В понеделник Националната разузнавателна служба на Южна Корея (НРС) информира законодателите, че двама севернокорейски войници, пленени от украинските сили по време на сраженията им с руските войски в пограничния район на Курск, не са изразили желание да търсят убежище в Южна Корея, пише Newsweek.
Двамата войници са първите севернокорейски войници, които са заловени живи, като малкият брой на заловените войници от страната подчертава категоричното нежелание на тези бойци да се предадат. През декември беше заловен един такъв войник, но той беше ранен и почина от раните си скоро след като беше заловен от украинските сили.
По време на брифинг при закрити врата в Националното събрание на Южна Корея НРС потвърди участието си в разпита на двама пленени севернокорейски войници от украинските власти.
NIS изрази готовност да обсъди въпроса с украинските власти, ако двамата пленени севернокорейски войници в крайна сметка изразят желание да се преселят в Южна Корея.
От края на 90-те години на миналия век приблизително 34 000 севернокорейци са дезертирали в Южна Корея, търсейки убежище от икономическите трудности и политическите репресии в родината си. Въпреки че досега не е изразено желание да започнат нов живот в Южна Корея, евентуалното дезертиране на тези войници би добавило необичайно измерение към продължаващия конфликт и историята на Южна Корея, която приема дезертьори.
Колко севернокорейски войници се сражават в Русия?
Съобщава се, че тези двама пленени войници са част от 12 000 севернокорейски войници, разположени в подкрепа на Русия в продължаващия конфликт с Украйна.
По оценки на разузнавателната агенция на Южна Корея около 300 севернокорейски войници са били убити, а други 2700 са били ранени, докато са се сражавали заедно с руските сили срещу Украйна. Това е първото участие на Северна Корея в широкомащабен конфликт от Корейската война през 1950-53 г. насам.
Според НРС, севернокорейските войници, изпратени да се бият заедно с руските сили в Украйна, се борят да се адаптират към съвременните военни действия, особено към използването на безпилотни самолети и модерни технологии.
Ли Сон Квеун, депутат, който присъства на брифинга на агенцията, отбелязва, че ситуацията се влошава от грубите тактики, прилагани от руските им командири. Според сведенията тези командири са изпращали севернокорейски войски в щурмови кампании, без да им осигурят адекватна огнева подкрепа откъм тила, което ги е оставяло уязвими и е допринесло за високия брой жертви.
НРС съобщава, че намерените бележки на загинали севернокорейски войници разкриват заповеди да се самоубиват, вместо да бъдат заловени, според законодателя Ли Сон Квеун, който присъства на брифинга на агенцията.
Агенцията също така подробно описа инцидент със севернокорейски войник, който, докато е бил на ръба да бъде заловен от украинските сили, е изкрещял „Генерал Ким Чен Ун“ и се е опитал да взриви ръчна граната. В крайна сметка войникът е бил застрелян и убит, преди гранатата да бъде задействана.
Пенсионираният южнокорейски бригаден генерал Мун Сон Ук подчерта предизвикателствата, пред които са изправени севернокорейските войници на бойното поле в Украйна: „Настоящата обстановка на бойното поле, съчетана с безпилотните самолети и други технологии, създаде ситуации, с които севернокорейските войници не са се сблъсквали досега“.
Говорителят на южнокорейското министерство на обединението Коо Бьонгсам заяви, че за да се улесни предоставянето на убежище на двамата пленени севернокорейски войници, ще са необходими „правни прегледи, включително на международното право, и консултации със свързани държави“. Коо добави: „На настоящия етап не можем да кажем нищо“.
Украинският президент Володимир Зеленски обяви в социалната мрежа X, че е готов да върне двамата пленени севернокорейски войници в родината им, при условие че севернокорейският лидер Ким Чен Ун се съгласи да ги размени за украински военнопленници, държани в Русия.
Зеленски също така отбеляза, че „може да има и други възможности“ за пленените войници, които не искат да се върнат в Северна Корея. Видеоклип, публикуван от украинското правителство, подсказва, че поне един от войниците е изразил желание да остане в Украйна.