Китай инсталира нова структура в чувствителни води близо до спорна морска граница с Южна Корея, предизвиквайки опасения, че Пекин може да използва продължаващата политическа криза в Сеул, за да предяви териториални претенции, пише Newsweek.
Въпросната зона се намира в зоната на временните мерки, създадена през 2001 г. за разрешаване на спорове относно припокриващи се изключителни икономически зони (ИИЗ) между двете страни. Споразумението забранява изграждането на съоръжения или експлоатацията на ресурси, различни от риболов, в очакване на окончателно решение на границата.
Южна Корея отдавна изразява загриженост относно китайските риболовни кораби, опериращи незаконно в нейната изключителна икономическа зона, която се простира на 200 морски мили (230 мили) от нейната брегова линия и предоставя изключителни права върху природните ресурси.
Последният ход на Китай следва активните му действия в други регионални ИИЗ, включително водите на Япония и съюзника на САЩ Филипините, повишавайки по-широко напрежение в региона.
Южнокорейското разузнаване е наблюдавало китайската структура - над 50 метра (164 фута) висока и широка - чрез разузнавателни сателити, според служители. То следва инсталирането на подобни конструкции през април и май 2024 г., което предизвика протести от Сеул. По това време Китай твърдеше, че структурите са „съоръжения за подпомагане на риболова“.
Южнокорейски служители предупредиха, че Пекин може да изгради дузина допълнителни инсталации в района.
Правителството на Южна Корея под ръководството на вече импийчмънтирания Юн Сук-йол беше достатъчно загрижено и обсъди потенциални отговори, след като структурите се появиха миналата пролет.
Сега Юн се съпротивлява на арест заради инициативата му за кратък период на военно положение, който разтърси източноазиатската демокрация. Лий Донг-гю, научен сътрудник в Института за политически изследвания Асан, заяви : „Китай не само инсталира структури, но също така провежда военни учения в региона, сигнализирайки за своите амбиции да установи ефективен контрол над Западно море. Тези действия имат за цел да спечелете влияние в бъдещите преговори с Южна Корея."
Въпреки че спорът за Жълто море беше сравнително спокоен в сравнение с враждата му с Филипините, някои анализатори виждат потенциал Китай да засили присъствието си, ако напрежението ескалира с партньора по договора на САЩ, пише още Newsweek.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.