналд младши. "Приятелят ми и децата ми отидоха", казва Олсен. "Какъв цирк."
Най-големият син на бъдещия президент предава на живо пристигането си в Гренландия на милиони последователи в социалните медии. „Тук е много по-развито, отколкото си мислех, че ще бъде“, каза им той, докато заснемаше влизането си в Нуук, град с дървени сгради в пастелни нюанси на нос, гледащ към фиорда.
Първата спирка беше посещение на статуята на Ханс Егеде, датско-норвежки мисионер, който основава Нуук през 1728 г. Местните не познаваха хляба — нито думата за него — затова се казва, че той е превел ред от Господната молитва като „дайте ни този ден нашия ежедневен печат“.
След това в Daddy’s Bar, популярно място за вода, Тръмп-младши отново позира за снимки и изпи чаша бира. „Бях доста изненадан“, казва Боасен.
Последва обяд в най-добрия ресторант в града, където към Тръмп се присъедини друга група гренландци с червени шапки. Оказа се, че някои са бездомни хора, които са били насърчени да се присъединят с предложение за безплатна храна.
"Датската преса направи нещо голямо от това, като каза, че сме купили подкрепата им, но това са глупости“, настоява Боасен. „Обядът беше отворен за всички хора. Бяха поканени и бездомните".
Те се насладиха на шведска маса, включваща месо от елени и китове. Тогава Тръмп старши говори, като им каза по телефона от Мар-а-Лаго, че придобиването на „великолепната“ Гренландия е „сделка, която трябва да се случи“ и предложи, че за постигането на тази цел могат да се използват военни мерки.
Малко по-късно Тръмп младши покани Боасен в самолета за обиколка, преди той да го отведе обратно в Америка. Но охраната на летището не пропускаше гренландеца, освен ако не пътуваше. Докато самолетът излиташе, едва четири часа след пристигането си, Тръмп младши излъчи видео на живо от пилотската кабина.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.