След падането на Башар Асад от власт след близо три десетилетия на власт в Сирия под изненадващата офанзива на бунтовническата група Хаят Тахрир ал-Шам, един от най-важните въпроси беше какво ще стане с руските сили в страната, след като Москва беше ключов съюзник на Асад и успя да закрепи неговата власт по време на бушуващата в Сирия гражданска война.
В отговор на неясното бъдеще и дали новата власт в Дамаск ще запази руските военни бази, в частност като гарант за предотвратяване на възникване на екстремистки заплахи, включително на “Ислямска държава”, Москва в крайна сметка започна да премества значителна част от военните си ресурси. Военноморската база “Тартус” на Средиземно море е един от ключовите обекти на Русия, тъй като действа и като разпределителен център и към Африка, това коментира Антонио Костадинов, редактор на Bloomberg TV Bulgaria, в предаването "В развитие" с водеща Вероника Денизова.
В последните няколко седмици след падането на Асад от власт, сателитни изображения, верифицирани от CNN, показват пик на руски полети от Сирия към Либия. Според различни издания, като Wall Street Journal, руските транспортни самолети, които са летели до Либия, са транспортирали комплексни ПВО системи, включително радари за C-400 и C-300.
Целта на Москва вероятно е да намери алтернативна логистична база за своите военни операции в Африка - както и начин да запази своето военно присъствие в Средиземно море. “Тартус” е една от малкото руски военноморски бази с излаз на Средиземорието, а все още не е ясно дали Москва ще се споразумее с новите лидери в Дамаск за запазване на своите военни обекти там. Досега в продължение на близо десетилетие, военновъздушната база "Хмеймим" и “Тартус” изпълняваше и двете геостратегически цели на Русия - присъствие в Средиземно море и логистичен хъб към растящото влияние на африканския контигент, включително с руски войски и частната военна организация “Вагнер”.
Либия е разкъсвана от вътрешни конфликти след падането на Кадафи от власт и би могла да се превърне в ключов играч за консолидиране на руските усилия за военно присъствие както на африканския континент, така и в Средиземно море.
Сателитните снимки показват гигантския транспортен самолет “Антонов АН-124”, както и Il-76 - от "Хмеймим" до "Ал-Хадим", база, разположена в близост до Бенгази в източната част на Либия, контролирани от силите на ген. Халифа Хафтар след замразяването на конфликта с подкрепяното от ООН правителство в Триполи.
Хмеймим е хъбът за наемническите операции на Русия в Африка - първоначално за Централноафриканската република и по-късно в Судан, Либия, Мали и Буркина Фасо. С подсилването си на военното присъствие в Либия, Москва може да запази достатъчно ресурси за кампании по-дълбоко и повече към южните части в Африка. Все още няма яснота дали новата власт в Сирия ще запази под някакъв начин присъствието на руски военни в страната, тъй като фактическият лидер на страната Ахмед ал-Шараа загатна, че под някаква форма иска да запази партньорството с Москва.
Анализаторите от American Enterprise Institute отбелязват, че руски полети до Бамако (столицата на Мали) през Либия вече демонстрират, че Москва започва да използва Либия като алтернатива за базите си в Сирия. Освен това полетите не са с такава честота спрямо последните схеми на ротация на руските наемници в Бамако. Т.нар. Африкански корпус е под егидата на руското военно министерство и е фактическият наследник на наемниците на частната военна компания “Вагнер”, която през 2024 се вля именно тази структура.
Цялата статия може да четете на Bloomberg TV Bulgaria.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.