Докато съдиите от Върховния съд обмислят бъдещето на TikTok в Съединените щати, все по-голям брой потребители от американски социални медии решиха да преминат към една малко вероятна алтернатива: Xiaohongshu, изключително популярно приложение за социални медии в Китай.
Приложението, което означава „Малката червена книга“, често съкращавано от потребители в САЩ до RedNote, се изкачи до челната позиция в App Store на Apple в САЩ във вторник.
Основана през 2013 г., Xiaohongshu е една от най-големите платформи за социални медии в Китай с 300 милиона потребители, според изследователската фирма Qian Gua. Описвано като отговора на Китай на Instagram, приложението стана особено популярно за споделяне на съвети за пътуване, грим и мода.
@angie__marie2 Maybe we can all learn to be kind again on social media! This app has me in my feels. ❤️
♬ original sound - Angie_Marie2
Но въпреки че завладя китайския пазар, той не спечели много известност извън китайскоговорящия свят. До сега.
Защо Xiaohongshu е навсякъде?
Xiaohongshu увеличи популярността си в световен мащаб през същата седмица, в която TikTok потенциално може да бъде спрян в САЩ. Изтеглянето на приложението в Америка почти се утрои през изминалата седмица в сравнение със седемте дни преди това, каза базираната в Сан Франциско фирма за пазарно разузнаване Sensor Tower във вторник пред CNN.
В рамките на два дни повече от 700 000 нови потребители са се присъединили към Xiaohongshu, съобщи Reuters, цитирайки човек, близък до компанията. CNN се свърза с Xiaohongshu за коментар.
Към сряда хаштагът „TikTok refugee“ е събрал близо 250 милиона гледания и над 5,5 милиона коментара. Много от американските потребители, които се бяха присъединили към "Малката червена книга", го направиха като акт на неподчинение срещу движението на Вашингтон срещу TikTok.
„Нашето правителство е полудяло, ако смятат, че ще устоим на тази забрана на TikTok“, казва потребител на име Хедър Робъртс във видео съобщение в Xiaohongshu, което събра повече от 45 000 харесвания. „Тъкмо отиваме към ново китайско приложение и ето ни тук.“
„Това е много по-добро от TikTok“, каза друг самопровъзгласил се „онлайн бежанец“ в свое видео. „Американците идват тук... съжалявам, че ще ни намразите, но обещавам, че ще направим всичко възможно.“
Как си взаимодействат китайските и американските потребители на платформата?
Внезапната миграция на потребители от САЩ към Xiaohongshu създаде невероятна платформа за китайски и американски потребители да взаимодействат помежду си.
„Просто искам да ви уверя, че искаме да се опитаме да намерим начин да общуваме с вас, да бъдем уважителни към вашата общност“, казва един потребител. „Искаме да бъдем добри гости.“
Някои американски новобранци призоваха своите сънародници да уважават китайските потребители на платформата.
„Само кратко съобщение за американските потребители, които идват тук: Моля, не внасяйте политика тук. Искаме да се забавляваме, искаме да се наслаждаваме и искаме да покажем уважение към хората, които вече са тук“, публикува друг потребител.
@officialqueensimba It is great to beeee and americannnnn // ib: @TOON ♬ the joke is on you. icarly - Kate
Повечето китайски потребители приветстваха топло новодошлите, като някои дори споделиха видео уроци, за да помогнат на новите „бежанци от TikTok“ да се оправят с приложението.
„Това може да е исторически момент“, коментира един китайски потребител. „Чувството е сякаш толкова много се е променило за миг. Обикновените хора от нашите две страни никога досега не са се свързвали истински... Надявам се, че всеки може да се възползва от този кратък шанс да участва в смислен обмен на идеи.“
Един човек дори се възползва от възможността, предоставена от притока на американски граждани, за да поиска помощ с домашните си по английски във популярна публикация, която събра над 2000 харесвания.
Друга, често срещана шега е свързана с причината за забрана на TikTok в САЩ, а именно - събирането на данни за американските граждани и изпращането им в Китай. Много потребители иронизират страховете на американското правителство, като казват, че са готови да дадат всичките си данни директно на Китай, инсталирайки RedNote. Един потребител дори се шегува, че е направил гражданския си номер своя парола, за да може "китайският шпионин, който ме следи, по-бързо да получи повишение". Други тик-токъри иронично се "сбогуват" с китайските си шпиони в TikTok, само за да ги "намерят отново в RedNote".
"Тук съм от няколко минути и вече виждам съдържанието,което искам. Шпионинът ми ме е намерил!", пише един потребител.
Айви Янг, китайски технически анализатор и основател на консултантската фирма Wavelet Strategy, каза, че новите американски потребители „неочаквано са създали една от най-органичните форми на културен обмен между САЩ и Китай, които сме виждали през последните години“.
„Потребителите намират креативни начини да преодолеят езиковите бариери, да се ориентират в културните различия и да съществуват съвместно по очарователни начини“, добавя тя, цитирана от CNN. „Това изграждане на общност, случващо се в реално време, може да има трайно въздействие и аз съм предпазлив оптимист.“
@mattdotgarcia Let’s talk about the #1 app, REDNOTE 🤣 #fyp #rednote ♬ original sound - mattdotgarcia
За кратък период през 2021 г. подобен обмен беше наблюдаван и в приложението за социални медии Clubhouse, където китайски и американски потребители участваха в нецензуриран диалог по чувствителни теми във виртуални чат стаи, преди китайските цензури да се намесят, за да блокират приложението.
Към вторник само „много малка част“ от публикациите на американски новодошли в Xiaohongshu засягат чувствителни теми в Китай, където онлайн дискурсът е внимателно цензуриран, според анализ на фирмата за медийно разузнаване PeakMetrics.
С какво Xiaohongshu е различен от TikTok?
Като начало, Xiaohongshu не е предназначен за англоговорящи, докато TikTok изобщо не е базиран в Китай, а в Сингапур.
Името на Xiaohongshu може да се разглежда като насмешлив референт към книга с червени корици с цитати от бащата-основател на комунистически Китай, Мао Цзедун.
Една от ключовите характеристики на приложението е неговият алгоритъм за съдържание, който се фокусира върху интересите на потребителите, а не върху хората, които следват. Някои потребители казват, че това насърчава повече оригинално съдържание и намалява доминирането на мощни влиятелни лица.
Компанията зад приложението, Xingin Information Technology, е основана от Чарлвин Мао и Миранда Ку и е със седалище в Шанхай.
TikTok е собственост на китайската интернет компания ByteDance и е създаден за глобална аудитория. TikTok също не е достъпен в Китай, където сестринско приложение, Douyin, обслужва вътрешния пазар.
Потребителите на TikTok в САЩ преминават ли към приложения, различни от Xiaohongshu?
Lemon8, приложение за лайфстайл общност, също собственост на ByteDance, в момента е класирано като второто най-изтегляно приложение в американския магазин на Apple.
Lemon8 има подобна функция за споделяне на видео като TikTok. Моделиран след Instagram и Pinterest, той беше пуснат за първи път в САЩ през 2023 г.
Не е ясно дали задаващата се забрана на TikTok може да застраши и операциите на Lemon8 в САЩ.
Законът на САЩ, приет от Конгреса миналата година, гласи, че изискването за освобождаване или забрана като цяло ще се прилага за всички приложения, които са собственост или се управляват от ByteDance, което означава, че въпреки че Lemon8 не е изрично споменат в устава, забраната може да се разшири и до платформата.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.