IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Всяко подсмихване на „шегите“ на Тръмп е неуместно, върви ли САЩ към катастрофа?

Нападенията срещу малки държави предизвикаха Първата и Втората световни войни

Снимка: БГНЕС/ EPA

Снимка: БГНЕС/ EPA

Мисля, че новоизбраният президент малко се забавлява. Така посланикът на Канада във Вашингтон реагира на първото предложение на Доналд Тръмп страната й да стане 51-вият американски щат, пише Financial Times.

Заплашителната „шега“ е един от предпочитаните методи за комуникация на Тръмп. Но бъдещият президент вече говори толкова дълго за амбицията си да включи Канада в САЩ, че канадските политици трябва да приемат амбициите му сериозно и да ги отхвърлят публично.

Канадците имат малката утеха, че Тръмп изключи нахлуването в страната им и вместо това ги заплашва с „икономическа сила“. Но той отказа да изключи военни действия за постигане на амбициите си да „върне“ Панамския канал и да превземе Гренландия, която е самоуправляваща се датска територия.

Още безгрижни закачки? Канцлерът на Германия и външният министър на Франция приеха заплахите на Тръмп достатъчно сериозно, за да предупредят , че Гренландия е обхваната от клаузата за взаимна отбрана на ЕС. С други думи – поне на теория – ЕС и САЩ може да се окажат във война за Гренландия.

Защитниците и поддръжниците на Тръмп приемат всичко като голяма шега. New York Post провъзгласи нова „доктрина на Донроу“ – посланието от 19-ти век към европейците да не се месят в западното полукълбо – с преименуване на Гренландия като „наша земя“. Брандън Гил, републикански конгресмен, се усмихна, че канадците, панамците и гренландците трябва да бъдат „почитани“ от идеята да станат американци.

Но правата на малките нации не са шега работа. Насилственото или принудително превземане на държава от по-голям съсед е най-голямата тревога в световната политика. Това е сигнал, че една престъпна държава е на поход. Ето защо западният алианс знаеше, че е изключително важно да подкрепи съпротивата на Украйна срещу Русия. Това е и причината САЩ да организират международен съюз, за ​​да изгонят Ирак от Кувейт в началото на деветдесетте години.

Нападенията срещу малки държави предизвикаха Първата и Втората световни войни. Когато през 1914 г. британският кабинет агонизира дали да започне война с Германия, Дейвид Лойд Джордж, който по-късно става министър-председател, пише на съпругата си: „Аз се борих усилено за мир . . .  но съм подтикнат към заключението, че ако малката Белгия е нападната от Германия, ще бъда ангажиран на страната на войната.

Великобритания и Франция позорно отказаха да защитят Чехословакия от нацистка Германия през 1938 г. Но в рамките на една година те признаха грешката си и разшириха гаранция за сигурност на Полша - следващият малък съсед в списъка на Германия за удари. Нахлуването в Полша предизвика началото на конфликта.

Поддръжниците на Тръмп горчиво се възмущават от всяко сравнение между неговата реторика и тази на агресори от миналото или настоящето. Те твърдят, че неговите искания всъщност са насочени към укрепване на свободния свят, за борба срещу автократичен Китай и вероятно Русия. Тръмп оправда експанзионистичните си амбиции за Канада, Гренландия и Панама с мотиви за националната сигурност.

Друг аргумент е, че самохвалството на Тръмп е просто преговорна тактика. Поддръжниците му понякога твърдят, че той просто оказва натиск върху съюзническите нации да направят необходимото за по-доброто на западния съюз. И в крайна сметка, казват те, не се ли стремят много от 55 000 жители на Гренландия за независимост от Дания? Канадците не се ли уморяват от некомпетентния „събуден“ елит, който управлява страната им?

Но това са слаби аргументи. Би било легитимно Тръмп да се опита да убеди гренландците, че може да са по-добре като американци. Но заплахата за използване на военна или икономическа принуда е възмутителна. Твърденията му, че много канадци биха искали да се присъединят към САЩ, също са заблуда. Идеята беше отхвърлена от 82 процента от канадците в скорошно проучване.

Що се отнася до голямата стратегия - реалността е, че заплахите на Тръмп за Гренландия, Панама и Канада са абсолютен подарък за Русия и Китай. Ако Тръмп може да твърди, че за САЩ е стратегическа необходимост да превземат Гренландия или Панамския канал, защо е нелегитимно Путин да твърди, че за Русия е стратегическа необходимост да контролира Украйна? Ако Гил може да твърди, че „очевидната съдба“ на Америка е да разшири своите граници, кой би могъл да възрази, когато Си Дзинпин настоява, че явната съдба на Китай е да контролира Тайван?

И Русия, и Китай отдавна мечтаят да разпаднат западния съюз. Тръмп върши работата вместо тях. Само преди няколко седмици щеше да надмине и най-смелите мечти на Кремъл да види главното новинарско списание на Канада да публикува история на корицата на тема „Защо Америка не може да завладее Канада“. Идеята европейските лидери да се позовават на клаузата за взаимна отбрана на ЕС срещу САЩ, а не Русия, също би изглеждала като фантазия. Но това са новите реалности.

Дори ако Тръмп никога не изпълни заплахите си, той вече е нанесъл огромни щети на глобалното положение на Америка и на нейната система на съюзи. А той дори още не е на поста.

Изглежда малко вероятно Тръмп да нареди инвазия в Гренландия. (Въпреки че някога изглеждаше малко вероятно той да се опита да събори избори.) Още по-малко вероятно е Канада да бъде сплашена и да се откаже от своята независимост. Но самият факт, че бъдещият президент нарушава международните норми, е катастрофа. Всяко подсмихване на „шегите“ на Тръмп е неуместно. Това, на което сме свидетели, е трагедия, а не комедия.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата