IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Китай строи мобилни кейове, които може да помогнат за евентуална инвазия в Тайван

Миналият месец Китай представи нов хибриден десантен кораб

Снимка: БГНЕС/ EPA

Снимка: БГНЕС/ EPA

Китай изгражда нов клас мобилни кейове, разкриват сателитни снимки, които биха могли да засилят способността му да приземи нахлуващи сили в Тайван, което е важна стъпка в подготовката му за евентуална бъдеща атака.

Сателитни изображения, заснети в петък и прегледани от Financial Times, показват шест подобни на баржи плавателни съда, оборудвани с разтегателни рампи, които се строят в китайската държавна корабостроителница в Гуанджоу. Плавателните съдове биха могли да помогнат на Народноосвободителната армия да транспортира тежко военно оборудване като танкове и артилерия през заблатени участъци или морски стени до твърда земя.

Строителството на плавателните съдове, за което първо съобщи сайтът за отбрана Naval News, се извършва в момент, когато НОАК се опитва да запълни големи пропуски в способностите, необходими за атака срещу Тайван, за който Пекин претендира, че е част от неговата територия, и заплашва да го анексира със сила, ако Тайпе се съпротивлява безкрайно на обединението. Миналият месец Китай представи нов хибриден десантен кораб, най-големият по рода си в света, който военни коментатори оприличиха на „лек самолетоносач“.

Според китайски военни академични документи НОАК ще се насочи към пристанища и летища в случай на нахлуване в Тайван, за да може да вкара войски и материали. Ако този подход се провали или се окаже неуспешен, ще се наложи десант на плажа, тъй като ще са необходими стотици хиляди войници, за да се завладее и контролира островът. В ученията за амфибиен десант поне от 2020 г. насам китайските военни експериментират с плаващи докове и кейове за разтоварване на бронирани превозни средства и друго оборудване от фериботи и други кораби.

Но баржите, които се строят в Гуанджоу, имат няколко двойки пилони, наподобяващи краката на офшорни нефтени платформи, което предполага, че могат да бъдат закотвени в крайбрежната тиня.

"НОАК вероятно е осъзнала, че тези плаващи системи са твърде уязвими за атаки, тъй като сглобяването им отнема твърде много време, а и просто не могат да се справят със силния вятър и вълните, тъй като нямат стабилизация", казва Майкъл Дам, старши научен сътрудник по космически изследвания и Китай в Института за космически изследвания „Мичъл“ във Вашингтон и бивш офицер от военноморското разузнаване. Китайски военни изследователи многократно са подчертавали значението на стабилизираните колесници и слабостите на плаващите системи в статии, публикувани в списания за военна логистика през последните години.

"Подобни опасения бяха подсилени от предизвикателствата, които САЩ имаха със своя плаващ кей в Газа", каза Дам. Планът на САЩ за доставка на хуманитарна помощ до палестинската територия чрез плаващ кей миналото лято се провали само след 20 дни, след като вълните повредиха и след това счупиха специално изградената конструкция на стойност 230 млн. долара. Анализаторите смятат, че десантното нахлуване в Тайван би било една от най-трудните операции във военната история. Дълги участъци от крайбрежието на страната представляват скали, рифове и канари, докато равното западно крайбрежие е осеяно с кални плитчини, в които лесно може да заседне тежка техника.

Повечето от бреговата линия също така е отделена от вътрешните райони с бетонни стени или бетонни блокове, които разбиват вълните. Бреговото подемно оборудване, като новите баржи, може да помогне на силите за нахлуване да преодолеят тези препятствия, смятат анализатори.

Сателитните изображения показват мобилни кейове с три различни размера. Най-големият, с осем пилона, беше дълъг 183 метра и имаше рампа, която се простираше на още 128 метра. Военни експерти обаче заявиха, че китайски инвазивни сили все още ще се борят да напреднат през западните равнини на Тайван, които са гъсто застроени с оризови полета, рибарници и градски зони, а широките пътища често са труднодостъпни от брега. Тайванските наблюдатели заявиха, че новите възможности на НОАК засилват необходимостта Тайпе да насочи китайските сили, преди да достигнат брега. „Големите им десантни кораби, хеликоптерите им и въздушните им сили са тези, които трябва да можем да атакуваме“, каза Лин Ин-ю, доцент във Висшия институт за международни отношения и стратегически изследвания към тайванския университет Тамканг.

"Това е като в бейзбола", добави Лин. "Те може да са избрали много добър приближен, но ако се бием добре в първата вълна, това умение няма да се прояви".

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата