Американски компании, които са продължили да правят бизнес в Русия, са допринесли над 1 милиард долара данъчни приходи на Кремъл, пише Newsweek .
Американски фирми в Русия са платили на страната 1,2 милиарда долара данъци върху печалбата през 2023 г., според данни от кампанията B4Ukraine и Института на Киевското училище по икономика, споделени ексклузивно с Newsweek . Тази данъчна вноска прави САЩ най-големият вносител на чуждестранни данъци върху печалбата за Русия, нещо, което бивш висш американски дипломат нарече „срамно“.
Откакто Русия нахлу в Украйна на 24 февруари 2022 г., компании по света напуснаха страната , за да изразят моралната си съпротива срещу конфликта и да окажат икономически натиск върху режима на руския президент Владимир Путин.
Много обаче останаха. Изследване на Института за лидерство на главния изпълнителен директор на Yale School of Management (CELI) изчислява, че 123 големи американски компании продължават да правят бизнес с Русия с различни нива на участие. KSE Institute, който също взема предвид средни и по-малки фирми, изчислява, че около 328 американски компании остават в Русия.
Според новото изследване 10-те компании, които са платили най-много данъци върху печалбата на Русия през 2023 г., са тютюневата компания Philip Morris International (220 милиона долара), корпорацията за напитки PepsiCo (135 милиона долара), компанията за сладкарски изделия Mars (99 милиона долара), потребител на здраве и хигиена фирма за стоки Procter & Gamble (67 милиона долара), компания за сладкарски изделия Mondelez (62 милиона долара), инвестиционна банка Citigroup (53 милиона долара), селскостопанска компания Cargill (50 милиона долара), фармацевтична фирма Johnson & Johnson (42 милиона долара), независима бутилираща компания за безалкохолни напитки Coca-Cola Hellenic (34 милиона долара) и компания за обслужване на нефтени находища Weatherford (32 милиона долара).
Philip Morris International заяви, че е спрял планираните инвестиции и е намалил производствените си операции в Русия след избухването на войната. Но през февруари 2023 г. главният изпълнителен директор на компанията Яцек Олзак каза пред Financial Times , че не желае да продаде бизнеса при условията на Кремъл поради финансовия удар, който това ще доведе до.
През септември 2024 г. Citigroup обяви, че прекратява дейността си в Русия. Говорител на Citigroup каза: „Ние активно прекратяваме почти целия си институционален банков бизнес в Русия, с изключение на тези операции, необходими за изпълнение на оставащите законови и регулаторни задължения, докато продължаваме със затварянето на нашия руски потребителски банков бизнес.“
Д-р Майкъл Макфол, академик от Станфордския университет , който също е служил в администрацията на Обама, включително в Съвета за национална сигурност и като посланик на САЩ в Руската федерация, нарече американските компании „срамни“.
„Абсолютно срамно е, че американските компании избраха да останат в Русия и да субсидират варварската война на Путин в Украйна“, каза той пред Newsweek . „Надявам се, че акционерите в тези компании ще станат по-активни в преосмислянето на мъдростта и морала на финансирането на избиването на украински цивилни. Не е твърде късно да се направи правилното нещо.“
Някои от данъчните вноски на компаниите за Русия изглежда са компенсирали техните хуманитарни дарения за Украйна, установи B4Ukraine.
B4Ukraine коментира още, че Mars е предоставила 22,5 милиона долара помощ на Украйна, като същевременно е платила повече от четири пъти тази сума под формата на данъци върху печалбата.
Данъчните сметки на американските компании от 1,2 милиарда долара се увеличават от 915,7 милиона долара, които те колективно са платили през 2021 г. Това е въпреки спада на комбинираните приходи от 50 милиарда долара през 2021 г. до 30,5 милиарда долара през 2023 г. Марк Темницки, чуждестранен сътрудник в Евразийския център на мозъчния тръст на Атлантическия съвет, призова Конгреса да „наложи по-строги финансови санкции“ на американските компании, които остават в Русия, с аргумента, че те „укрепват руската икономика“, позволяват на Москва да купува оръжия и военно оборудване и подкопават „въздействието на международните санкции“.
„Това индиректно възнаграждава Русия за нейното нахлуване в Украйна, тъй като предполага, че нахлуването в друга страна е нормално и че бизнесът може да остане“, каза той пред Newsweek.
„Затварянето на допълнителни западни и американски бизнеси в Русия би генерирало по-малко приходи на руския пазар и би отслабило руската икономика. Тогава Русия ще има по-малко средства за закупуване на оръжия и отбранително оборудване за своята война и това ще доведе до по-бързо край на инвазията, тъй като Русия вече няма да разполага с икономическите средства, необходими за финансиране на войната."
Хилари Ингам, професор по икономика в Университета на Ланкастър в Обединеното кралство, каза, че американските компании може да подкрепят руската подкрепа за войната, като предоставят на своите граждани достъп до западни стоки.
„Възможно е популярната подкрепа за войната сред руснаците да бъде сериозно затруднена, ако те не могат да купуват американски стоки“, каза тя пред Newsweek.
Освен САЩ, вторият по големина вносител на данък печалба за Кремъл през 2023 г. е Германия, тъй като компаниите са платили 693 милиона долара данък на Русия. Австрия е на трето място, като фирмите са платили на режима на Путин 579 милиона долара данък печалба.
Въпреки натиска, напускането на Русия не е без проблеми. Руското правителство таксува компаниите, които напускат страната, с 15% данък при излизане от страната и са принудени да продадат активите си с 50% отстъпка. Данъкът за излизане генерира 385 милиона долара за Кремъл между януари и март 2024 г.
Предстои ново финансово главоболие за фирмите, които искат да напуснат страната. През 2025 г. ставката на корпоративния данък върху печалбата ще се увеличи от 20 процента на 25 процента, според Данъчния кодекс на Русия.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.