IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Испания предлага 100% данък върху покупките на имоти за купувачи извън ЕС

Цените на жилищата в Европа са скочили с 48 процента

Снимка: БГНЕС/ EPA

Снимка: БГНЕС/ EPA

Испания планира да наложи 100-процентов данък върху покупките на недвижими имоти за купувачи от страни извън ЕС като Обединеното кралство в опит да подобри достъпността на жилищата чрез възпиране на чуждестранни покупки, пише Financial Times.

Премиерът Педро Санчес обяви плана за наказателния данък върху имотите, който ще се прилага за граждани извън ЕС, които не са жители на блока, като част от набор от мерки, насочени към справяне с „тежка“ жилищна криза.

Испания е една от многото европейски страни, в които общественият гняв нараства заради трудностите при намирането на достъпни жилища за закупуване или наемане, тъй като цените на имотите растат, а новото строителство изостава далеч от търсенето.

„Западът е изправен пред решително предизвикателство: да не се превърне в общество, разделено на две класи, богати собственици и бедни наематели“, каза Санчес, докато разкрива набор от 12 мерки.

Испания отдавна е популярна дестинация за купувачи на ваканционни жилища и хора, които искат да се преместят за постоянно в по-слънчев климат, което спомогна за стабилното повишаване на стойността на имотите в продължение на много години.

Предложенията на правителството идват, когато цените на места, вариращи от Мадрид до Майорка, се повишават от нова вълна от заможни чужденци от САЩ, Мексико и Венецуела. Те допълват британците, които са стълбовете на пазара на имоти в някои части на южното крайбрежие и вече не са граждани на ЕС поради Brexit .

Правителството на Санчес, ръководено от социалистите, каза, че ще „ограничи“ покупките на имоти от граждани извън ЕС, които не живеят в блока, като им задължи да плащат данък в размер на „до 100 процента от стойността на имота“.

Купувачите на имоти в Испания потенциално подлежат на няколко данъка в зависимост от това дали купуват ново строителство или съществуващ дом.

Ставките варират в зависимост от региона, но като грубо ръководство агентите за недвижими имоти казват, че общата данъчна сметка в момента може да бъде между 7 процента и 12 процента от стойността на имота. Испанското жилищно министерство каза, че новата мярка ще бъде въведена чрез промяна на гербовия налог или чрез специален данък. Премиерът каза, че жители извън ЕС са закупили 27 000 къщи годишно в Испания, добавяйки, че те са "главно за спекулации". Правителството каза, че предложението му ще бъде финализирано само „след внимателно проучване“. За да стане закон, той също трябва да бъде одобрен от испанския парламент, където Санчес е изправен пред постоянна борба да събере гласовете, от които се нуждае, за да достигне мнозинство.

Антонио де ла Фуенте, управляващ директор на групата за недвижими имоти Colliers, каза, че предложението е малко вероятно да облекчи „напрежението“ на жилищния пазар, отбелязвайки, че 27 000 годишни покупки на имоти от жители извън ЕС в сравнение с общо 26 милиона жилища в Испания. „Това е капка в морето“, каза той.

Той изрази съмнение дали мярката някога ще стане закон, но прогнозира, че „несигурността и шумът“, генерирани от предложението, ще накарат някои индивидуални и институционални инвеститори в имоти да се отвърнат от Испания и да потърсят другаде. През третото тримесечие на 2024 г. неиспанци, включително граждани на ЕС, са закупили 24 700 имота в Испания, което представлява 15 процента от всички покупки на недвижими имоти в страната.

Най-голямата група купувачи извън Испания са британците, които съставляват 8,5% от всички чуждестранни сделки. Следват ги германци, след това мароканци, после поляци и италианци, сочат данни на испанската Асоциация на регистраторите.

Подчертавайки континенталния обхват на жилищния проблем, Санчес каза, че цените на жилищата в Европа са скочили с 48 процента през последното десетилетие, което е почти двойно увеличение на доходите на домакинствата за същия период.
„Ние сме изправени пред сериозен проблем с огромни социални и икономически последици, който изисква решителен отговор от обществото като цяло с обществените институции на преден план.“

Другите мерки, предложени от Санчес, включват по-високи данъци върху ваканционните наеми в стил Airbnb; прехвърлянето на 3 300 жилища на нов обществен жилищен орган; програма за обновяване на празни жилища; и публични гаранции за наемодателите, които предоставят „достъпни“ наеми.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата